Rehber Windows 10 Update Hataların Çözümleri

Herkese merhaba,

Windows Update yaparkene bazı hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bu hata kodları 0x80070020, 0x80240438, 0xC19001E2, 0x80070424, 0x80242006, 0x8007000E, 0x80D02002, 0x80070070, 0x80096004, 0x80080005, 0x8007000D, ve 0x80240034 olabiliyor. Bazı zamanlar hiçbir hata kodunu yansıtmayabilir.

En başta internet bağlantınızın olması gerekiyor. İnternet bağlatınızın olduğunu kontrol etmekte fayda var.

Windows Update yaparkene laptopunuz var ise prize takılı olmasını tavsiye ederim.

Windows 10 Update yaparkene sorun yaşıyor iseniz Windows Update'i 7 günlüğüne duraklatın ve sistemi yeniden başlatın. Sonra duraklattığınız güncellemeyi "güncellemelere devam et" hale getirin.

Windows 10 Update hataların birçok çözüm yolu var. Bu çözüm yollarını size anlatacağım.

İlk öncelikle Windows Update'in devre dışı olmaması lazım. Arama çubuğuna "Hizmetler" yazın. Hizmetleri açın ve gözünüzle " Windows Update " hizmetini arayın. Windows Update'in üstüne 2 kere tıklayın. Başlangıç türünü " Devre Dışı" ise onu "Elle" yapmanız gerekiyor.

1610286086933.png

• Windows Update sorun gidericisini çalıştarmak. Sorun gidericisini bu adımlarla çalıştırabilirsiniz. Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Sorun Gider > Çalışır durumua getir > Windows Update şeklinde Windows Update sorun gidericisini çalıştırabilirsiniz. Önerim sorun gidericiyi çalıştırdıktan sonra sistemi bir kere yeniden başlatın.

1610282062461.png

• Eksik veya bozuk dosyalarını onarımı yapmak. CMD'yi yönetici olarak çalıştrın ve SFC /scannow komutunu girin. Bu komutu girerek eksik veya bozuk dosyalarını onaracağız. Sistemin taramasını %100 olana kadar bekleyin.

• DISM aracını çalıştırın. DISM aracı Windows 10 bileşenlerinin onarımını yapar. Bulduğu hataları tarar ve onarımını sağlar. CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve aşağıya bıraktığım kodları girin.
Kod:
1)  DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
2)  DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
3)  DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bu komutları CMD'ye gireceksiniz. Bu komutları tek CMD üzerinden yapabilirsiniz.

Bu rehbere göz atabilirsiniz.

1610284848123.png

Güncellemenin hazırlanması internetin bağlantı hızınıza bağlı olarak sürecektir.

Yüklemiş olduğunuz güncelleştirmeleri görmek istiyorsanız şu adımları yapın. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > Güncelleştirme geçmişini görüntüle adımlarını yaptıktan sonra yaptığınız Windows güncelleştirmelerini görebilirsiniz.

1610286386432.png

Yüklediğiniz bir güncelleştirmeyi kaldırmak istiyorsanız şu adımları uygulayın. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > Güncelleştirme geçmişini görüntüleme > Güncelleştirmeleri kaldır adımları uyguladıktan sonra yüklediğin güncelleştirmeler kaldırılacaktır.
1610286592800.png

Her adımı uyguladıktan sonra Windows Update yapabiliyor musunuz diye kontrol etmeyi unutmayın.

Windows Update hataların bir sürü çözüm yolu vardır. Ben birkaçını ele aldım. Ben konuyu fazla uzatmamak adına biraz kısa yaptım. Ben bu rehberi her zaman güncel tutmaya çalışacağım. Yeni yollar buldukça bu yazıyı güncelleyeceğim. Windows Update hatalarınız var ise bu konuya yazabilirsiniz.

İleri zamanda ekleyeceğim şeyler arasında Windows 10 Update'ni kendi elimizle güncelleştirmek olacak.

Merhaba, öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim.

Şuan aldığım hatalar 0x800700c1 ve 0x80248007.
DISM aracının 3. aşamasında (restore health) %62.3 te takılıyor ve bir süre sonra %100 e fırlayıp hata veriyor.

Restore Health'in sonunda aldığım hata kodu: " Error: 0x800f081f "

Aynı zamanda sfc/scannow komutunu da kullanamıyorum. "Windows Resource Protection could not start the repair sevice" uyarısını alıyorum.

Önerilerinizi bekliyorum. İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı