Çözüldü Windows 8.1, GRUB ve Windows Boot Manager Sorunu (0xc000000e)

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

komoxtuora

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Windows 8.1 ve Ubuntu 13.10 ile mutlu mesut yaşarken Kali Linux'u denemeye karar verdim. Ubuntu'nun kurulu olduğu diski silip Kali yükledim. Fakat yükleme esnasında "GRUB başka bir sistem algılamadı" tarzı bir hata verince yüklemeyi iptal ettim ve olanlar oldu. Bilgisayarı yeniden başlattığımda ne Windows Boot Manager, ne de GRUB vardı ortada. Ben de Kali'yi silip (gparted ile disk bölümünü formatlayarak) tekrar Ubuntu kurdum. Ubuntu'nun güncellemelerini yapıp yeniden başlat dediğimde GRUB'ın yine yüklenmediğini farkettim ve ubuntu live-cd vasıtasıyla boot-repair kurup GRUB yükledim ama yine GRUB Windows8'i tanımadı. Chainload yöntemiyle Windows8'i listeye ekledim ama açılırken Windows Boot Manager açıldı ve 0xc000000e hatası verdi. İnternette bu hata ile ilgili önerilmiş ve benim de uyguladığım yöntemler:

-Windows8 DVD'si takıp sistem başlangıç onarmayı denedim. Sonuç: "Sistem başlangıç onarma bu bilgisayarı onaramadı".
-Windows8 DVD'si takıp komut satırına verilen kodları girdim. Recep abinin hazırladığı Youtube videosundaki herşeyi harfiyen uyguladım. Sonuç:
bootrec /rebuildbcd komutundan sonra "The requested system device cannot be found" hatası aldım.
sfc /scannow komutunu denedim,yeniden başlatmanız gerekiyor diyor.
chkdsk denedim hata bulmadı.

En sonunda Windows'u GRUB menüsünün tanımasını sağladım. ("bcdboot.exe k:\windows /s l" komutu ile. k, windows'un C sürücüsü, l ise benim oluşturduğum 250mb'lık ntfs bölüm. ) Bu sefer de 2 tane görüyor ve 2sinin de sonu Boot Manager'a çıkıyor.

Saatlerce uğraşımdan sonra sorunun GRUB'da olmadığına karar verdim. Sorun bozulan MBR veya kaybolan Windows Boot Manager. Ama ne yaptıysam sonuçsuz kaldı. Yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Adım adım gittim. Harf de atadım. bootrec /rebuildbcd komutundan sonra sıkıntı var. İşlem başarısız oluyor bu komuttan sonra. Resimleri var ubuntu üzerinden atabilirsem bluetooth ile bilgisayara, buraya da atacağım.

Bilgisayardaki başka bir bölüme Windows8 kursam, sonra onu silsem Boot Manager düzelmiş olur mu ki ?

- - - Güncellendi - - -

Hocam, gerek kalmadı artık. Diski komple sildim. Ubuntu, LinuxMint, Arch ve sonunda da Windows8.1 yükleyeceğim :) Beşibiryerde yapacaktım da fazla uçmayayım dedim :) Teşekkürler ilginiz için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı