Witcher kitapları okunur mu?

GYNVAEL AEDD

Hectopat
Daha fazla  
Witcher 3'e çok sardım, yaklaşık 170 saatim var ve 2 kere bitirdim oyunu. Evren çok hoşuma gitti, birkaç video/belgesel şeklinde içeriklerini de izledim fanatiği oldum resmen evrenin. Sizce kitapları okunur mu? Okumak zevkli olur mu istediğim Hype'ı alır mıyım?

Bildiğim kadarıyla ilk 2 kitabı öyküler şeklinde kalan 5 kitabı roman. Ben ilk 2 kitabını severek okumuştum, okudukça insanın okuyası geliyordu. Şahsen okumanızı da tavsiye ederim.

Witcher oyunlarına yüzlerce saat gömmüş biri olarak ben de bu soruyu merak ediyorum. Bir türlü cesaret edemedim kitapları almaya. Birkaç spoiler yemiştim ve okuduklarım çok hoşuma gitmişti. Başlasam sıkılmadan sonunu getireceğimi düşünüyorum ama dediğim gibi şüpheleniyorum. Bazı yerlerde çok detaya girip sıkıyor olabilir. Okuyanlar bu konuda bilgi verirse çok iyi olur.

1681766696107.png

Bende umarım ilk 2 oyunu oynamaya yeltenirim :)

Kitaplar oyunlarda yaşanan olayların öncesini anlatıyor. Bu yüzden karakterlerin geçmişlerini öğrenmek, geçmişte yaşanan olayları anlamak, hangi karakterin birbiriyle nasıl tanışıp dost veya düşman olduğunu öğrenmek istiyorsan kitapları okumalısın. Oyunlarla kitapları bir bütün olarak düşünün. Kitaplar oyunlarda yaşanan olayların geçmişini anlatıyor, oyunlar ise sizin seçimlerinize göre bu hikayenin sonunu tamamlıyor. Yani witcher oyunları aynı zamanda bir roman serisinin sonunu anlatan bir sanat eseridir.

Kitapları okuduktan sonra oyunları oynarsan hem hikayeyi çok daha iyi anlarsın hem de oyundan aldığın zevk on kat artar.
Oyunlarda, kitaplarda yaşanan olaylara o kadar çok gönderme ve referans var ki say say bitmez. Kitapları okuduktan sonra bu referanslarla karşılaştığında yüzünde bir tebessüm belirecektir öyle söyleyim.

Asıl önemli kısma gelirsek. Kitapları okuduktan sonra oyunlarda yapacağın seçimlerin büyük bir kısmı değişecek emin ol ve bir çok karaktere olan bakış açında değişecek. Witcher oyun serisine başlamayı düşünen ve hikayeye önem veren herkes kitapları okumalı bence. Tabi eğer ben hikayeye önem vermiyorum pek diyorsanız o zaman okumanıza gerek yok.

Geri
Yukarı