Windows 10 görev çubuğunu renklendirmek

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bu konuda sizlere Windows görev çubuğunu görseldeki gibi nasıl renklendirebileceğinizi göstereceğim. Windows 7'de çalışmıyor bu arada.
Eki Görüntüle 717431
Bunun için Adobe Photoshop programına ve bir programa daha ihtiyacımız var.
Bu program görev çubuğunu saydamlaştırmamıza yarıyor. Bu sayede Photoshop'ta ayarladığımız arka planı görev çubuğunda da görebiliyoruz.
Version 4 Hotfix 5'ten Setup dosyasını indiriyoruz.
Ardından "Next Next" basit kurulumundan sonra programımız arka planda çalışmaya başlıyor.

Şimdi arka planımızı ayarlayacağız. Görev çubuğu boyutunda bir alan hazırlamak için Masaüstündeyken Print Screen yapıyoruz. Ardından Photoshop'ta üst panelden Dosya>Yeni dediğimizde bize otomatik olarak masaüstüyle aynı boyutta bir çalışma alanı hazırladı. Tamam deyip çalışmayı oluşturuyoruz.
Ardından Ctrl+V kombinasyonunu kullanıp masaüstümüzün fotoğrafını Photoshop'ta çalışmamızın üzerine yapıştırıyoruz.
Şimdi araçlar panelinde bulunan Dörtgen İşaretleme Aracını seçiyoruz.

Şimdi bu araç yardımıyla Görev çubuğumuzu seçiyoruz. Ardından seçili alana sağ tıklayıp kopyalamayla katman, ya da kısayolu olan Ctrl + C + Ctrl + V kombinasyonunu kullanabiliriz. Şimdi görev çubuğumuzun Masaüstünde ne kadar yer kapladığını biliyoruz. Sağ tarafta bulunan katmanlar panelinde Görev çubuğumuzun olduğu katmanı isimlendirelim. Sonraki işlemlerde karışmasın.
Eki Görüntüle 717422
Şimdi sizde tek katman olacak. O katmana çift tıklayıp "Görev çubuğu" ya da unutmayacağınız bir şekilde isimlendirin.

Şimdiyse kullanacağımız duvar kağıdını seçiyoruz.
Dosya<Yerleştir dedikten sonra tıkladık ve Photoshop'ta çalışma alanımıza geldi. Bunu ekrana tam sığacak şekilde ayarlıyoruz.
Eki Görüntüle 717426
Böyle bir görüntüyle karşı karşıyayız. Görev çubuğu sağ taraftaki katmanlar panelinde de görüldüğü gibi altta kaldı. Size isimlendirmenizi bu yüzden istemiştim. Photoshop'u az çok bilenler karıştırmaz, fakat sonra işin karışmasına gerek yok. Bu katmana basılı tutup diğer katmanın üstüne doğru sürüklüyoruz. Bu sefer görev çubuğumuz gözüküyor. Şimdi artık renklendirme işlemine geçelim.
Görev çubuğu diye bahsettiğim katmanın üstüne çift tıklıyoruz. Farklı bir pencere açıldı.
Eki Görüntüle 717427
Soldaki seçeneklerden Degrade Kaplama'ya tıklıyoruz.
Eki Görüntüle 717428
Burada "Degrade:" yazan ve yanında renk paleti olan seçeneğe tıklıyoruz. Şimdi burada Photoshop'un Default Degrade seçenekleri ve bizim kendi Degrade'mizi oluşturabileceğimiz bir panel var. Ben sizlere nasıl oluşturabileceğinizi göstermek istiyorum.
Eki Görüntüle 717429
Alttaki renk paletine bakalım. Üsttekiler opaklığını ayarlamamıza yarıyor. Bununla işimiz yok. Biz alttaki 2 siyah beyaz renk seçiciye odaklanalım. İlk siyah olana tıkladık, altta yine rengini ayarlamamızı sağlayan bir bölüm geldi. Renk yazan yere tıklıyoruz. Buradan istediğiniz rengi seçeceksiniz. Seçtikten sonra aynısını sağ taraf için de uyguluyoruz.
Evet, şimdi rengini ayarladık. Ancak böyle ben güzel gözükmediğini düşünüyorum. Opsiyonel bir ayar, ben böyle sevdiğim için böyle yapıyorum. Tekrar Degrade Kaplama sekmesine gelip açısını 0 derece olarak ayarlıyoruz. Bu şekilde Degrade sağdan sola güzel bir geçiş efekti yapıyor. Ve gördüğünüz gibi Photoshop'la işimiz bitti. Şimdi Dosya>Farklı Kaydet dedikten sonra JPG formatında kaydediyoruz.

Şimdi programla alakalı olan bölüme geldik. Görev çubuğunda sağ alttaki panelden çift tıklayıp ayarlarını açıyoruz. Buradan Regular'a gelip Clear'ı seçiyoruz. Eğer Masaüstündeyseniz şu anda program çalışmaya başlamıştır. Yapmamız gereken bir ayar daha var. Maximised Window'a gelip Enabled tikini kaldırıyoruz. İsteğe bağlı olarak Opened yazanları da Clear olarak seçebilirsiniz. İşlem bu kadar. İsteğe göre her Windows açıldığında çalışmasını sağlayan ayarı açabilirsiniz. Size tavsiyem biraz daha koyu renkler seçmeniz. Sağ taraftaki paneldeki yazılar beyaz olduğu için açık renklerde gözükmeyebiliyor. Bu da rahatsız edici bir durum.

Geri
Yukarı