Windows 10 Laptopun Yavaş Açılması

Emre Özbek

Hectopat
Daha fazla  
Windows 10 aslında baktığınız zaman çok güzel bir sistem fakat şöyle bir sıkıntım var.
Yeni almış olduğum i7'li laptop 7 yıllık masaüstü PC'den daha yavaş açılıyor. Hem de 15 -20 saniye farkl.
İkisi de Harddisk ama ben işletim sisteminden dolayı olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle Windows 7 performans sürümüne geçmek istiyorum. Her uygulama oyundan daha çok performans alıcağımdan emini.

Windows 10 kullanmak için elimden geleni yaptım fakat i7 kullandığım halde i3 2. nesil PC'den daha yavaş olduğunu görünce gerçekten sinirlerim bozuluyor ve kesinlikle bir daha laptop almak da istemiyorum. Windows 7 anakartımla uyumlu değilmiş daha önceden denemiştim 7 kurmayı. Touchpad çalışmadı daha birçok şey çalışmadı. hemen 10'a geçtim ama gerçekten Windows 10'dan memnun değilim. Laptop uyumlu olmadığı halde Windows 8 kurulur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayarındaki HDD hakkında bilgi vermemişsin ama 5400RPM standart bir HDD olduğunu varsayarsak yavaş açılmasını normal karşılayabiliriz. Masaüstü bilgisayarının dizüstü bilgisayarına göre daha hızlı açılmasının sebebi 7200 RPM HDD olmasından kaynaklanıyor. 5400 RPM ve 7200 RPM HDD arasında senin de söylediğin gibi 10-15 saniye gibi bir fark ortaya çıkar, bu olağandır. Bilgisayarının diğer bileşenleri ne kadar hızlı olursa olsun HDD'nin dönüş hızı düşükse, yüksek bileşenlerden verim alamazsın. Yani, tüm bileşenlerin uyumlu olması gerekiyor... Bu sorunu SSD takviyesi yaparak aşabilirsin. Gözle görülür bir performans artışı olacağı kesin. Ayrıca Windows 10 varken Windows 7 kullanmak mantıksız... Kurmakta ısrarlıyım diyorsan, gerekli bios ayarlarını yaparsan kurabilirsin. "SSD takmak istemiyorum, açılış hızını daha farklı şekilde hızlandıramaz mıyız?" diye soracak olursan tek önerim, Windows 10'u UEFI modunda kurup hızlı başlatmayı aktif hale getirmektir. Bunu yaparsan sistemin oldukça hızlı açılacak ama bilgisayarın açıldıktan sonra 1-2 dakika beklemen gerekecek. Programların, servislerin hazır hale gelmesi haliyle zaman alacaktır. Dediğim gibi, SSD al "Hop, anında görüntü" olayını yaşa :p Dert tasa kalmasın, geçmiş olsun :)

Sorun Windows 10 ile alakalı değil, sorun sistemin içinde SSD olmadığı için yavaş açılıyor. Benim bilgisayarım 13 saniyede işleme hazır oluyor şahsen. İmzamda bulunan sistemi kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı