Windows 10'dan 8.1'e geçiş sonrası ekran kartı sürücü sorunu

kaankya

Decapat
Herkese selamlar.

ASUS X542-BP model A9 9420 APU işlemcili laptopumda (dahili 1GB R5, harici 2 GB R5 M420 grafik kart) Windows 10'da çok kastığı için Win 8.1'e geçiş yaptım USB ile formatlayıp.

Hem ASUS'un hem AMD'nin sitesinde Windows 7 ve Windows 10 var sadece, direkt yüklenmiyor. Windows 7 sürücüsünü elle yükleyince içindeki sürücü dosyasını aygıt yöneticisinden, sadece harici olanı yüklüyor dahili sürücü gene Microsoft olarak kalıyor. Windows 7 adrenalin yükleyince ikisini de düzgün yüklüyor ve çalışıyor fakat bu sefer de ne sensörler (kullanım, ısı vs.) çalışmıyor artı olarak oyunlarda ekran kesik kesik garip bir görüntü oluşuyor. Adrenalin yerine Win 8.1 destekli Crimson sürücüsünü yükleyince yine sadece harici yüklüyor ve o da hatalı oluyor dahili olana elle yüklemek isterken de zaten güncel diyor yüklemiyor. Bir türlü çözemedim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan bende baktım, dediğiniz gibi Asus ve AMD sitelerinde windows 8.1 uyumlu dahili ekran kartı sürücüsü bulamadım. Fakat Harici R5 M420 grafik kartının windows 8.1 uyumlu sürücüsü mevcut. BIOS üzerinden entegre grafik kartını kapatma seçeneğiniz var ise sadece harici sürücüsünü yükleyip durumdan kurtulabilirsiniz.

Şu an bende baktım, dediğiniz gibi ASUS ve AMD sitelerinde Windows 8.1 uyumlu dahili ekran kartı sürücüsü bulamadım. Fakat harici R5 M420 grafik kartının Windows 8.1 uyumlu sürücüsü mevcut. BIOS üzerinden entegre grafik kartını kapatma seçeneğiniz var ise sadece harici sürücüsünü yükleyip durumdan kurtulabilirsiniz.

Teşekkür ederim, sanırım devre dışı bırakma yok Windows 7 kurup bir deneyeceğim durumu.

Geri
Yukarı