Windows'dan Linux'a geçmek

MutluTimsah

Centipat
Hem yeni sistem alacağım hem kodlama yapmaya çalışacağım hem de oyun oynayacağım😄Windows yerine Linux öneriyorlardı geçmeli miyim?
(Geçersem eğer Linux Mint veya manjaro kullanacağım)

Hem yeni sistem alacağım hem kodlama yapmaya çalışacağım hem de oyun oynayacağım😄Windows yerine Linux öneriyorlardı geçmeli miyim?
(Geçersem eğer Linux Mint veya manjaro kullanacağım)

Oyun oynayacaksanız SteamOS kurabilirsiniz. Her dağıtıma Steam kurulabilir ancak SteamOS, Valve tarafından geliştirilen resmi dağıtımıdır. Oyun çeşitliliği Windows kadar değil maalesef ancak Steam´den Linux için çıkan oyunlara bakabilirsiniz.

Programlamayı her dağıtımda öğrenebilirsiniz. Kod yazmak için isterseniz NetBeans, Eclipse, Android Studio ya da Visual Studio Code gibi gelişmiş IDE´leri ya da gedit, Kate, KWrite, Geany, Emacs ya da gVim gibi editörleri kullanabilirsiniz.

Oyun oynayacaksanız SteamOS kurabilirsiniz. Her dağıtıma Steam kurulabilir ancak SteamOS, Valve tarafından geliştirilen resmi dağıtımıdır. Oyun çeşitliliği Windows kadar değil maalesef ancak Steam´den Linux için çıkan oyunlara bakabilirsiniz.

Programlamayı her dağıtımda öğrenebilirsiniz. Kod yazmak için isterseniz NetBeans, Eclipse, Android Studio ya da Visual Studio Code gibi gelişmiş IDE´leri ya da gedit, Kate, KWrite, Geany, Emacs ya da gVim gibi editörleri kullanabilirsiniz.
Hocam daha linux kullanmadim mintmi kullansam manjaromu bilemedim manjaroda konsolu cok kullanirsin diyolar fakat oyun oynarken fps farki manjaroda daha yuksek guncellemeler surekli yukleniyor diyolar bilemedim...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı