Windows 10 Lisans Ücretleri

Erol ALP

Hectopat
Daha fazla  
Linsans ücretlerinde kafamda bir soru işareti var aydınlatırsanız sevinirim.

Microsoftun kendi mağazasında linsans ücretleri yaklaşık 1000 TL fakat reklam olmaması için ismini yazamadığım bir kaç alışveriş sitesinde lisans ücretleri 30 TL civarında ve %100 garanti veriyorlar. Buradaki fark nedir acaba 30 TL olanlara güvenebilir miyim?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atma ile OEM key kaybolmaz. Yanlış bilgi.
30 lira civarı olanlar tek kullanımlıktır yani format attığında bir daha almak zorunda kalırsın. Bildiğim tek fark bu bir de biraz araştır siteyi almadan önce sonra para boşa gitmesin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Galiba OEM keylere bakıyorsun. Bunların farkı nedir ? Kısaca bahsedeyim.
  • OEM keylerinde Windows kurulum medyasını kendin edinmen gerek -ki bu çok basit bir işlem-.
  • OEM keylerinin en temel farkı yalnızca 1 cihaza kurabiliyor olman. O kodu bilgisayara girdiğin zaman o anakarta gömülüyor ve başka bir cihaza kuramıyorsun. Ancak format atsan dahi tekrar tekrar satın almana gerek yok. O cihazda kullanabiliyorsun o kodu.

Son düzenleme:
OEM tek kullanımlıktır. 30 lira olanlar OEM'dir. Günlük bilgisayar için alıyorsanız OEM yeterlidir.

@Mr_Bean OEM Key tek kullanımlık doğru. Ancak anakart değişmediği sürece sınırsız format atma hakkınız vardır. OEM anakarta gömülüdür, HDD'ye değil.

Bildiğim kadarıyla Microsoft ile iletişime geçip, anakart değiştirirken önceki kodu silip yeni bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz. Henüz denemedim, kesin bir bilgi değil.

Son düzenleme:
30 lira civarı olanlar tek kullanımlıktır yani format attığında bir daha almak zorunda kalırsın. Bildiğim tek fark bu bir de biraz araştır siteyi almadan önce sonra para boşa gitmesin.
OEM keyler tek kullanımlıktır bu doğru ve anakarta gömülür ve anakart değişmediği sürece ömür boyu kullanılır ve istediği kadar format atabilir.

İlgi ve alakanız için teşekkürler alacağım firma güvenilir ilgili mağazada yorumları ve puanı yüksek.
İlgili satıcı ile görüştüm tek bilgisayarda ömür boyu kullanabilirmişim format sonrası pasif olmuyormuş.

Sizinde dediğiniz gibi başka bir fark yoksa güncellemeleri eksiksiz alabiliyorsam tercihim 30 TL yönünde olacak.

hocam nerden aldığınızı özelden yazabilir misiniz ben de yeni sistem kurdum ve orj key kullanmak istiyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı