Windows 7 laptop ekran parlaklığı bir anda artıp bir anda düşüyor

370335

Hectopat
Makaleler
1
Sorun şu şekilde: Laptopu kullanırken bazen aniden ekran parlaklığı otomatik %100 oluyor, sonrasında tekrar aynı parlaklığa geri dönüyor. Sorunun yazılımsal olduğunun kanaatindeyim. Windows 7 Home kullanıyorum. Her şeyi denedim bir türlü çözemedim. Tüm forumlarda derdime derman aradım ama kimse yardımcı olmadı. Son olarak Technopat foruma soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

Format atmayı veya Windows 10'a yükseltmeyi deneyebilirsin.

Çözüm:
  • İlk olarak çalıştır'a girip, regedit yazıp, kayıt defterini açıyoruz
  • Ardından HKEY_LOCAL_MACHINE adlı bölüme giriyoruz
  • Ardından SYSTEM /ControlSet001\Control\Cl ass\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000
  • Ardından bu bölümleri bulduktan sonra "FeatureTestControl" değerini buluyoruz
  • Son olarak değer yazan yere "f048" yazıyoruz. Ardından yeniden başlatıyoruz ve en son ekran parlaklığında açılmış oluyor.
buyrun hocam.

Güç seçeneklerinde bir ayar vardı tam ne olduğunu hatırlamıyorum ama ben oradan çözmüştüm. Kurcalaman lazım yani. Bir de uzun süre boş bırakınca hazırda beklet ya da uyku moduna geçmeden hemen önce parlaklığı artıyordu. Yıllar olduğu için tam hangi ayar olduğunu söyleyemem işte ama denetim masasındaki güç seçeneklerinde bulacağına eminim.

Çözüm:
  • İlk olarak çalıştır'a girip, Regedit yazıp, kayıt defterini açıyoruz.
  • Ardından hkey_local_machıne adlı bölüme giriyoruz.
  • Ardından System /ControlSet001\Control\Cl ass\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000
  • Ardından bu bölümleri bulduktan sonra "featuretestcontrol" değerini buluyoruz.
  • Son olarak değer yazan yere "F048" yazıyoruz. Ardından yeniden başlatıyoruz ve en son ekran parlaklığında açılmış oluyor.
Buyurun hocam.

Deneyeyim döneceğim hocam.

Hocam bende öyle dediğiniz feature bölmesi yok.

@Yener K.
Konu ile ilgilenebilecek var mı acaba?

Güç seçeneklerinde bir ayar vardı tam ne olduğunu hatırlamıyorum ama ben oradan çözmüştüm. Kurcalaman lazım yani. Bir de uzun süre boş bırakınca hazırda beklet ya da uyku moduna geçmeden hemen önce parlaklığı artıyordu. Yıllar olduğu için tam hangi ayar olduğunu söyleyemem işte ama denetim masasındaki güç seçeneklerinde bulacağına eminim.

Hocam bakabilir misiniz?

Son düzenleme:
Hocam bakabilir misiniz?
Ayarı Windows 11 yüklü Monster bilgisayarda bulamadım. Dell bilgisayarda Windows 7 kullanırken vardı, Windows 10 2016 LTSB'de böyle bir sorun olmamaya başladı.

Özetle bilgisayardan bilgisayara güç ayarları değişiyor. Denetim Masası ya da Intel HD Grafiklerinde belki güç seçenekleri vardır, enerji tasarrufu gibi bir şey bulursan kapat.

Ayarı Windows 11 yüklü Monster bilgisayarda bulamadım. Dell bilgisayarda Windows 7 kullanırken vardı, Windows 10 2016 LTSB'de böyle bir sorun olmamaya başladı.

Özetle bilgisayardan bilgisayara güç ayarları değişiyor. Denetim Masası'ya da Intel HD grafiklerinde belki güç seçenekleri vardır, enerji tasarrufu gibi bir şey bulursan kapat.

Yok hocam öyle bir ayar cezalıydım yazamadım.

Lütfen yardım edin.

Çözüm:
  • İlk olarak çalıştır'a girip, Regedit yazıp, kayıt defterini açıyoruz.
  • Ardından hkey_local_machıne adlı bölüme giriyoruz.
  • Ardından System /ControlSet001\Control\Cl ass\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000
  • Ardından bu bölümleri bulduktan sonra "featuretestcontrol" değerini buluyoruz.
  • Son olarak değer yazan yere "F048" yazıyoruz. Ardından yeniden başlatıyoruz ve en son ekran parlaklığında açılmış oluyor.
Buyurun hocam.

Hocam dediğiniz yer çıkmıyor işte yardım ediniz lütfen.

@Yener K. hocam bir de siz ilgilenebilir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı