Wraith Stealth CPU Soğutucu Çıkarma Nasıl Yapılır?

Revntron

Hectopat
Arkadaşlar şuanda kullandığım işlemci AMD Ryzen 3 2200G bu işlemci soğutucuyu en sağlıklı şeklide nasıl çıkartabilirim ve işlemcinin üzerindeki termal macunu nasıl silebilir büyük ihtimal kurumuştur 2 senedir değişmedi temiz ve sorunsuz bir şeklide bu işlemciyi çıkartıp AMD Ryzen 5 3600 takacağım onun soğutucusuda aynı olduğu için takarken sorun yok onu yapıyorum ama nasıl çıkartacağımı bilmiyorum en sağlıklı nasıl çıkartabilirim ve yanına RTX 2060 düşünüyorum sizce nasıl?

AMD stok soğutucusunda gelen macun, kalitesizliğinden midir bilmem ama aşırı kötü. Çıkartmak için Muhammed Ali falan olmanız lazım. Ben de çok zorlanmıştım. Soğutucuyu çıkartırken işlemcisi fırlayanlar bile olmuştu. Dikkat etmeniz lazım, biraz ısıtıp arasına ip sokarsanız direkt çıkar herhalde.

Soğutucunun işlemciden rahat ayrılabilmesi için önce CPU'yu stres testine 5dk sokarak veya biraz oyun oynayarak termal macunu ısıtın sonra bilgisayarı kapatıp soğutucuyu sökün. Yoksa soğutucuyu sökeyim derken soketten soğutucuyla beraber işlemciyi de sökebilirsiniz.
İzopropil alkol en iyisidir ama kolonya ve kağıt havlu da işi görecektir.
Ryzen 3600 ve RTX 2060 gayet uyumludur.

Stok soğutucunun üzerindeki macun yapışkan gibi o yüzden sökmeden önce stress test açın 3-4 dakika sürsün daha sonra bilgisayarı kapatıp vidalarını söküp çıkarın çok basit.

Soğutucunun işlemciden rahat ayrılabilmesi için önce CPU'yu stres testine 5dk sokarak veya biraz oyun oynayarak termal macunu ısıtın sonra bilgisayarı kapatıp soğutucuyu sökün. Yoksa soğutucuyu sökeyim derken soketten soğutucuyla beraber işlemciyi de sökebilirsiniz.
İzopropil alkol en iyisidir ama kolonya ve kağıt havlu da işi görecektir.
Ryzen 3600 ve RTX 2060 gayet uyumludur.
Hangi programı önerirsiniz?
İşlemcinin üzerindeki kurumuş macunu en iyi kolonya dökerek peçete ile temizlersin. Ama temizlerken sulanan macun pinlere ulaşmasın.
Yani normal kağıt havluya 3-4 damla damlatıp temizlersem sıkıntı olmaz değil mi?
Stok soğutucunun üzerindeki macun yapışkan gibi o yüzden sökmeden önce stress test açın 3-4 dakika sürsün daha sonra bilgisayarı kapatıp vidalarını söküp çıkarın çok basit.
Sökerken ilk hangi vida sonra hangi taraf sağ sol önce çapraz mı onların uyumu nasıl olmalı?

Hangi programı önerirsiniz?

Yani normal kağıt havluya 3-4 damla damlatıp temizlersem sıkıntı olmaz değil mi?

Sökerken ilk hangi vida sonra hangi taraf sağ sol önce çapraz mı onların uyumu nasıl olmalı?
1-2 tur birini, 1-2 tur diğerini şeklinde çıkart. Baktın az kaldı, direkt sök hepsini.

Kağıt havludan sıkıntı olmaz. İşlemci ve soğutucu yüzeyini çizme yeter. Kolay kolay çizemezsin de.

Isıtmak için prime95 kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı