Windows 7'den Windows XP'ye geçilir mi?

Windows XP 64 Bit desteğinin geldiğini duydum. Windows 7'den Windows XP'ye geçersem attan inip eşeğe bimiş olur muyum?
Farkındalık olur ama oyunlardaki işletim sistemi gereksinimi sıkıntı olur. Güncel oyunların çoğu minimun Windows 7 destekliyor.
Windows XP 64 Bit desteğinin geldiğini duydum. Windows 7'den Windows XP'ye geçersem attan inip eşeğe bimiş olur muyum?
Sisteminiz tam olarak ne?

XP'de 64 bit Service Pack 2'de var, Service Pack 3'te yok diye biliyorum. Bazı programlar SP2'de çalışmayabilir, örneğin Kaspersky...

Ayrıca XP'de sitelere girerken güvenlik sertifikası sorunuyla karşılaşmamak için Firefox kullanmanız lazım.

Bence bu tamamen kullanım amacına bağlı bir şey. Gündelik kullanım amacıyla geçilebilir zira ben de Dual-Boot olarak W7 + XP kullanıyorum. Veyahut bazı eski oyunlar güncel işletim sistemlerinde çalışmayabilir, bunları oynamak için XP kullanabilirsin falan filan. Ancak güncel programlarda, oyunlarda sıkıntılar yaşabilirsiniz. Artık XP'ye desteği kesti pek çok yapımcı. Bazılarını çözüm yolları geliştirerek çözersiniz ama hepsinde tutmaz. Güvenlik açıkları felan da var diyorlar bilmem ne kadar doğru. Yani dediğim gibi tamamen sizin kullanım amacınıza bağlı. İsterseniz Dual-Boot yapabilirsiniz.

Bu arada XP'ye geçtiğinizde başınıza gelebilecek bazı sorunları yazayım zira bana da geldi. Bazı sürücülerde sorun oluştu. Mesela internet sürücüsü yüklenmemişti, kendim USB belleğimden sürücüyü elle yükledim. Bunun gibi ses sürücüsü, chipset sorunları olabilir. Kendiniz indirip yüklemelisiniz. Ayrıca internet sürücüsünü yükledikten sonra Internet Explorer ile pek çok siteye girerken sertifika sorunu yaşayıp giremeyeceksiniz. Bunun için de kendiniz başka tarayıcı yüklemelisiniz Firefox gibi. Tabii bunlar çözülemeyecek şeyler değil ama bilginiz olsun.

Geri
Yukarı