Windows Vista nasıl başarısız oldu?

Adam_88

Hectopat
Makaleler
3
En sevdiğim işletim sistemlerinin başına geliyor eskiden XP idi. Neden bu kadar sevilmiyor onu da anlamıyorum ama bugün Vista'nın neden başarısız olduğunu anlatacağım.

Bölüm 1: Geliştirilme süreci.
Süreç XP'nin çıkışından aylar önce başlandı. Kasım 2002-3683 yapı numaralı Build sızdırıldı. Alpha'daydı daha. Sonra uzadıkça uzadı 2003 dediler çıkışını sonra tekrar uzadı bu sefer 2005 oldu yine ertelendi en sonunda 2006'de bitirildi ve şimşek patladı XP çekirdeği Vista'yı kaldırmadı.

Bölüm 2: Sistem gereksinimleri.
Microsoft çekirdeği kaldırması için bunu kullanmanız lazım diye çok katı sistem gereksinimleri koydu 32 Bit dahil 2 GB RAM, 2 çekirdekli işlemci, en az 1 GHz, 800 MHz en az. Ve RTM sürümünde bu sistem gereksinimlerini dinlemeden geçen insanlar mavi ekranlarla baş başa kaldı. Sonra biraz düşürüldü anladı Microsoft ama kullanıcılar yine dinlemedi. Ve artık Microsoft büyük bir servis paketi hazırlamakla uğraştı.

Bölüm 3: Adam oldu ama sistem gereksinimleri yüzünden başarısız oldu.
Vista SP2 ile adam oldu Vista ama sistem gereksinimleri yüzünden çöküşe gitti Vista çöpe gitti. Microsoft artık dayanamadı ve Vista SP3 için çalışmaya başladı. Çalıştı çalıştı proje çok büyüyünce bunu yeni bir işletim sistemi yapmaya başladı. Ve çok arayüzünü sevmediğim ve keşke çıkmasaydı dediğim 7 çıktı.

Uzun lafın kısası bu çöküşün sebebi sistem gereksinimleri, düşük olsaydı SP2 ile Vista başarılı olurdu ve 14 Ocakta desteği kesilecek olan Vista olurdu. Keşke de başarılı olsaydı. Destek olsa Vista kullanırım...

Son düzenleyen: Moderatör:
Belki daha uzun bir sürü sonra destek kesilebilirdi.

Microsoft gene aynı hatayı yaptı. Windows 12'in çalışmaları aylar önce başlamış.

Tarih tekerrür etmiyor, Microsoft'un hataları tekerrür ediyor. Şimdi aynı şey Windows 11'in başına gelecek.

Tarih tekerrür etmiyor, Microsoft'un hataları tekerrür ediyor. Şimdi aynı şey Windows 11'in başına gelecek.
11 Vista kadar sorunlu bir çekirdeğe sahip değil. Bir çok donanımı destekliyor sorunsuz. Tpm zorunluluğu işi zora sokuyor biraz ama 12 çıktığında da TPMden geri adım atmazlar bu saatten sonra.

Ama hala eski yamalı bohça NT çekirdeğini kullanmak yerine özgün bir çekirdek ile 12 çıkış yaparsa (tercihen aero destekli 🫠) patlama yapar.

Geri
Yukarı