Windows 8.1 Kurulum Ekranında Donma Sorunu

ugur123123

Hectopat
Daha fazla  
Asus X556UQ Modelli laptopum Windows 10 la birlikte geldiği için Windows 10 ile kullanıyordum ama %100 disk sorunundan muzdariptim, çözemedim de.

Windows 8.1 ile kullanmak istedim, Rufus kullanarak microsoftun resmi sitesinden indirdiğim ISO'yu 3.0 flash belleğime yazdım her şey tamamdı.

Key girdim biçimlendirme kısmındaki her şeyi sildim 931 GB olan birincil alanı seçtim ardından "yeni" tuşuna bastım. Mavi yuvarlak dondu kaldıi 30 dk. bekledim ancak düzelmedi.

Kurulumu iptal ettim ve PC'yi kapattım. Geri açtım tekrar boot ettim ve "yükle" tuşuna bastığımda donma sorunuyla karşılaştım

Flash belleğimin ışığından anladığım kadarıyla okuma yazma olayı yoktu.

Şu an tamamen kullanılmaz halde, nasıl çözebilirim?

USB'den değil normal diskten Boot etmeye çalışın, içinde Windows var mı bakın.

Eğer yoksa veya diskte hata görünüyorsa, USB üzerinden Boot edin ve Shift+F10 tuşları ile komut istemine gelin. Diskiniz C: ise aşağıdaki komutu yazarak tarama yapın.

Kod:
chkdsk d: /f /r /x

Bu komut C diskinin içindeki hatalı partisyonları tespit edecek, temizleyecek ve sistemi açılabilir hale getirecek. Bu işlemin ardından sistemi yeniden başlatın (kurulum ekranını "x" işaretine basıp kapatın) .

Ardından normal sisteme girin ve tekrardan yeniden başlatın. F11 ile (anakarta göre değişiklik gösterir MSI anakartlarda F11 boot tuşudur.) boot menüsüne girin ve UEFI belleği seçin.

Eğer UEFI çıkmıyorsa kapatın ve bilgisayarınızı açıp belleği FAT32 UEFI formatında yazdırın.

Uyarı: Sisteminiz UEFI ise Rufus üzerinden UEFI için GPT bölüm düzeni seçmelisiniz. MBR ise BIOS ya da UEFI için MBR seçin ve normal (Legacy) kurulum yapın. Diskinizin hangi tipte olduğunu öğrenmek için komut penceresine aşağıdakini yazın.

Kod:
diskpart
list disk

Bunu yazdıktan sonra diskinizin yanında GPT tablosunda "*" işareti varsa sisteminiz UEFI'dir. UEFI için GPT oluşturmalı ve öyle yüklemelisiniz.

Tekrar kurulum menüsüne gelin, 930GB olan tek alanı seçip Sil butonuna basın. Bu bütün verileri ve partisyonları silecektir. Silme tamamlandığında Yeni butonuna basıp oradaki değer ile oynamadan Oluştur 'u seçin. Windows alt bölümler oluşturabilir uyarısına Tamam diyerek ilerleyin. Oluşturulan 3 bölümden en büyük boyutlu olanı seçin ki zaten seçilmiş olarak gelir. İleri diyerek kuruluma başlayın.

Windows 8.1 veya 7'ye "downgrade" yaparken sistem disk taraması yapabilir. Windows 7'ye dönerken sıklıkla başıma gelmişti. Tarama sırasında müdahale etmeyin 30 dakika kadar sürebilir. Ardından sisteminiz normal şekilde açılacaktır.

İyi kullanımlar dilerim..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı