Windows 8 Anlık Donuyor/Takılıyor

puraq

Hectopat
Yer
Bursa
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuyu yazıp yazmamakta çok tereddütlerim oldu. Birinci ve asıl neden derdimi, yaşadığımı tam olarak anlatamamaktan korkmamdır. Ancak sinir bozuyor bu yaşadığım durum ve belki çaresi vardır diye işe girişeyim dedim.

Bilgisayar milisaniyeler mertebesinde anlık donuyor, sonra çalışmaya devam ediyor. Donuyor nasıl? Ben bilgisayar açıkken winapta şarkı dinlemeyi çok severim. Mesela şarkı çalarken takılıyor ve yaklaşık 100 200 ms tam ne çalıyorsa o anda sürekli onu tekrarlıyor "dıızzz", "bıızzz", "dbıırrrrrt" diye. Tabi aynı zamanda fare imleci de olduğu yerde takılı kalıyor. Tüm sürücüler özellikle çipset güncel. Ama bios 2007den kalma, memory remapping özelliği dâhi yok, bios en fazla 3 GB çalıştırıyor.

İşlemcinin aşırı yüklenmesinden kaynaklanan bir durum değil bu, aida64 e raporlama yaptırırken tam raporlamayı seçtim ve sonunda işlemciyi yoran testler yaptı, işte o zaman winamp hiçbir kesilme olmadan çalışmaya devam etti ama mausum verdiğim tepkilere çok geç cevap veriyordu. Yani bu donmaların/takılmaların işlemcinin aşırı yüklenmesiyle alakası pek yok sanırım. VLC de video izlerken de aynı donmalar takılmalar söz konusu. Ben, kullandığım program tabanlı bir şey olmadığını düşünüyorum. Netice itibariyle sadece chrome açıkken, webte gezinirken de yapıyor bunu ara sıra.

Aida64'ün verdiği rapor da burada

Bana öyle geliyor ki bu bilgisayarın içi yıllardan beri açılmadı ve temizlenmedi. Bu yüzden açabiliyorsanız cihazı açın. Fanı temizleyip termal macunu yenileyin. Bir de sabit diskin SMART değerlerini HD Tune ile bir kontrol edin. Daha önce bozuk HDD yüzünden böyle anlık takılmalar görmüştüm.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Recep,

Ancak ben de her ne kadar sizin gibi derin bir bilgiye hâiz olmasam da kendi çapımda üç - beş bir şeyler biliyorum. Meselâ bilgisayarımın içini (her ne kadar açmak ölüm gibi olsa da) her 3 ayda bir açar içini güzelce temizler, hem işlemcinin hem de ekran kartının termal macunlarını yeniden sürerim (markası Thermalright CF2; 4 gramına 20 TL bayılmıştım hepsiburadadan). Çünkü biliyorum, bilgisayarın performansını yıl içinde düşüren en büyük etken TOZ o yüzden reis (2007 Mayıs'tan beri benimle) hâlâ ilk gün ki performansta maşallah. Harddiski de 2011 Martt'a değiştirmiştim, seagate momentus 7200 Rpm liklerden, windowsun puanlamasından 5.9 alıyor. HD tune değerlerini de paylaşıyorum.

- - - Güncellendi - - -

Şunu farkettim, sanırım bilgisayarımın hoparlörlerinden ses çıkarken yapıyor bu takılmaları, ister videolarda (vlc ya da web sitelerinden flash player ya da html5 farketmiyor) olsun isterse winamptan müzik dinlerken. Ancak dediğim gibi ses sürücüsü de en son: Realtek'in R270'i (driveridentifier'ın önerdiği sürücü)

- - - Güncellendi - - -

Şunu da ekliyeyim, geçenlerde bu konuda paylaşayım diye bir ses kaydı yapayım dedim audacity programı ile, 5-6 dakika yaklaşık olarak, kaydı gerçekleştirdim, kayıt sırasında 3-4 defa dediğim şekilde takılmalar, donmalar oldu. Kaydı sonradan dinlediğim zaman hiçbir takılma yoktu. Kaydı yaparken, sentezleyici ile kayıt yapmıştım (hoparlörden çıkan her sesi kayıt aygıtına kayıpsız ileten bir şekilde). Yani ses çıkış *.dll dosyalarında bir sorun var gibime geliyor ama emin olamıyorum çünkü dediğim gibi sürücü en güncel Windows 8 64 bir için çıkmış sürücü.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…