Çözüldü Windows 8 64 Bit 3.92GB Kullanılabilir RAM Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

muntaro

Kilopat
Gskill Ripjaws 2133 8GB(2x4) RAM almıştım. Bugün taktım ancak 3.92GB kullanılabilir yazdığını gördüm. Hemen biosa girip RAM ayarlarını inceledim. Tüm ayarlar otomatikteydi. Yapabildlklerimi elle yapmaya çalıştım. RAM frekanslarını 1333Mhz'e getirdim. 2. ve 4. slotlara takılı RAM'ler. Anakartın rehberinde de öyle gösteriyor zaten. Biosta her iki RAM'de görünüyor. Ne yapacağımı anlamadım. 64Bit işletim sistemi kullanıyorum. Bu sorunumu nasıl çözerim?

Sistem bileşenleri:

• M5A97 Evo R2.0 Bios(v.2005)
  • Phenom II X6 1055T
  • HD 7970 DCU2 Top
  • 2TB Seagate
  • Xigmatek 850Watt 80+

İşlemcin eski bir işlemci. Hatta işlemcin plartform olarak DDR3 destekliyor ama Kaç MHz desteklediği belli değil. Ayrıca bios'unuz güncel değil. Lütfen 2103 versiyonuna güncelleyiniz.

ASUSTeK Computer Inc. -Support- Sürücüler ve İndirme M5A97 EVO R2.0

Ayrıca HD7970'den tam performans almak için yakın bir zamanda işlemcinizi FX-6300 gibi güncel bir işlemci ile değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

Hocam AMD'nin bu sayfasında açıklanıyor desteklenen RAM'ler. Bios'u güncelledim. Şu anda 2013 versiyonunda. Ben bilgisayarı başlatıyorum, Bios ekranına giriyorum. RAM 4 GB olarak görünüyor. Ancak RAM slotlarından Dimm0-boş, Dimm1-4GB 1600MHz, Dimm2-boş, Dimm3-4GB 1600MHz olarak görünüyor. Benim merak ettiğim herhangi bir yerden aktif ediliyor mu ? Veya dediğiniz gibi işlemciden mi kaynaklanıyor sorun. Ama MHz olarak bir sorun yaşamıyorum. Bellek miktarı olarak 3,92 GB görünüyor. 4180 Mb donanıma ayrılmış olarak görünüyor Windows'ta da. Yakın zamanda işlemci değiştirmem biraz zor. Ancak temel sorun işlemci ise RAM'leri bir süreliğine uykuya yatırmam gerekecek. Yeni işlemci alana kadar eski RAM ile idare edeceğim artık.

Siz ayarlamasanız bile zaten anakart otomatik olarak 1333MHz çalıştıracak Ramleri. Yalnız 7970 HyperMemory kullanmadığına göre bu işte bir iş var. Nasıl oluyor da 4GB 180MB Ram sisteme ayrılıyor... OB Kart olsa diyeceğim anakart güncel ve onlarda da entegre grafik çipi yok. Windows'ta RamDisk adında hiç program kullandınız mı ? Birde DIMM_0 ile DIMM_3'te deneyin ramleri...

Evet sorun çözüldü. Biosu güncelledikten sonra ayarlar sıfırlandı sanırım. RAM'ler yine 3.92GB kullanılabilir görünüyordu. Söktüm ve söylediğiniz slotlara taktım. Sadece fan ayarlarını ayarladım ve bilgisayar açıldığında RAM 8GB olarak göründü. Benim anlamadığım anakart kitapçığında Dimm A2-B2 slotları ikili kitler için gösteriliyordu, ben şimdi Dimm A1-B1 slotlarına takılı olarak kullanıyorum. Garip ama neyse. Sorun çözüldüğüne göre size teşekkür ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı