Rehber Windows Vista özel extended kernel ISO dosyası ve kurulum

Hocam legacy boot a aldıktan sonra UEFI'den çıkmış oluyorsun zaten :D
Hayır, UEFI+CSM (Legacy Boot) şeklinde olmalı BIOS ayarı. Yine UEFI olarak boot edeceksiniz. Demek istediğim, Legacy Boot da UEFI Boot gibi aktif olmak zorunda fakat siz yine UEFI diyen USB'den boot edip GPT olarak kurmuş olacaksınız. Tabii gidip UEFI yerine normal USB'den boot ederseniz Legacy olarak kurmuş olursunuz.

Hayır, UEFI+CSM (Legacy Boot) şeklinde olmalı BIOS ayarı. Yine UEFI olarak boot edeceksiniz. Demek istediğim, Legacy Boot da UEFI Boot gibi aktif olmak zorunda fakat siz yine UEFI diyen USB'den boot edip GPT olarak kurmuş olacaksınız. Tabii gidip UEFI yerine normal USB'den boot ederseniz Legacy olarak kurmuş olursunuz.
O zaman bir şey değiştirmez ki? Ben mi anlamadim acaba :) Leagcy Boot açık da olsa kapalı da olsa USB'yi EFI olarak boot etmeyecek mi seçince?

O zaman bir şey değiştirmez ki? Ben mi anlamadim acaba :) Leagcy Boot açık da olsa kapalı da olsa USB'yi EFI olarak boot etmeyecek mi seçince?
Legacy Boot ayarı ile sadece Legacy Boot etmek aktif olmuyor. UEFI olarak bir şey boot ettiğinizde bile Legacy çağrıları (INT 10 gibi ve zaten sorunun kaynağı bu çünkü Vista/7, UGA 1.1 yoksa INT 10 kullan komutu veriyor ama tek UEFI de bu devre dışı olunca kilitleniyor (durduruyor kendini)). Bu yüzden ikisi de aktif olmak zorunda Vista/7'de UGA 1.1 (GOP'un eski versiyonu oluyor) yok ise ekran kartında.

Hayır, UEFI+CSM (legacy boot) şeklinde olmalı BIOS ayarı. Yine UEFI olarak boot edeceksiniz. Demek istediğim, legacy boot da UEFI boot gibi aktif olmak zorunda fakat siz yine UEFI diyen USB'den boot edip GPT olarak kurmuş olacaksınız. Tabii gidip UEFI yerine normal USB'den boot ederseniz legacy olarak kurmuş olursunuz.

Hocam cihazda legacy boot ayarı yok. Ben bir tane taktik bulmuştum onun sayesinde kurdum onda da driver sorunu yaşadım. UEFI denemek size bağlı ama bir sorun çıkarsa orasını bilemem :)

Extended kernel ne demek? Genişletilmiş destek gibi bir şey mi yani? Valorant, Steam, Xbox kurabilir miyim yani?
Windows 7 kernellerini Windows Vista'ya aktarma. Bazı uygulamaları çalıştırabilir ama çoğunu portable halde çalıştırıyor. Dediklerini denemedim ama Windows 7'de desteklenen son Chrome sürümü portable olarak çalışıyor mesela.

Geri
Yukarı