Windows SSD'ye kurulu olmasına rağmen HDD %100 kullanılıyor

Tahmin ettiğim gibi. Birkaç yıl önce benim yaşadığım sorunu yaşıyorsunuz. Bende performans sorunu yoktu, sadece takıntılı olduğum için üzerine gitmiştim ama siz mutlaka üzerine gidin. Şu konuda yazanları uygulayın.
Hocam benim SSD M2 ama, yine de olur mu?

Tahmin ettiğim gibi. Birkaç yıl önce benim yaşadığım sorunu yaşıyorsunuz. Bende performans sorunu yoktu, sadece takıntılı olduğum için üzerine gitmiştim ama siz mutlaka üzerine gidin. Şu konuda yazanları uygulayın.
Bir de HDD'yi komple çıkarsam, Windows kurulu olan Flash Belleği takıp bilgisayarı çalıştırsam, sıfırdan format atamaz mıyım? Format atmak için illa ki o HDD takılı olmalı mı?

Bir de HDD'yi komple çıkarsam, Windows kurulu olan Flash Belleği takıp bilgisayarı çalıştırsam, sıfırdan format atamaz mıyım? Format atmak için illa ki o HDD takılı olmalı mı?
Mantıklı, HDD takılı değilken de format atabilirsiniz. Yalnız format atarken SSD'yi biçimlendirdiğinizden, yani temiz kurulum yaptığınızdan emin olun. Windows açıldığında da HDD'yi monte edip EFI Sistem Bölümünü silmelisiniz. Ek olarak şunu belirteyim: Sistem bölümleri disk yönetiminden silinmiyor. Yani Windows kurulduktan sonra HDD'deki EFI Sistem Bölümü'nü silemeyebilirsiniz. Bundan tam emin değilim. Kesin olarak söyleyebilirim ki HDD'deki EFI Sistem Bölümü'nü format sırasında "Windows'u nereye yüklemek istiyorsunuz?" ekranında silebilirsiniz. Fakat dikkatli olun, diğer bölümleri, özel verilerinizin yüklü olduğu bölümleri yanlışlıkla silmeyin.

Son düzenleme:
Mantıklı, HDD takılı değilken de format atabilirsiniz. Yalnız format atarken SSD'yi biçimlendirdiğinizden, yani temiz kurulum yaptığınızdan emin olun. Windows açıldığında da HDD'deki EFI Sistem Bölümünü silmelisiniz.
HDD'yi çıkaracağım için Windows HDD'nin içine bir şey kuramayacak, SSD'ye Windows'u tamamen kurduktan sonra HDD'yi taktığımda bir işlem yapmam gerekir mi?

Mantıklı, HDD takılı değilken de format atabilirsiniz. Yalnız format atarken SSD'yi biçimlendirdiğinizden, yani temiz kurulum yaptığınızdan emin olun. Windows açıldığında da HDD'yi monte edip EFI Sistem Bölümünü silmelisiniz. Ek olarak şunu belirteyim: Sistem bölümleri disk yönetiminden silinmiyor. Yani Windows kurulduktan sonra HDD'yi takıp HDD'deki EFI Sistem Bölümü'nü silemeyebilirsiniz. Bundan tam emin değilim. Kesin olarak söyleyebilirim ki HDD'deki EFI Sistem Bölümü'nü format sırasında "Windows'u nereye yüklemek istiyorsunuz?" ekranında silebilirsiniz. Fakat dikkatli olun, diğer bölümlere, özel verilerinizin yüklü olduğu bölümleri yanlışlıkla silmeyin.
Özel verilerimin boyutu büyük değil, Flashın içine alabilirim. Ben o zaman hiçbir şeyi çıkarmadan önce Windows'u kurma menüsüne geleyim, daha sonrasında HDD'yi sıfırlayıp, bilgisayarı kapatıp, HDD'nin fişini çekeyim. Daha sonra temiz kurulum yapayım. Tabi bu dediklerim gerçekleşebilecek olaylarsa.

Son düzenleme:
Özel verilerimin boyutu büyük değil, Flashın içine alabilirim. Ben o zaman hiçbir şeyi çıkarmadan önce Windows'u kurma menüsüne geleyim, daha sonrasında HDD'yi sıfırlayıp, bilgisayarı kapatıp, HDD'nin fişini çekeyim. Daha sonra temiz kurulum yapayım. Tabi bu dediklerim gerçekleşebilecek olaylarsa.
Dedikleriniz yapılabilir. Unutmayın, HDD'yi sıfırlarsanız, format atmadan bilgisayarı bir daha açamazsınız, çünkü gerekli sistem dosyalarını silmiş olursunuz. O nedenle verilerinizi yedekleyip, format USB'si oluşturup format atmaya hazır olunca HDD'yi biçimlendirin.

Dedikleriniz yapılabilir. Unutmayın, HDD'yi sıfırlarsanız, format atmadan bilgisayarı bir daha açamazsınız, çünkü gerekli sistem dosyalarını silmiş olursunuz. O nedenle verilerinizi yedekleyip format atmaya hazır olunca HDD'yi biçimlendirin.
Verilerimi yedeklerim o hiç sorun değil, merak ettiğim şey HDD'yi sıfırladıktan sonra bilgisayara format atamama gibi bir durum söz konusu olur mu?

Verilerimi yedeklerim o hiç sorun değil, merak ettiğim şey HDD'yi sıfırladıktan sonra bilgisayara format atamama gibi bir durum söz konusu olur mu?
Bilgisayarı flash bellekten boot ederek (başlatarak) format atacaksanız kesinlikle öyle bir durum söz konusu olmaz.

Temiz kurulum yapmayı bilmiyorsanız veya bilgilerinizi tazelemek adına rehber videolar izleyin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı