Windows dosya eksik veya dizin bozuk hatası

Wexdy

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Student/Software Engineering
Herkese merhaba. Direk konuya giriyorum, bugün bilgisayarım çok istemsizce mavi ekranlar, kapanmalar ve garip sesler çıkarmaya başladı. Bilgisayarıma onarmalar ile ilgili çoğu işlemi yapmaya çalıştım ancak hepsinde bu uyarıyı verdi, "önemli bir cihaz donanım hatası nedeniyle istek başarısız oldu." Veya "dosya veya dizin bozuk veya okunamaz durumda" hatası verdi. Bunun üzerine hard diski onarmayı denedim ancak nafile. Bilgisayarım'a bu bilgisayarı sıfırla yapmaya çalıştım bu seferde format sırasında hata verdi ve yeniden başlatıp bilgisayarımı normal haline getirdi. Bilgisayarımı her yeniden başlattığımda Windows Defender çevrimdışı yani kapalı oluyor. Windows 10 bilgisayarıma yükledim ama ne yapacağımı bilmiyorum. Görev yöneticisinde sürekli HDD sabit diskim %100 oluyor ve RAM %50'sini kullanıyor. Bu olayı geçen senede yaşamıştım format attım düzelmişti ancak elimde flash bellek olmadığı için yapamıyorum. Ne yapmam gerekiyor. Ricamdır şu hatayı bilen ve düzelten birisi yazabilir mi? Windows dosyalarını nasıl silip geri yükleyebilirim.

Test yaptığımda HDD'de birçok bad sector buldu. Ne yapmam gerek biliyor musunuz?
SSD almanızı veya yeni bir diske geçmenizi öneririm.
Şunu deneyebilirsiniz:
1-Komut istemini açın.
2-Komutu girin "chkdsk E: /f /r /x" (E sizin disk harfiniz olucak).
3-Yeniden başlatın.
4-Dosyaları yedeklemeye çalışın ve temiz kurulum yapın.
Bad sector düzeltebilecek programlar var eğer çok bad sector varsa disk değiştirmenizi öneririm.

Geri
Yukarı