Windows 10 ISO dosyası neden bu kadar büyük?

jAMACİA

Centipat
Daha fazla  
Anlamadığım bir şey. Ha, işletim sistemleri içinde yüzüp duran birisi değilim ama merak ediyorum. Bu işletim sisteminin bu kadar büyük olması gerektiğini gösteren şey nedir? Mesela herhangi bir Linux işletim sisteminin ISO dosyası, örneğin Linux Mint, 2.4 GB iken bile çoğu işi yapabiliyorken Windows'un içinde bu kadar büyük olmasını gerektirecek ne var? Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Anlamadığım bir şey. Ha, işletim sistemleri içinde yüzüp duran birisi değilim ama merak ediyorum. Bu işletim sisteminin bu kadar büyük olması gerektiğini gösteren şey nedir? Mesela herhangi bir Linux işletim sisteminin ISO dosyası, örneğin Linux Mint, 2.4 GB iken bile çoğu işi yapabiliyorken Windows'un içinde bu kadar büyük olmasını gerektirecek ne var? Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Linux daha hafif bir işletim sistemi olduğu için, daha az boş şeyler olduğu için. Hem de biraz içindeki bazı şeyler ile de alakalı, yüklerkenki animasyonlar falan işte o da etki ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
ISO dosyasından NTLite ile Bloatware'ları, gereksiz bulduğum şeyleri kaldırdığım zaman yanlış hatırlamıyorsam boyutunda 600-700 MB azalma oluyordu. En basit örneği budur.

İçinde 6 tane 15 GB'lik 6 adet işletim sistemi var hiç kurcalanmamış program yüklü değil orijinal. Hepsini bir klasöre çıkarırsan 90 GB yapıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    103,3 KB · Görüntüleme: 29

Geri
Yukarı