X işlemciler oyun için ideal mi?

Unavailableuser

Megapat
Makaleler
2
Sadece meraktan dolayı i7 6800K ve 6850K gibi işlemcilere göz attım. Kağıt üstünde 6/12 çekirdek 15MB olmasina ragmen oyunlarda 4/8 6700K'dan 1 tik iyi yine 4/8 7700K'dan daha kotu. Bunun sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek çekirdek performansı değiştiriyor sonuçları. Oyun için maliyet bakımından pek mantıklı işlemciler değil.

X derken anlayamadım. X serisi i9 işlemcilerden bahsediyorsanız onlar render işleri için veya profesyonel kullanım içindir. Oyun için abartıdır. X derken herhangi bir işlemciyi kastediyorsanız oyunlarda işlemci gücü FPS'yi belirleyen etken değildir. FPS'yi belirleyen etken ekran kartınızdır. Total War Warhammer 2 gibi strateji oyunlarında işlemci FPS daha etkili olurken. Genele baktığımızda 1 numaralı FPS'yi etkileyen etken ekran kartıdır.

@Cruslan

İşlemci gücü, FPS'i belirleyen etken değildir derken? Ekran kartını besleyemeyen bir işlemci kullan bak, kaç FPS alıyorsun? Aynı şekilde, fazla işlemci kaynağına ihtiyaç duyan oyunları oynadığında da işlemci, FPS'i etkileyen bir numaralı faktöre dönüşüyor.

Dolayısıyla bunun 1 numarası 2 numarası yok. İkisi de kritik parçalar.

Konuyu açan arkadaşın sorusunun cevabı da @Asım Demir 'in dediği gibi, tek çekirdek performansı.

@Cruslan

İşlemci gücü, FPS'i belirleyen etken değildir derken? Ekran kartını besleyemeyen bir işlemci kullan bak, kaç FPS alıyorsun? Aynı şekilde, fazla işlemci kaynağına ihtiyaç duyan oyunları oynadığında da işlemci, FPS'i etkileyen bir numaralı faktöre dönüşüyor.

Dolayısıyla bunun 1 numarası 2 numarası yok. İkisi de kritik parçalar.

Konuyu açan arkadaşın sorusunun cevabı da @Asım Demir 'in dediği gibi, tek çekirdek performansı.

Beslediği halde bile fps farkı yaratıyor hatta, bizzat test etmiştim.

Sadece meraktan dolayı i7 6800K ve 6850K gibi işlemcilere göz attım. Kağıt üstünde 6/12 çekirdek 15MB olmasina ragmen oyunlarda 4/8 6700K'dan 1 tik iyi yine 4/8 7700K'dan daha kotu. Bunun sebebi nedir?
Intel firması işlemci konusunda yıllarca piyasayı tek başına elinde tuttuğu için her sene %5-%10 performans artışı ile yeni nesil işlemcileri çıkardı:(. Ve bir iki senede bir soket pin sayısını değiştirerek biz kullanıcılara yeni anakat alman zorunda bıraktı. Monopoly yönetimi sonuç olarak:( tüm piyasayı elde tutmak istiyor ve el mahkum alıyorduk da. AMD 3. nesil işlemcilerini bu yaz sürmeyi planlarken Intel 10. nesilde üretim yapıyor. Hal böyleyken Intel tarafında 3 nesil fark olmadan pek performans elde edilemiyor(OC hariç). Intelin işlemci bazında en büyük atılımları 2. nesil 6. nesil ve 8. nesil diye biliyorum.

İşlemcini ekran kartını besleyecek seviyede alırsan daha iyi olur. İşlemcin ekran kartını besleyecek seviyenin bir tık üstünü alman geleceğe yatırım.

O işlemciyi ileriye yatırım amacıyla alırsın.

Mesela daha önce İ5-4460 işlemcisi günü kurtaran bir işlemci. Halen daha güçlü ama tökezliyor. İ7-4790K alanlar hâla kullanıyor.

Böyle düşün.

Intel firması işlemci konusunda yıllarca piyasayı tek başına elinde tuttuğu için her sene %5-%10 performans artışı ile yeni nesil işlemcileri çıkardı:(. Ve bir iki senede bir soket pin sayısını değiştirerek biz kullanıcılara yeni anakat alman zorunda bıraktı. Monopoly yönetimi sonuç olarak:( tüm piyasayı elde tutmak istiyor ve el mahkum alıyorduk da. AMD 3. nesil işlemcilerini bu yaz sürmeyi planlarken Intel 10. nesilde üretim yapıyor. Hal böyleyken Intel tarafında 3 nesil fark olmadan pek performans elde edilemiyor(OC hariç). Intelin işlemci bazında en büyük atılımları 2. nesil 6. nesil ve 8. nesil diye biliyorum.
Sonuçta 6800K veya 6850K 6/12 Çekirdek ben oyunlarda en azından 8700K performansı verir diye düşünüyordum ama 7700Kya ancak yaklaşabiliyor. Oyun için X serisi çok mantıklı değil demek ki.

Sonuçta 6800K veya 6850K 6/12 Çekirdek ben oyunlarda en azından 8700K performansı verir diye düşünüyordum ama 7700Kya ancak yaklaşabiliyor. Oyun için X serisi çok mantıklı değil demek ki.
Arkadaşların da dediği gibi tek çekirdek performansı ve oyun yapısı gücü önemli ölçüde etkiliyor. Eğer işlemci OC'li ise en iyi performansı render yaparken alırsınız (Burada bir parantez Mounth and Blade, Total War of Rom türevi çok NPC'li oyunlarda sistemde işlemci büyük rol oynar özellikle MB sistem özelliklerine bakın ve oyun içi yüksek ayarlarda oynayıp sistemin yük altında nasıl ezildiğine bakabilirsin ). Sizin ihtiyacınız olan sağlıklı bir ekran kartı ve iyi bir monitör.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı