XAMPP vs WAMP

Makaleler
52
Evet, bugün size nasıl bir sorun yaşadığımı anlatmaya çalışacağım. Tabii bu sorunla birlikte XAMPP vs WAMP'ta yapacağız.

XAMPP sevdiğim bir web sunucusu paket yazılımı, ancak gördüğüm kadarıyla Windows 11 ile sorunları var. Programı kurduğum zaman Olay Görüntüleyicisi üzerinde sürekli olarak MariaDB hatası alıyorum. Uzun uzun araştırmama rağmen sorunu çözemedim. Yüksek ihtimalle Windows 11 ile uyumlu değildi.

1690006734990.png

Bunun üzerine WAMP kurdum. WAMP temiz çalışıyor. Sadece açılırken tonla CMD penceresi açması sinir bozucu. Bir de çift ekran kullanıyorsanız yükleme penceresi iki ekranın ortasında doluyor. Bu da sinir bozucu biraz. Onun dışında server görevlerini olması gerektiği yapıyor.

Şimdi vs attıralım.

XAMPP artıları

• Küçük bir pakete sahip. 150 - 165 MB civarı.
  • Güzel bir arayüzü var.
  • Esnek bir yapıya sahip.
  • Eğer hata üretmezse sunucu işlerini düzgün yapabiliyor.
XAMPP eksileri
  • Her işletim sisteminde düzgün çalışmıyor.
  • Paket yükleticisi hantal. 600 MB dosyayı 4 dakika içinde çıkarıyor.
  • Her şey düzgün kurulmasına rağmen hatalar veriyor.
  • 3306, yani MySQL portu dolu olmadığı halde port dolu hatası verebiliyor.
  • Durduk yere MySQL sunucusu çökebiliyor.
WAMP artıları
  • Hızlı kuruluyor, 1.7 GB olmasına rağmen 1 dakika içinde kuruluyor.
  • Kurulduktan sonra varsayılan sunucu tarayıcısı ve varsayılan metin editörü seçmemizi veya otomatik seçim yapmamızı sağlıyor.
  • Hızlı ve temiz bir sunucu işlevi görüyor.
  • MySQL üzerinde daha geniş kullanım deneyimi sunuyor.
  • Küçük localhost başlangıç penceresi üzerinde gelişmiş özelliklere sahip.
  • Türkçe dil desteği var.
  • Esnek bir yapıya sahip.
WAMP eskileri
  • Bazen Olay Görüntüleyicisi üzerinde Apache server hatası verebiliyor. Ancak arayüz ve işlev kısmında sorun üretmiyor.
  • Açılırken tonla CMD penceresi açıyor.
  • Çoklı ekran kullanım seneryolarında açılış yükleme ekranın 2 ekranın tam ortasında oluyor. Bu da sinir bozucu olabiliyor.
  • Arayüzü yok. Sadece simge durum menüsü var.
  • Boyutu biraz yüksek.
Evet, incelemem genel olarak böyleydi. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız XAMPP öneriyorum. Windows 11 kullanıyorsanız WAMP öneriyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
İyi günler.

XAMPP'deki sorunlar 2 yıldır var ve hala çözmüş değiller. Bende de MySql çalışmıyor, açmak için her seferinde cache dosyalarını silmem ve default dosyalar ile değiştirmem gerekiyor.

Yıllardır XAMPP kullanıyorum, ben de 2 tane eksi ekleyeyim.

İlki XAMPP'yi komple kapatmak için Quit butonuna bastığımda program donuyor ve 2 tane hata mesajı çıkarıp kapanmıyor. Belki bunun sebebi D diskine kurmuş olmam. Yönetici olarak başlattığımda ise bu sorun çözülüyor.

Diğer sorun ise bir defa başıma geldi, durduk yere hiçbir değişiklik yapmama rağmen MySQL hata verdi ve kullanamadım. İnternetten araştırdığım çözümler de işe yaramadı, silip kurduğumda düzeldi fakat veri tabanlarını taşımak biraz sinir bozucu.

Geri
Yukarı