Windows 11 Performansını Artıracak ‘Verimlilik Modu’ Geliyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows-11-Gorev-Yoneticisi-Technopat.jpg

Microsoft, Windows 11’i iyi bir alternatif haline getirmek için cazip özellikler sunmak için çalışmalar yapıyor. Yakın zamanda Insider kullanıcılarına sunulan yeni Görev Yöneticisi’ne bakmıştık ve bu yeniliklerin 22H2 sürümü olarak da bilinen Sun Valley 2 güncellemesiyle gelmesini bekliyoruz. Ancak yine de daha erken gelme ihtimali de var. Görev Yöneticisi ile birlikte daha önce “Eko modu” […]

Devamı: Windows 11 Performansını Artıracak ‘Verimlilik Modu’ Geliyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Windows 11'i iyi bir alternatif haline getirmek istiyorlarsa sistem gereksinimlerindeki islemci ve TPM gibi sacma sinirlamalari kaldirmalari gerekiyor.

Ha benim icin hava hos. Islemci ve TPM gibi sinirlamalara takilmiyorum, donanimlarim destekliyor. Sadece Windows 11'i daha fazla kullaniciya ulastirmak istiyorlarsa en azindan islemci sinirlamasini biraz daha kabul edilebilir bir yere indirgesinler. 7. nesil Intel islemcilere bile destek yok, saka gibi.

Eko modu gaming cihazlarda yapılan işe GPU'nun karışmasını engellerse çok başarılı olur.
Sabit olmayan bir iş yaptığınızda (film, video harici gibi)
GPU anlık devreye girip GPU modeline göre 10/25W anlık tüketim sağlıyor. Film vb. işlerde devreye girmiyor ve tek tüketim CPU tarafında oluyor. Bu dediğim olayı kendi engelleyen markalar var, Asus gibi.

Eko modu gaming cihazlarda yapılan işe GPU'nun karışmasını engellerse çok başarılı olur.
Sabit olmayan bir iş yaptığınızda (film, video harici gibi)
GPU anlık devreye girip GPU modeline göre 10/25W anlık tüketim sağlıyor. Film vb. işlerde devreye girmiyor ve tek tüketim CPU tarafında oluyor. Bu dediğim olayı kendi engelleyen markalar var, Asus gibi.
Oyun cihazında birçok zaman programlar GPU'yı seçmek yerine iGPU'yu seçiyor. Performans düşüyor. Bu uyumluluk sorunlarının olmaması için doğrudan kapatıyor bazı firmalar.

Windows 11'i iyi bir alternatif haline getirmek istiyorlarsa sistem gereksinimlerindeki islemci ve TPM gibi saçma sinirlamalari kaldirmalari gerekiyor.

Ha benim icin hava hos. Islemci ve TPM gibi sinirlamalara takilmiyorum, donanimlarim destekliyor. Sadece Windows 11'i daha fazla kullaniciya ulastirmak istiyorlarsa en azindan islemci sinirlamasini biraz daha kabul edilebilir bir yere indirgesinler. 7. nesil Intel islemcilere bile destek yok, saka gibi.

3.70 GHz işlemcim var yeni sistemimde onun desteklememesi yüzünden Windows 10 da kaldım.

Windows 11'i iyi bir alternatif haline getirmek istiyorlarsa sistem gereksinimlerindeki islemci ve TPM gibi sacma sinirlamalari kaldirmalari gerekiyor.

Kaldırmaktan ziyade önerilen sistem gereksinimlerine almaları daha iyi olabilir.

Windows gibi şişmiş bir işletim sistemine istersen 20 tane verimlilik modu koy, hiçbir şey değişmez. Bunun çözümü verimlilik modları ile değil, işletim sistemini bu kadar şişik hale getirmemektir.

Microsoft'un hala bundan ders almaması komik.

Enazından yeni Görev Yöneticisi, eski ekran görüntülerine göre daha bitmiş ve daha kullanışlı duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı