Windows 10 ve Ubuntu Dual Boot Yapmak

Emre YAZICI

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, windows 10 kullanıcısıyım. Yazılımcıyım bir yandan linux öğrenip kullanmak istiyorum. Ancak sorun şu bildiğim kadarıyla Ubuntu'da UEFİ desteği yok. Windows 10 ile dual boot yapmak için ne yapmak gerekiyor ? Not : Aslında @Recep Baltaş ve @Ali Güngör bu konu hakkında bir rehber hazırlarsa çok güzel olur. Bu konuyu beceremeyen onlarca kişi var. Eğer akıllarından böyle bir şey geçiyorsa harika. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ben ubuntu kurulumu çok yaptım fakat uefi desteğine rastlamadım ama recep abinin dediği gibi vardır heralde neyse giriş yapmak için bios a girip uefi yi legacy yapmak zorunda kalıyorum buda insanı sıkıyor habire biosa giriyosun falan

Ben de UEFI'ye rastlamadım ama yerinizde olsam iki adet DVD/USB alırdım. İlk önce linux kurardım. Kurulum esnasında Windows için bir alan bırakırdım.Ubuntu kendi kendine GRUB'u yükler zaten. Sonra Windows 10'kurardım. Eğer dual boot olmazsa Elinize hala bir Windows 10 DVD/USB'si olur ve bilgisayarı eski haline getirebilirsiniz.

Ubuntu bende bios uefı modunda iken sorunsuz çalışıyor. Şuan sistemimde windows 10 ubuntu 14.04 ve mac OS X Yosemite kurulu. Bios için ek bir ayar yapmadan çalışıyor hepsi. İlk olarak windows kurup ardından ubuntuyu kurdum. Ubuntu ilk kurulduğunda uefı modda direk kendini ön plana atıyor. Biostan bunu değiştirip varsayılan bootu windows yapıp devam edebilirsiniz.

Screenshot_2015-08-23-02-51-39.png

Ubuntuda nasıl UEFİ desteğine rastlamadınız ? :D

Uzun zamandır UEFİ desteği var.

1-İmajı USB'ye yazdırırken Rufus programını kullan UEFİ için GPT yada MBR (hangi disk biçimini kullanıyorsan) seçip imajı hazırla.
2-Paragon Partition Manager yada Minitool Partition Wizard ile diskinde Ubuntu için yer ayır.
EXT4 olarak biçimlendir.
3-Bios UEFİ'ye ayarlı iken sistemi USB ile UEFİ olarak başlat ve kurulumu yap. Önyükleyici kısmını değiştirme.
4-İşlem sonunda sistem kurulduktan sonra Live USB ile sistemi aç ve Boot repair programı ile grubu onar.
Boot-Repair - Ubuntu Türkiye Wiki

Artık Ubuntu'nun bootloader'ı ile hem Windows hem de Ubuntu'yu aynı bootloaderdan kullanabilirsin.

Uefi iyi güzelde acaba sorsak kaçta kaçımızın uefisi var. Klasik bios kullanıcısı içinde yazarsanız biz de yararlanabiliriz.

UEFI yoksa da Rufus'u kullanırken MBR Bölüm düzeni: BIOS ya da UEFI için seçeneği ile imajı yazdırman yeterli. Başka bir şey yapman gerekmiyor. Sonrasında da normal şekilde USB'den Boot edeceksin.

Ayrıca Dual Boot yapacaksanız önce Windows'u sonra Linux'u kurmanızda fayda var. Daha pratik ve sorunsuz olacaktır. Ubuntu zaten bu konuda çok iyi bir destek sunuyor. Sorunsuz şekilde Windows 10 ile birlikte Ubuntu'yu Dual Boot olarak kullanıyorum. Bu makaleyi de okuyabilirsiniz rehber arıyorsanız :

How to Install Ubuntu 16.10/16.04 Alongside With Windows 10 or 8 in Dual-Boot

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı