Windows Update 0x80070643 hatası

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba, Windows Update üzerinde bir güncelleme var günlerdir yüklenemedi. Sorun gidericiyi denedim olmadı, disk temizleme denedim olmadı, CMD üzerinden disk doğruluğunu (DISM desem daha net anlaşılır olabilir) yaptım o da işe yaramadı. Belki sizde bir çözümü vardır diye sormak istedim.

1697228272140.png

Ekleme: İş bilgisayarı olduğu için sıfırlama vb. tarzı şeyler yapamıyorum ne yazık ki.

Geçen salı gününden beri (Win10 22H2) Windows Update işlemleri sürerken bu hata koduyla 0x80070643 beraber Win. Update başarısız demeye başladı açıklaması aşağıda. Hazır konusu varken başka konu açmayayım dedim buraya yazayım dedim.

---
ÖNEMLİ
Bazı bilgisayarlarda bu güncelleştirmeyi tamamlamak için yeterince büyük bir kurtarma bölümü olmayabilir. Bu nedenle, WinRE / Windows Update için güncelleştirme başarısız olabilir. Bu durumda, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:

• Windows Kurtarma Ortamı bakımı başarısız oldu.
    (CBS_E_INSUFFICIENT_DISK_SPACE)
Bu hatadan kurtulmanıza yardımcı olmak için lütfen Yönergeleri izleyerek Bölümünüzü el ile yeniden boyutlandırarak WinRE güncelleştirmesini yükleyin.

Bilinen sorun: Hata kodu işleme yordamındaki bir sorun nedeniyle, disk alanı yetersiz olduğunda beklenen hata iletisi yerine aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:

• 0x80070643 - ERROR_INSTALL_FAILURE
---
İlgili hatayı zaten Microsoft açıklamış, bilirsiniz ilk kez Win. kurarken disk HDD/SDD altında Win.'un kurulduğu C\\: içinde kendine ayrı "Kurtarma Bölümü" diye yer ayırır normalde standart 100/150MB olur bu ve WinXP Win7 Win8 Win10'da hep aynıdır hiç değişmez. İşte sevgili Microsoft bu alanı değiştirmiş 250MB olması lazımmış yoksa 0x80070643 hatasını verdirip Win. Update başarısız hatasıyla güncellemeleri engelliyormuş.

İşte sisteme Win. format-kurulum anında disk seçimi yaparken (bilirsiniz kendi kendine yapar bunu bizim müdahalemize gerek kalmıyor ki) 100MB ayırdığı "Kurtarma Bölümü" kısmını, Win. kurulduktan sonra cmd/dos komut satırlarıyla 250MB yapmayı Microsoft açıklamış ilgili linki bırakıyorum.

Yani arkadaşlar burada anlatılanları şu an yapmaya korkuyorum, hani bir hata olur da ayarlarını yaptığım birşeyler değişir normal çalışan sistemim hata vermeye başlar vb format tekrar Win. kurma falan hiç niyetim yok ne dersiniz? Microsoft'un kendisinin önerdiği bu yolu deneyerek belki Win. Update çalışmaya başlayacak ama gerçekten bu işlemleri yaparken çok çekiniyorum:

https://support.microsoft.com/tr-tr/topic/kb5028997-winre-güncelleştirmesini-yüklemek-için-bölümünüzü-el-ile-yeniden-boyutlandırma-yönergeleri-400faa27-9343-461c-ada9-24c8229763bf

Geri
Yukarı