Windows Vista nasıldır?

Biraz geç oluyor kusura bakmayın ama Vista aslında bayağı stabil işletim sistemi ama dönemin şartlarına göre değil. 7 ise dönem artık o 512 MB'lik dönemi geçti diye batmadı. Eğer hala 512 MB RAM kullanan olsaydı 7'de batmıştı.

Biraz geç oluyor kusura bakmayın ama Vista aslında bayağı stabil işletim sistemi ama dönemin şartlarına göre değil. 7 ise dönem artık o 512 MB'lik dönemi geçti diye batmadı. Eğer hala 512 MB RAM kullanan olsaydı 7'de batmıştı.

Aslında merak üzerine birkaç defa kurdum ama stabillik açısından hiç memnun kalmadım. Windows 7 kullanım ve stabilite olarak daha ideal geliyor bana. Denemekten zarar gelmez ama.

6 yıl Windows Vista kullanan biri olarak, sistemimiz eğer düşükse Vista'ya hiç bulaşmayın. Eski laptobumda Pentium T4200 işlemci, 320 GB HDD ve 3 GB RAM vardı. Chrome'u açarken işkence çekiyorduk. Eğer Core 2 Quad + 8 GB DDR2 RAM ve SSD'li bir sisteme kuracaksanız iyi olur.

Günümüzde kullanılmaz elbette ama klişelerin kurbanı olduğu kesinlikle doğrudur. Hiç kullanmamış insanlar bile ezberden "çohhpp" deyip geçiyor. Bir şey ilk çıktığında hatalı olup sonrasında mükemmel hale gelse bile millet olarak kötülemeye meraklı olduğumuzdan fikrimiz klişelere bağlıdır. Ha tabii buradan Vista'nın mükemmel olduğu sonucunu çıkarmayalım. Tabii ki de mükemmel değil ama sonradan toparlanan, klişelerin dediği kadar vasat olmayan bir işletim sistemi. Ben arayüzünü 7'den daha çok seviyorum. Fakat 7, Vista'nın hata düzeltmesi olduğundan çok daha sağlıklı. Tabii artık Windows 10 dışında bir Windows sürümü kullanmak, çok eski bilgisayarlar dışında hatalı olur. 8.1 zaten son demlerini yaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı