Windows 10'da Performans Artışı

60993

Hectopat
Makaleler
2
Technopat üyeleri ve yöneticileri Windows 8.1 çıktığı zaman herkese Windows 8.1 işletim sistemine geçmesini öneriyordu. (Bende böylelikle geçtim ve memnun kaldım.) Windows 10 çıkınca windows 10'u önermeye başladılar. Biliyorum direk Windows 10'a geç diyeceksiniz. Fakat ben sadece performans artışı yaşamak için geçmeyi düşünüyorum. Yani görsellik ve benzeri özellikler için Windows 10'a geçmeyeceğim. Windows 10'u kullanan kullanıcıların yarısı iyi yarısı kötü diyor. Onun için tereddütte kaldım. Oyunlarda, dosyalarda, programlarda, performans artışı yaşar mıyım geçmeli miyim ?
Ve diğer konu ise aktifleştirme sıkıntısı. Şu an Dreamspark'ın vermiş olduğu Windows 8.1'i kullanıyorum. Windows 10 Dreamspark'a gelmedi. Yükseltme bildirimi de gelmedi. Ben Windows 10 yüklersem direk geçebilir miyim ? (Ürün anahtarı aktifleşir mi ?) Geçemezsem Windows insider mı yüklemeliyim ? (İnsider programına kayıtlıyım.)
Sistemim:
4 GB Ram
Amd Radeon HD 5670 ekran kartı
i3 işlemci
@Murat5038 @Recep Baltaş @er36po @samet67671

Technopat üyeleri ve yöneticileri Windows 8.1 çıktığı zaman herkese Windows 8.1 işletim sistemine geçmesini öneriyordu. (Bende böylelikle geçtim ve memnun kaldım.) Windows 10 çıkınca windows 10'u önermeye başladılar. Biliyorum direk Windows 10'a geç diyeceksiniz. Fakat ben sadece performans artışı yaşamak için geçmeyi düşünüyorum. Yani görsellik ve benzeri özellikler için Windows 10'a geçmeyeceğim. Windows 10'u kullanan kullanıcıların yarısı iyi yarısı kötü diyor. Onun için tereddütte kaldım. Oyunlarda, dosyalarda, programlarda, performans artışı yaşar mıyım geçmeli miyim ?
Ve diğer konu ise aktifleştirme sıkıntısı. Şu an Dreamspark'ın vermiş olduğu Windows 8.1'i kullanıyorum. Windows 10 Dreamspark'a gelmedi. Yükseltme bildirimi de gelmedi. Ben Windows 10 yüklersem direk geçebilir miyim ? (Ürün anahtarı aktifleşir mi ?) Geçemezsem Windows insider mı yüklemeliyim ? (İnsider programına kayıtlıyım.)
Sistemim:
4 GB Ram
i3 işlemci
Kendi fikrimi söyleyim. Bence 4gb RAM in varsa kesinlikle Windows 10 a yükseltme. Ben yeni laptop aldım ve içinde Windows 10 ile birlikte geldi. Windows 10 çok fazla kaynak harcıyor. RAM kullanımı sürekli fazla, sadece birkaç program açıyorsun anında yavaşlamaya ve kasmaya başlıyor. Windows 7 de ve 8.1 de böle değil, 4gb RAM ile çok rahat kullanıyorsun ama Windwos 10 için en az 8gb RAM öneririm.

Sistemim:
4 GB Ram
i3 işlemci

Dreamspark nedir kimdir bilmiyorum ama normal windows 7,8 kullanırken yükseltme gelmediyse sıfır bir windows 7 falan kurup windows 10 u indirmelisin. Yani şöyle söyliyim windows yükselt demeden windows 10 kurarsan serial atamıyor pc ye. Kendisi yükseltirse pc yi kurunca bir serial atıyor pc ye sonra program yardımıyla onu öğrenebiliyorsun ve diğer kurulumlarda cd iso ne istiyorsan ondan kurarsan o serialle kurabiliyorsun. Windows 10 görselliği dediğiniz şey aslında hiçbir şey. Niye mi? Masaüstü aynı başlat çubuğu aynı. Bunu cebe koyalım. Ayar yönetim kısmı windows 8 den farklı. Daha sade ki bunu da her gün görmüyorsun zaten. Şifre koymak istersen açarsın onun dışında normal bir kullanıcının sık sık göreceği bir şey değil sağ altta sembolü olur kaparsın. Başlat menüsü ben klasik seviyorum diyenlerden misin? Start10 kurarsın. Bitti. Windows 7 başlat menüsü elinin altında gerisi aynı. Görsellik denilen şey yani bir şey değil. Performans artışı dediğin şeye gelecek olursak. Eğer yükseltmeyle kurarsan ve o talihsiz kişilerden biri olursan evet performans düşer ama şöyle düşer. Pcde bir şey açmaya çalışırsın hata verebilir. Bilmem ne olur. Ben kendi istedi yükselttim Windows 10'a bir performans sıkıntısı çekmedim de. Ha böyle bir şey mi oldu? Tertemiz cd den usb den kurarsan sıkıntı olmuyor. Performans donanımda biter. 4 GB ram'in varmış windows 10 da da bu 4 windows 7 de de. Yani ne varsa sende onun performansını alırsın. Windows 10 donanımınına performans kaybı yaşatmaz. Windows 8 de donanım ile uyumsuzluk sorunu oluyordu ve performansını düşürüyordu. Windows 10 da bu olmaz yani tam performansı alırsın donanımından.

Kendi fikrimi söyleyim. Bence 4gb RAM in varsa kesinlikle Windows 10 a yükseltme. Ben yeni laptop aldım ve içinde Windows 10 ile birlikte geldi. Windows 10 çok fazla kaynak harcıyor. RAM kullanımı sürekli fazla, sadece birkaç program açıyorsun anında yavaşlamaya ve kasmaya başlıyor. Windows 7 de ve 8.1 de böle değil, 4gb RAM ile çok rahat kullanıyorsun ama Windwos 10 için en az 8gb RAM öneririm.

Anında yavaşlama ve kasmanın sebebini donanıma neden bağlıyorsun ki. Belki sistemden. Windows 10'un kötü olduğundan kasdetmiyorum tabii. Driverda sıkıntı olmuştur. Sistem düzgün kurulamamıştır. Bu banada oluyordu. Windows 10 oyunda sıkıntı yaratıyordu. Temizinden tekrar kurdum sorun sıkıntı kalmadı. Mesela şu an Zula denen bir oyun açık ve ram kullanımı geriye kalan programlarla beraber %50. 6 GB ram'im var bunun 3 GB'ına yakınına denk geliyor. Şimdi senin pcnde aynı şeyler kurulu olsa 4'te 3'ü dolu mu görünecekti sence? RAM'e boyutuna göre dengeleniyor sistemin ram kullanımı.

İntel Core Duo 2 T7200 2.0 Ghz İşlemci
2 GB DRR2 Ram
Ati X1400 Ekran Kartı

Bugün kurdum şuan sorunsuz çalışmaktadır. Kurmanı tavsiye ederim.

i3 4005U
Hd 8500m (R5 M230)
4 Gb bellek
Bu sistem ile Windows 10 temiz kurulum yaptım fakat çok fazla performans düşüşü yaşadım. Mesela klavyeden yazıyordum yazılar 2 saniye sonra geliyordu. Memnun kaldığım tarafı ise tüm sürücüleri güncelleyebiliyor. 4 Gb bellek aldığımda Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum.

Bende 8.1' den 10' a geçtim fakat ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Oyun bir anda 30 FPS' ye düşüyor, hani aksiyon falan olur anlarım ama durup dururken düşüyor aksiyon esnasında yükseldiği de oluyor sanırım işlemcimle alakalı İ5-460M işlemci ve 3 GB RAM var. Windows 8.1' de bu sorunum yoktu, aslında gayet memnundum ben zaten 8.1' den geçmemdeki asıl sebep DirectX 12 idi ki ekran kartımın desteklemediğini yükleyince gördüm. (GT 420M) Bence 8.1 de memnunsan 10'a güncelleme.

Hala kararsızım. Zula'yı bende oynuyorum. Visual studio ve cs:go yükleyeceğim. Windows 10 insider kullanacağım. Onun için serial sıkıntım olmayacak.

Hala kararsızım. Zula'yı bende oynuyorum. Visual studio ve cs:go yükleyeceğim. Windows 10 insider kullanacağım. Onun için serial sıkıntım olmayacak.

bir olmasını istediğin sistemi bir de windows 10'u kurup dene istersen ikisinde de aynı şeyleri kur falan. Çift sistem kurma kararı alırsan önce eski olanı kur sonra yeni olanı kur. Açılışta öyle sorun yaşamazsın.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı