Windows XP için antivirüs önerisi

Daha fazla  
Merhaba. Evde köşede duran kullanılmayan bir masaüstü sistem var. XP kurup mazi yaşamak istiyorum. Ama aynı zamanda PC'nin ana işletim sistemi olsun istiyorum. Tüm açıkları kapatabilecek bir antivirüs var mı? İnternetten alışveriş yaparken falan sıkıntı yaşamayacağım beni tamamen koruyan.

Merhaba. Evde köşede duran kullanılmayan bir masaüstü sistem var. XP kurup mazi yaşamak istiyorum. Ama aynı zamanda PC'nin ana işletim sistemi olsun istiyorum. Tüm açıkları kapatabilecek bir antivirüs var mı? İnternetten alışveriş yaparken falan sıkıntı yaşamayacağım beni tamamen koruyan.
AV olarak Avast ve AVG var.

Bildiğim kadarıyla Avast var. Bir de tarama amaçlı hala destekliyorsa clamwin kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem artık güvenlik açıklarıyla yüzleşen eski sistemleri tercih etmek yerine Linux bir distro tercih edin. Eğer XP şart ise clamwin ve Avast'ı beraber kurun. Sertifikaları güncellemeniz için Windows 10 cihazınız varsa Internet Explorer üzerinden sertifikaları alıp XP'ye geçirin (sitelerin açılması için.). Sonrasında hala desteklenen mypal kullanın. Yeni unstable yazan sürümü tam stabil değil fakat bence Developer'ın eline sağlık güzel duruyor. Artık Firefox tabanına geçtiler diye biliyorum onu kullanın.
Bir de eğer var mı o konuda bilgim yok fakat bir güvenlik duvarı kurun. XP için bypass yazmak çok kolay ve UAC koruması olmadığı için açtığınız şeylere mutlaka dikkat edin. Tarayıcı eklentileri için uBlock Origin, privacy badger, HTTPS everywhere... Diye uzatarak genişletin. No Script'i de kurmanızı öneririm.

Gene de alışveriş gibi işlemleri yapmamanızı öneririm.

Edit: PosReady Update'lerini kurun. 2019'a kadar alındı bu güncellemeler bazı açıkları kapatacaktır. İnternete Windows XP PosReady Regedit Hack yazarsanız bir kaç sayfa çıkacaktır fakat öncesinde tüm XP'ye gelen güncellemeleri kurmanız lazım sonra PosReady hilesi yapıp 2019'a kadar gelen güncellemeleri kurun. Bunu normal Windows Update üzerinden yapamazsınız diye biliyorum çünkü artık çalışmıyor fakat Windows Update Mini Tool ve bir şey daha vardı. Onları açınca güncellemeleri alıyorsunuz.

Son düzenleme:
Bunların dışında yok maalesef. Bunlarda kapsamlı bir koruma sağlamadığı için kullanmanızı önermem.

Zaten güncelleme almayan, desteği bitmiş bir işletim sisteminde iyi bir korumaya sahip olamazsınız.
Artık güncelleme gelmiyor ve hiç bir AV güvenlik açıklarını kapatamaz. Aynı ağda bulunmanız ile yönetici olabiliyorsunuz bir açıkla.
Evet XP kullanılması zaten sıkıntılı arkadaş AV istedi AV söyledim fena bir korumaları yok XP'ye göre Hala Web , Realtime ve Ransomware Protection'ları var bana göre desteklemeleri bile imkansız iken bu kadar korumayı aktif tutmaları garip kurumsal yerler için hala destek verdiklerini düşünüyorum.

Aynı ağda bulunmanız ile yönetici olabiliyorsunuz bir açıkla.
Arkadaş ciddi bir kullanım yapmayacağı sadece mazi için yapacağı için çok önemli değil kimlik bilgilerini ve önemli yerlere girmedikten sonra açıkta M08-067 diye hatırlıyorum.

PosReady hilesi yapıp 2019'a kadar gelen güncellemeleri kurun
Embedded Posready 2019'a kadar desteklenen farklı bir sürüm direk onun iso'sunu indirip kurabilir aslında. Hala update'leri çalışıyor diye biliyorum.

Embedded posready 2019'a kadar desteklenen farklı bir sürüm direk onun ISO'sunu indirip kurabilir aslında. Hala Update'leri çalışıyor diye biliyorum.

Windows Update hizmeti Vista ve altında düzgün çalışmıyor diye biliyorum fakat dediğiniz de doğru isterse kurabilir. Aynı şekilde Windows Update mini tool ve dediğim gibi adını hatırlamadığım şey ile halledilir fakat kernel gibi işlerde sıkıntı çıkarır eğer ister extended kernel kurarsa Posready'de düzgün çalışmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı