Windows 8.1 UEFI yavaş boot ve yavaş kapanma sorunu

Nihilprophet

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, dün elime geçen bilgisayar ile UEFI Windows 8.1 (64-bit) format sonrası yavaşlamalar yaşıyorum, sabit disk im çok iyi değil ancak 3-4 dakika boot süresi görecek kadar da olamaz herhalde keza eski dual-core işlemcili notebook um da kullandığım aynı hard disk, bir hayli yüklü halde 20 saniyede masaüstüne geliyordu. Sistemin tüm driverları güncel durumda, bios update yapıldı, sistem hata taraması yapıldı vs. Sistem özelliklerimi yazıyorum;
  • PSU:Corsair CX500 V2, 80Plus
  • CPU: AMD FX-6300 Black Edition , 3,5 Ghz 6 çekirdek S-AM3+
  • Anakart: Asus M5A97 R2.0
  • Bellek:8 gb 1600 mhz kingston cl11
  • GPU: Gigabyte Nvidia Geforce gtx 770 2gb gddr 5

Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune ile diskin Health değerlerinin olduğu bölümün bir ekran görüntüsünü paylaşın. Fast Boot'u da açın BIOS üzerinden. 3-4 dakika süreç nasıl işliyor, bir de bunu açıklayabilirseniz sevinirim. Logo da mı geçiyor bu süre yoksa masaüstüne gelişten sonraki yazılımların yüklenmesinde mi?

Öncelikle cevap için teşekkürler, fast boot halihazırda açık, Asus logosunu görüyorum ekran kararıyor tekrar geliyor logo, sonra kararıyor ve siyah ekran geliyor (monitör kapanmıyor) siyah ekranda uzunca bir süre bekliyorum ve zorlanarak masaüstüne geliyor bir şekilde. 2008 den kalma vista lı HP notebook hissi yaşattı sağolsun bana. Masaüstü performansı ve oyunlarda bir sıkıntı yok, sadece boot sıkıntılı. HDtune ' dan aldığım ss aşağıdaki gibi;
hdtune.jpg

Komut satırına "sfc /scannow" yazın. Büyük ihtimalle sorun bulacaktır. Çözülmez ise tekrar temiz kurulum yapın. Başka denemeniz gereken yollar var. Ama siz yeni kurulum yaptığınız için uğraşmamıza gerek yok. Aynı sorunu ben de yaşadım. Eğer önceden düzgün çalışıyorsa sistem geri yükleme de deneyebilirsiniz.

Teşekkürler ahmet bey, o taramayı yaptım ve sorun saptayamadı tam da beklediğim gibi (windows ne zaman kendi sorununu çözmüş ki zaten), windows 8.1 in bu saçmalaması üstüne uzunca yazılar okudum şimdi bi temiz format atmak daha mantıklı geliyor. Birkaç saat sonra sonucu buradan yazacağım yine.

Ben size sorun bulursa temiz yükleme yapın demiştim. Boş yere tekrar kurulum yapmışsınız. Sizin sorununuz donanımsal gibi gözüküyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı