Windows 10'un Microsoft Hesabı Kullanımını Zorlaması

Evet interneti açınca istiyor ama kurulumu geçtikten sonra aç o zaman istemez. Ben kurulumu geçtikten sonra bağlandım ve güncellemeleri yaptım. Kurulum istese bile Microsoft hesabı istemez. Bende de istedi, Atla dedim kurulum bitti.
Evet bu şekilde atlayabilirsiniz. Fakat ben Microsoft'un bunu da kaldıracağından korkuyorum.

Kurulum tamamlandıktan sonra hesap kaldırılabiliyor, kolay bir işlem.
Evet kolay da kayıtlı sahip çoktan Microsoft hesabının e-postası olarak ayarlanıyor.
Çalıştır'a winver yazınca Windows sürüm bilgileri geliyor bildiğiniz gibi. Fakat orada bir de kayıtlı kullanıcı ismi var:
windows 10 kayıtlı sahip.png

Burada bende "Red" yazıyor gördüğünüz gibi. İşte eğer Microsoft hesabıyla kurulumu bitirirseniz orada Microsoft hesabınızın e-posta adresi yazıyor.
Aslında değiştirmek son derece kolay fakat çoğu kullanıcı bilmiyor. Hatta ben bile hatırlamıyordum, uzun süre kendim arayıp bulamayınca internetten baktım ve hemen hatırladım.

Aslında kurarken hiç internete bağlanmazsak hiçbir şekilde microsoft hesabı isteyemez. O yüzden korkmana gerek yok bence.
Ama konuyu tam okumamışsın sanırım. Kurulumda zaten internete hiç bağlanmadım. Asıl sorun, kurulumdan sonra sürücüleri kurmak için internete bağlandığımda kurulum ekranının tekrar gelmesi ve tekrar Microsoft hesabı istemesi. Şimdilik burada Atla seçeneği mevcut fakat ileride kaldırılabileceğinden korkuyorum aslında.

Ama konuyu tam okumamışsın sanırım. Kurulumda zaten internete hiç bağlanmadım. Asıl sorun, kurulumdan sonra sürücüleri kurmak için internete bağlandığımda kurulum ekranının tekrar gelmesi ve tekrar Microsoft hesabı istemesi. Şimdilik burada Atla seçeneği mevcut fakat ileride kaldırılabileceğinden korkuyorum aslında.

Anladım demek istediğini ama bu sadece bilinçsiz insanları kandırmak için yapılmış bir sahtekarlık.
İnsanları microsoft ürenlerini kullanmaya zorluyorlar. Ama o kadar ileri gideceklerini sanmam.

Anladım demek istediğini ama bu sadece bilinçsiz insanları kandırmak için yapılmış bir sahtekarlık.
İnsanları Microsoft ürünlerini kullanmaya zorluyorlar. Ama o kadar ileri gideceklerini sanmam.
Belli olmaz. Microsoft'un ne yapacağını bilemeyiz. Bir gün yerel hesap seçeneğini de tamamen kaldırabilirler. Belki de geri adım atarlar fakat sanmıyorum.
Ve haklısın. Microsoft illa ki Windows kullanıcılarını kendi servislerine bağlamaya çalışıyor.
Normalde bu mobil cihazlarda son derece normal hatta olağan bir durum. Zira mobil cihazlarda uygulamaların %95'ini (hatta iOS cihazlarda hepsini) App Store/Google Play üzerinden indiriyoruz. Fakat bilgisayarda öyle değil. Microsoft Store'da çoğu yazılım yok. Olanların da çoğunluğu normal yollarla da indirilebiliyor. Çoğu oyun Steam veya Epic üzerinden satılıyor. Bu yüzden de çoğu kullanıcı Microsoft'a veri göndermemek için (kısacası gizlilik için) Microsoft hesabı kullanmak istemiyor. Fakat Microsoft yetkilileri bu durumu görünce sinir oluyor sanırım. Ve Microsoft hizmetlerini gitgide Windows 10'la bütünleşik hale getiriyor ki insanları Microsoft hesabı kullanmaya zorlamak için bahaneleri olsun.
Sonunda artık iyice sinirlenmiş olmalılar ki yavaş yavaş yerel hesap sistemini kaldırmaya başladılar gibi.
Durumun akıbetini önce 20H1 güncellemesinde, sonra ise diğer büyük güncellemelerden sonra göreceğiz.

Microsoft'un sisteminde kendi yazılımlarını kullanmaya teşvik etmesi gayet normal.
Ortada bir dolandırma veya sahtekarlık yok.
Haklısın. Microsoft yakında tamamen tüm sürümlerde (Pro hatta Enterprise dahil) Microsoft hesabı kullanımını zorlayabilir. Belki de geri adım atarlar ama pek sanmıyorum.
Telemetry saçmalığı. Offline kurulum yapın.
Kurulumu zaten tamamen offline olarak yaptım. Asıl sorun, kurulumdan sonra sürücüleri yüklemek için internete bağlandığım anda tekrar kurulum ekranının gelmesi ve tekrar Microsoft hesabı istemesi. Yahu, böyle bir saçmalığı nereden buldunuz? Bu kadar olur mu yahu?
Bu arada bu olay şu an için sadece Home Single Language ve Home sürümünde mevcut. Pro ve Enterprise sürümlerinde böyle bir şey henüz yok.
Microsoft iyice sinirlenmiş gibi görünüyor. Yakında mevcut kullanıcıları dahi Microsoft hesabı kullanmaya zorlayabilir. Eskiden Windows 8'de Microsoft hesabı istediği yerde "Microsoft hesabı olmadan oturum aç" seçeneği vardı ve tıklayınca çevrimdışı hesap oluşturarak kurulumu bitiriyordun. Windows 10'da da başta böyleydi. Fakat özellikle de son zamanlarda bu seçenek gizlenmeye hatta neredeyse kaldırılmaya başlandı.
Ben kendi sistemimde zaten Windows 10 Pro kullanıyorum o yüzden benim için şimdilik endişelenecek bir şey yok. Hatta şu anda ben Microsoft hesabı kullanıyorum. Fakat format attığım bilgisayar abimin çalıştığı işyerindeki bir arkadaşının bilgisayarı. Doğal olarak da yerel hesap ile kurmam gerekiyor ki sorun olmasın.
Aradan 1 hafta geçti ve şu anda biraz daha fazla şaşkın duruma düşmeye başladım! Zira sanal makineye Windows 10 Pro kurulumu gerçekleştirdim ve kurulumda internet bağlantısını kestim. Kurulumdan sonra sanal bilgisayarı internete bağladığım gibi önce şu ekran geldi:
windows 10 1909 kurulum saçmalığı.png

Ki esas bahsetmek istediğim olay da bu! Burada Tamam'a tıkladığım gibi şu ekran geldi:
windows 10 1909 kurulum saçmalığı 2.png

Gördüğünüz gibi Windows 10 yine Microsoft hesabı istiyor!
Neyse ki dediğim gibi şu anda "Şimdilik atla" seçeneği mevcut. Buna tıklayınca kurulum bitti.
Fakat bunu Windows 10 Pro sürümünde de gördüğüm için oldukça şaşkınım!
Microsoft cidden kurumsal kullanıcıları bile hiçe sayarak neredeyse bütün kullanıcıları Microsoft hesabı kullanmaya zorluyor.
Umarım bu çok daha büyük noktalara ulaşmaz. Çünkü eğer bu zorlama çok daha büyük noktalara ulaşırsa (örneğin, yerel hesap sistemi kökten kaldırılırsa veya buradaki "Şimdilik atla" seçeneği kaldırılırsa) o zaman gerçekten çok kötü olacak.
Aradan 1 hafta geçti ve şu anda biraz daha fazla şaşkın duruma düşmeye başladım! Zira sanal makineye Windows 10 Pro kurulumu gerçekleştirdim ve kurulumda internet bağlantısını kestim. Kurulumdan sonra sanal bilgisayarı internete bağladığım gibi önce şu ekran geldi:
windows 10 1909 kurulum saçmalığı.png

Ki esas bahsetmek istediğim olay da bu! Burada Tamam'a tıkladığım gibi şu ekran geldi:
windows 10 1909 kurulum saçmalığı 2.png

Gördüğünüz gibi Windows 10 yine Microsoft hesabı istiyor!
Neyse ki dediğim gibi şu anda "Şimdilik atla" seçeneği mevcut. Buna tıklayınca kurulum bitti.
Fakat bunu Windows 10 Pro sürümünde de gördüğüm için oldukça şaşkınım!
Microsoft cidden kurumsal kullanıcıları bile hiçe sayarak neredeyse bütün kullanıcıları Microsoft hesabı kullanmaya zorluyor.
Umarım bu çok daha büyük noktalara ulaşmaz. Çünkü eğer bu zorlama çok daha büyük noktalara ulaşırsa (örneğin, yerel hesap sistemi kökten kaldırılırsa veya buradaki "Şimdilik atla" seçeneği kaldırılırsa) o zaman gerçekten çok kötü olacak.

2004 sürümüyle birkaç test yaptım. İlk olarak 19041.84 ile Windows 10 Pro kurulumunu internetsiz olarak yaptım. Kurulum sırasında internete bağlanmadan kurulum yapma seçeneğini (Sınırlı kuruluma devam et) seçince bilgisayar yeniden başlıyordu. Sonra ise tekrardan aynı ekran geliyordu ve tekrar "Sınırlı kuruluma devam et" deyince hesap ekranı geliyordu. Fakat 1909 sürümünde olan "Kurulumu bitirelim" saçmalığı karşıma çıkmadı.
Sonra ise 19041.113 ile Windows 10 Home Single Language kurulumu yapayım dedim. Bu defa "Sınırlı kuruluma devam et" deyince yeniden başladı ve direk hesap ekranına geldi. Ve yine kurulumdan sonra internete bağlanınca "Kurulumu bitirelim" saçmalığı çıkmadı. Anlaşılan Microsoft bu saçmalığı kaldırmış. Gerçekten çok mutlu oldum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı