Windows Ubuntu Kaynak Tüketimi Karşılaştırması

EBD

Hectopat
Arkadaşlar ben yıllarca farklı Linux dağıtımları kullandım. Zorin OS, Ubuntu, Manjaro, Elementary OS vesaire. Hepsi Linux çekirdeği üzerine kurulu olsa da doğal olarak farklı işletim sistemleri ve kaynak kullanımları farklı o yüzden bu konuyu Linux vs Windows şeklinde açmak istemedim. Hakkında soru soracağım sistem Ubuntu. Windowsa kıyasla Ubuntu'nun kutudan çıktığı haliyle kaynak tüketimi nasıldır? Eski oyunları oynuyorum Steam üzerinden ve biliyorsunuz ki proton çıktıktan sonra Linux'ta oyun konusu canlandı birçok oyun oynanabiliyor. Kabaca sorum optimizasyon konusunda Ubuntu mu yoksa Windows mu? Mesela video izlerken işlemci kullanım miktarını bile göz önünde bulundurursak hangisi daha iyi ve hafiftir?
Hangisi genel olarak daha düşük sıcaklıkta çalışır?

Kabaca sorum optimizasyon konusunda Ubuntu mu yoksa Windows mu?

Bu konuda Windows. Uygulama geliştiricilerin en büyük hedefi Windows olduğu için tüm optimizasyonlarını Windows'a göre yapıyorlar. En basitinden Spotify ile örnek vereyim. Mesela Spotify Linux HDD ile 8-9 saniyede açılırken Windows 8.1 HDD ile 3-4 saniye içerisinde hazır hale geliyor.

Benim şaşırdığım nokta Chrome bile Windows'ta daha performanslı. Ben Linux'ta Chrome açarken eski PC'm ile pek sekme açamıyordum. En fazla 10 tane. Sonrası kasıyor. Ancak Windows'ta sayamadığım sekme açıyorum. Gram kasma yok.

En kısa anlatım ile birçok oyun ve program Windows optimizasyonu ile çıkıyor. En büyük hedefleri Windows oluyor. Böyle olunca da Linux'ta pek performanslı çalışmıyor. Tabii bu söylediğim her uygulama için geçerli değil. Mesela Openshot adlı program Linux üzerinde çok daha performanslı çalışıyor. Ben bunu test ettim.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı