Windows Yüksek Ram kullanımı ve Kasma

Vinsinity

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Yazılım
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda Windows 8.1 olduğu için konuyu buraya açmak istedim.
Ortalama 2 - 3 senelik Dell Inspiron 15R - 5520 bilgisayarım var. İşim web tasarım ve yazılım, gerekli programlarım var kullanmam gereken. 1,5 - 2 sene süreyle gayet sorunsuz kullandım tüm programları ve LoL denilen oyunu gayet 0 donma ve yüksek FPS ile oynarken bilgisayarım son aylarda programlarda aşırı kasmaya başladı boştayken bile %70lerin üzerinde ram kullanımına geçti. Kaç kere format attıysam düzeltemedim bu sorunu ilk başta yazılımsal bir sorun olduğunu düşündüm tüm HDD'me format attım ona rağmen herhangi bir düzelme görmedim. Windows renk düzenin basit'e çevirip hiç bir programı kullanmadığım zaman %43lere falan düşüyor. Ama herhangi bir açtığım programla direk %70lere çıkıyor. Harici fan kullanıyorum yine de değerlerde düşme yok. O kadar araştırma yapmama rağmen bir sorun bulamadım. En sonunda baktığım forumlarda aklıma gelen "Termal macun sorunu" oldu. Bilgisayarımın içi hiç açılmadı fan belki pislik dolmuş olabilir diye düşünüyorum. Hatta annemle ortak kullandığımız için annem bazen kendi odasında da kullandığı için belki fana ip bile dolanmış düzgün çalışmıyor olabilir diye düşündüm. Sizin fikriniz nedir arkadaşlar belki 10 kere format atmam rağmen hiç bir şekilde ram kullanımını düşüremedim. Termal macunun eskimesiyle CPU ya binen yük ram kullanımını etkiler mi?

Ram miktarım 4 GB. Ram'ı kullanan hiç bir şey göremiyorum.

upload_2015-6-3_22-19-11.png

Kullanımlara göz gezdirdiğimde %84'e ulaşacak bir ram miktarı yok.

upload_2015-6-3_22-19-50.png

Gördüğünüz gibi burada ise kullandığım programlar açık olan ram kullanımı toplam 700MB atıyorum 1 gb da işletim sistemi kullansa 2gb'a yaklaşması gerekiyor. Neden bu durumda olduğunu anlamadım

Bellek kısmı burada.
Disk kısmı burada.

upload_2015-6-3_22-33-8.png
upload_2015-6-3_22-34-26.png
upload_2015-6-3_22-34-34.png
upload_2015-6-3_22-34-41.png

Bilgisayarda android oyunlarını oynayabilmek için kurduğum BlueStacks programının HDAgent.exe denilen uygulamasını kapattım ve ram kullanım miktarı bir anda %50nin altına düştü. Acaba sorun bu mu dedim şimdi de.

Fakat benim bilgisayarımın belleği zaten 4 GB. 3.5 GB ram kullanımı olduğu zaman ben nasıl işlem yapabilirim.

Şu an Photoshop Xampp ve Tarayıcı açık %65 ram kullanımı var sanırım Bluestacks programından dolayı ram kullanımı artıyordu. Zaten en kısa zamanda bu bilgisayar 4 GB daha ram alıp kendime de ayrıyetten bir masaüstü bilgisayar toplayacağım. Sizce termal macun yenileme ve fan temizleme olayı bana biraz da olsun kullanım kolaylığı sağlar mı?

Termal macun yenilemesi ısıya fayda sağlar. Tarayıcı, Photoshop ve XAMPP'ın aynı anda çalışması bellek kullanımını benim gözümde normal kıldı. Chrome zaten çoklu sekmede kendi başına çok rahat 4 GB bellek kullanabilen bir tarayıcı. Zaten bir bilgisayarın fazla RAM kullanması zarardan ziyade sistemin yararınadır. Buna pek takılmayın.

Çoğunlukla kasma donma işlemleri durdurma sorunu yapıyordu hocam bu yüzden bu kadar takılmıştım. Örnek olarak oyun oynarken 3-4 saniyelik donmalara neden oluyordu.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı