Windows 11'e formatsız nasıl geçilir?

k4moncik

Hectopat
RAM
8gb
SSD veya HDD modeli
870evo 250gb
Ekran kartı
r5 m330
İşlemci
i3 6006u
Selam laptopumda farklı işletim sistemi kullanmak istiyorum. Nasıl formatsız geçerim?

1686733109440.png

Böyle gözüküyor.

bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Ancak, unutmayın ki mevcut işletim sisteminizi değiştirmek, bilgisayarınızın verilerini etkileyebilir, bu nedenle önemli dosyalarınızı yedeklemek önemlidir.

İşte formatsız bir şekilde yeni bir işletim sistemi yüklemek için genel adımlar:

1. İşletim sistemi ISO dosyasını edinin: Yüklemek istediğiniz işletim sisteminin ISO dosyasını indirmeniz gerekmektedir. ISO dosyası, işletim sistemini bir DVD'ye yazmak veya bootable bir USB sürücü oluşturmak için kullanılabilir.
  2. Bootable bir USB sürücü oluşturun: ISO dosyasını bir USB sürücüye yazarak bootable bir USB sürücü oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için üçüncü taraf araçlar kullanabilirsiniz. Örneğin, Rufus, UNetbootin veya Windows 7 USB/DVD Download Tool gibi araçlar kullanılabilir.
  3. Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'u açın: Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS veya UEFI ayarlarına erişin. Bu genellikle bilgisayarınızın açılış sırasında belirli bir tuşa basmanızı gerektirir (F2, F12, Delete gibi). BIOS veya UEFI ayarlarına erişmek için bilgisayarınızın belgelerine veya üreticinin web sitesine başvurun.
  4. Boot ayarlarını değiştirin: BIOS veya UEFI ayarlarında, boot ayarlarınızı değiştirin ve öncelikli olarak USB sürücünüzü seçin. Bu, bilgisayarınızın USB sürücüyü boot etmesini sağlar ve yeni işletim sistemi yükleyicisi başlatılır.
  5. Yeni işletim sistemini yükleyin: Bilgisayarınızı USB sürücüden başlattıktan sonra, yeni işletim sistemi yükleyicisi başlayacaktır. Kurulum sihirbazını izleyin ve gerekli adımları tamamlayın. İşletim sistemi kurulumu için yönergeler genellikle oldukça açıktır.
  6. Verilerinizi geri yükleyin: Eğer yeni işletim sistemi yükleme sırasında bir format atmadıysanız, mevcut dosyalarınızı yeni işletim sisteminizde erişilebilir hale getirebilirsiniz. Eğer format attıysanız, önceden yedeklediğiniz dosyalarınızı geri yüklemek için yedeklerinizi kullanabilirsiniz.

Attığım linkten aracı yükle sonra Windows 11 geç.

Direk Update olarak atmak istiyorum.

Bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Ancak, unutmayın ki mevcut işletim sisteminizi değiştirmek, bilgisayarınızın verilerini etkileyebilir, bu nedenle önemli dosyalarınızı yedeklemek önemlidir.

İşte formatsız bir şekilde yeni bir işletim sistemi yüklemek için genel adımlar:

1. İşletim sistemi ISO dosyasını edinin: Yüklemek istediğiniz işletim sisteminin ISO dosyasını indirmeniz gerekmektedir. ISO dosyası, işletim sistemini bir DVD'ye yazmak veya bootable bir USB sürücü oluşturmak için kullanılabilir.
  2. Bootable bir USB sürücü oluşturun: ISO dosyasını bir USB sürücüye yazarak bootable bir USB sürücü oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için üçüncü taraf araçlar kullanabilirsiniz. Örneğin, Rufus, UNetbootin veya Windows 7 USB/DVD download tool gibi araçlar kullanılabilir.
  3. Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'u açın: Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS veya UEFI ayarlarına erişin. Bu genellikle bilgisayarınızın açılış sırasında belirli bir tuşa basmanızı gerektirir (F2, F12, delete gibi). BIOS veya UEFI ayarlarına erişmek için bilgisayarınızın belgelerine veya üreticinin web sitesine başvurun.
  4. Boot ayarlarını değiştirin: BIOS veya UEFI ayarlarında, boot ayarlarınızı değiştirin ve öncelikli olarak USB sürücünüzü seçin. Bu, bilgisayarınızın USB sürücüyü boot etmesini sağlar ve yeni işletim sistemi yükleyicisi başlatılır.
  5. Yeni işletim sistemini yükleyin: Bilgisayarınızı USB sürücüden başlattıktan sonra, yeni işletim sistemi yükleyicisi başlayacaktır. Kurulum sihirbazını izleyin ve gerekli adımları tamamlayın. İşletim sistemi kurulumu için yönergeler genellikle oldukça açıktır.
  6. Verilerinizi geri yükleyin: Eğer yeni işletim sistemi yükleme sırasında bir format atmadıysanız, mevcut dosyalarınızı yeni işletim sisteminizde erişilebilir hale getirebilirsiniz. Eğer format attıysanız, önceden yedeklediğiniz dosyalarınızı geri yüklemek için yedeklerinizi kullanabilirsiniz.

Bunları internettende okuyabilirdim niye atıyorsunuz?

İşlemci desteklemiyormuş konu kapanabilir.

Geri
Yukarı