Windows 10 UEFI Kurulumda Eski İşletim Sistemini Silme

Johnny Blaze

Hectopat
Arkadaşlar şu an halihazırda W10 olan bir sistemden yazıyorum bu konuyu. Format atmak istiyorum UEFI W10 kurulum belleğimi hazırladım. Media Creation Tool'dan W10 ISO indirip Rufus ile 16 GB'lık SATA 3.0 Flash belleğime yazdırdım. Fakat sorun şurada. Ben bu Boot işlemini format için yapıyorum bilgisayarı yeniden başlatıp F8 ile Boot menüye girip yeni W10 işletim sistemini kuracağım. Aklımda takılan soru eski W10 ne olacak. YouTube'da olan bütün UEFI kurulum videoları yeni toplanmış sistemlere veya FreeDOS laptoplara bu işlemi yapıyor. Boot yaparken eski Windows otomatik olarak silinecek mi? Bir isteğim daha var şu ana kadar yaptığım işlemlerin doğruluğunu teyit ederseniz çok sevinirim. (W10 ISO dosyam doğru yerden mi indi Rufus ile yazmam doğru mu falan. ) Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski işletim sistemini saniye 5:43'deki ekranda seçip biçimlendiriyorsunuz, bu şekilde disk tamamen sıfırlanıyor. Diski biçimlendirdiğinizde boyut ve boş alan aynı olur rehberdeki gibi. Dikkat etmeniz gereken şey doğru diski biçimlendirmeniz. Verilerinizin olduğu farklı bir diski biçimlendirmeyin.

Arkadaşlar şu an halihazırda W10 olan bir sistemden yazıyorum bu konuyu. Format atmak istiyorum UEFI W10 kurulum belleğimi hazırladım. Media Creation Tool'dan W10 ISO indirip Rufus ile 16 GB'lık SATA 3.0 Flash belleğime yazdırdım. Fakat sorun şurada. Ben bu Boot işlemini format için yapıyorum bilgisayarı yeniden başlatıp F8 ile Boot menüye girip yeni W10 işletim sistemini kuracağım. Aklımda takılan soru eski W10 ne olacak. YouTube'da olan bütün UEFI kurulum videoları yeni toplanmış sistemlere veya FreeDOS laptoplara bu işlemi yapıyor. Boot yaparken eski Windows otomatik olarak silinecek mi? Bir isteğim daha var şu ana kadar yaptığım işlemlerin doğruluğunu teyit ederseniz çok sevinirim. (W10 ISO dosyam doğru yerden mi indi Rufus ile yazmam doğru mu falan. ) Şimdiden teşekkürler.
Eski işletim sistemini silmek için w10u yükleyeceğiniz disk ekranı geldiğinde bütün diskleri biçimlendirin.

Kurulum esnasında disk biçimlendirme gibi herhangi bir müdahelede bulunmadığınız takdirde format atıldıkdan sonra eski windows sürümünüz ve dosyalarınız "Sabit disk:/Windows.old" dosyası içerisinde saklanır. Dosyalarınızı buradan çekebilirsiniz.

Eğer formattan sonra "Windows.old" dosyasını güvenli bir şekilde silmek isterseniz:

sabit diske sağ tık - özellikler - diski temizle - sistem dosyalarını temizle - önceki windows yüklemeleri

yolunu izleyebilirsiniz.

Çok teşekkürler. Eski Windows dosyaları benim için önemli değil. Geri almama gerek yok. Birkaç tane aile fotoğrafı vardı onuda başka bir flash belleğe attım formattan sonra geri alırım. Peki son bir soru. Şuanki W10 lisansım yeni kurduğum W10'a aktarılacak'mı ? Nede olsa şuan kullandığım orijinal W10. Media Creation Tool kullandım Microsoftun kendi yazılımı yani korsan vs. değil yeni kuracağım W10. Ne dersiniz lisansım devam edermi yoksa W10 Key almak zorundamıyım ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı