Windows 10 sıfırlama sonrası USB ile kurulum yapılıyor mu?

• Konuyu başlatan fezco
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 876

fezco

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben yeni SSD aldığımdan dolayı sistemi sıfırlamak ve sistemi yeni SSD'ye kurmak istiyorum. Vatan'dan almış olduğum orijinal Windows 10 USB'si var. Windows üzerinden sıfırlayacağım, kurarken tekrar USB ile işlem yapmama gerek olacak mı?

Merhaba arkadaşlar ben yeni SSD aldığımdan dolayı sistemi sıfırlamak ve sistemi yeni SSD'ye kurmak istiyorum. Vatan'dan almış olduğum orijinal Windows 10 USB'si var. Windows üzerinden sıfırlayacağım, kurarken tekrar USB ile işlem yapmama gerek olacak mı?

Hayır olmayacak. Ama Windows USB'sini bağlayıp kurulum ekranında SSD'yi biçimlendirirsen lazım olur.

sistemi yeni SSD'ye kurmak istiyorum
Mevcut işletim sistemini SSD ye klonlamak için programlar mevcut. İsterseniz elinizdeki USB ile de SSD ye kurulum yapabilirsiniz. Her iki durumda da eski diskinizdeki Windows'un bulunduğu birimi silmeniz yararınıza olur. Boot sırasında hangi Windows'u çalıştıracağını sorup kafanızı karıştırabilir.
--
Windows üzerinden sıfırlama yaptığınızda Windows'un kurulu olduğu disk yeni SSD niz olmayacak. Yine eski yerinde kalacak.

Kısa bilgi; bence eskiyi çıkarın. Yeni SSD taktıktan sonra Windows USB flashınız ile yeni kurulumu yapın formatı bitirdikten sonra eskiyi takarsınız yanlışlıkla eskiyi de sıfırlarsanız, bilgileriniz varsa kaybedebilirsin. Sistemin UEFI BIOS'a sahip ise GPT olarak bölümle.
Veya eski diskinde SSD ise, Acronis True Image ile herhangi bir flash image boot yaparak eski sistemi Backup alarak yeni diske recovery edebilirsin. Bana kalırsa yeni kurulum yapın daha sağlıklı olur. Karar sizin.

Kısa bilgi; bence eskiyi çıkar. Yeni SSD taktıktan sonra Windows USB flashınızz ile yeni kurulumu yapın formatı bitirdikten sonra eskiyi takarsınız yanlışlıkla eskiyi de sıfırlarsan, bilgilerin varsa kaybedebilirsin. Sistemin UEFI BIOS'a sahip ise GPT olarak bölümle.
Veya eski diskinde SSD ise, Acronis True Image ile herhangi bir flash image boot yapıp eski sistemi Backup alarak yeni diske recovery edebilirsin. Bana kalırsa yeni kurulum yapın daha sağlıklı olur. Karar sizin.

Dostum hiçbir şey anlamadım en basit şekilde anlatabilir misin, 2 SSD'de bilgisayarima takılı, en basit şekilde nasıl format atarak Windows'u yeni SSD'ye kurabilirim hiç format atmadım adım adım anlatırsan çok iyi olur teşekkürler.

Dostum hiçbir şey anlamadım en basit şekilde anlatabilir misin, 2 SSD'de bilgisayarima takılı, en basit şekilde nasıl format atarak Windows'u yeni SSD'ye kurabilirim hiç format atmadım adım adım anlatırsan çok iyi olur teşekkürler.

Windows bootlu USB hazır ise, bilgisayar üzerindeki eski SSD'yi çıkar. Yeni takılı halde biosunun klavye boot menü tuşu hangisi ise örneğin F12 F8 veya ESC BIOS'tan daha net görebilirsin. Kurulumu yaptıktan sonra eski diskini takarsın.

Geri
Yukarı