Windows'un hangi SSD'de kurulu olduğu nasıl anlaşılır?

augenblick

Hectopat
Yer
Üsküdar, İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
#1 :: MSI Stealth GS65 8SE // Intel Core i7-8750H CPU @ 2.20 GHz, NVIDIA Geforce RTX2060, 16 GB RAM, Samsung 970 Evo Plus M.2 NVMe SSD 2 TB, 144 Hz

#2 :: MSI B660M-G 4600 Mhz (OC), RTX3060 (12 GB), Intel Core i5 13400F, XPG Spectrix D41 32GB(2x16GB) 3600MHz DDR4 RAM, Samsung 970 EVO Plus 1 TB SSD, Cooler Master ML120L V2 RGB Sıvı Soğutma, Thermaltake TR2 S 750W 80+, MSI MPG GUNGNIR 111R
Meslek
Grafik Tasarımcı
Selamlar, benzer konulara göz attım fakat soruma tam olarak yanıt alacak bir şey bulamadım.
  • 2 adet M.2 slotlu bilgisayarımın 2 slotuna da daha önce Samsung 970 EVO Plus 1 TB takmıştım. Yani toplamda 2 TB'lık alan var ve slotlar dolu.
  • Donanım tarafında ileri bilgim yok, o yüzden yakın bir zamanda Windows sisteminin kurulu olmadığı diski sökmem gerekecek.
  • Sistem diskiyle diğerini nasıl ayırt edebilirim? Yazılım tarafında SSD'lerin adları hep aynı göründüğü için sökerken hangi slot olacağını kestiremiyorum.
  • Aşağıda cihazımla aynı seriden bir modelin anakart görüntüsü var. "SSD1" ve "SSD2" ibareleri var, tahminimce sökmem gereken soldaki (SSD2) ama emin olmak istedim çünkü bunu söküp takması zahmetli MSI sağ olsun.
1675968074341.jpeg

Görev yöneticisinde performans sekmesinde diski seçin, altta sistem diski yazan yerde evet yazan Windows'un kurulu olduğu disktir. Ayrıca modelde sağ üstte yazar.

1675968193238.png

Görev yöneticisinde performans sekmesinde diski seçin, altta sistem diski yazan yerde evet yazan Windows'un kurulu olduğu disktir. Ayrıca modelde sağ üstte yazar.

Eki Görüntüle 1662801
Buna baktım. Fakat burada sökmem gereken slotun adı yazmıyor. 2 diskin adı ve boyutu birebir aynı. Yani kasayı açtığımda aynı 2 adet disk göreceğim. Burada "Windows'un Samsung diskinde kurulu" demesi işimi görmüyor, bunu zaten biliyorum. Kurulu olan disk hangi slotta, bunu bilmem lazım ki sistemin yüklü olmadığını sökebileyim.

Buna baktım. Fakat burada sökmem gereken slotun adı yazmıyor. 2 diskin adı ve boyutu birebir aynı. Yani kasayı açtığımda aynı 2 adet disk göreceğim. Burada "Windows'un Samsung diskinde kurulu" demesi işimi görmüyor, bunu zaten biliyorum. Kurulu olan disk hangi slotta, bunu bilmem lazım ki sistemin yüklü olmadığını sökebileyim.
CrystalDiskInfo indirip seri numaralarını öğrenebilirsiniz, üzerinde yazan seri numaralarına göre çıkarabilirsiniz.

CrystalDiskInfo indirip seri numaralarını öğrenebilirsiniz, üzerinde yazan seri numaralarına göre çıkarabilirsiniz.
Bu mantıklı, teşekkür ederim. 😇

Geri
Yukarı