Xbox One oyunları One S ile uyumlu mu?

Utkuİstek

Centipat
Xbox One s’e oyun alırken mesela Sahibinden'de direk olarak Xbox One olarak alıcaz oyunu demi? Yani Xbox One s seçeneği yok, Xbox one seçeneği var, onu mu alıcaz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda S, X ve normal sürüm olarak bir farklılık yok. Bir oyun Xbox One içinse üçünde de çalışır. Sadece oyunda Xbox One X Enhanced ibaresi yer alıyorsa bil ki o oyun One X'de daha iyi performans verir.

@deepin-terminal Bit değerinden bahsetmiyor. x86 denilen şey Intel’in 8086 mimarisine dayanıyor. Intel dışında AMD’nin lisansı var diye biliyorum. Günümüzde de sadece bu iki markayı görüyoruz son kullanıcı olarak.

x86 olarak belirtilme sebebi, PS3 gibi cihazlarda farklı mimariler de kullanılmış olması. Eğer öyle bir farklılık olsa. Nesiller arasında uyumluluk doğrudan olamazdı ve oyunların tekrar yazılması/ayarlanması gerekirdi. Xbox One ve One S’in x86 mimariden gelmesi sonucu, böyle bir uyumsuzluk yaşanmıyor mimari bazında.

Sonuç olarak, ikisi tam olarak aynı şeyleri ifade etmiyor diyebiliriz. Eksiklerim veya hatalarım varsa, düzeltebilirsiniz. Konuya tam hakim değilim ama bildiğim kadarıyla bir yorum katmaya çalıştım.

Son düzenleme:
@deepin-terminal Bit değerinden bahsetmiyor. X86 denilen şey Intel’in 8086 mimarisine dayanıyor. Intel dışında AMD’nin lisansı var diye biliyorum. Günümüzde de sadece bu iki markayı görüyoruz son kullanıcı olarak.

X86 olarak belirtilme sebebi, PS3 gibi cihazlarda farklı mimariler de kullanılmış olması. Eğer öyle bir farklılık olsa. Nesiller arasında uyumluluk doğrudan olamazdı ve oyunların tekrar yazılması/ayarlanması gerekirdi. Xbox One ve One S’in X86 mimariden gelmesi sonucu, böyle bir uyumsuzluk yaşanmıyor mimari bazında.

ARM işlemcilerinin de 64 Bit olduğunu çoğumuz biliyoruz. Windows kullanamama sebeplerinden biri de X86 lisansı ile alakalı diye biliyorum.

Sonuç olarak, ikisi tam olarak aynı şeyleri ifade etmiyor diyebiliriz. Eksiklerim veya hatalarım varsa, düzeltebilirsiniz. Konuya tam hakim değilim ama bildiğim kadarıyla bir yorum katmaya çalıştım.
Dostum benim mi bir yanlışım var bilmiyorum ama x86 denilen şey 32 bit demektir. Bir yanlışlık olmasın?

@smtglck2000 Yanlış değil, aklımıza yerleşmiş olanı o. AMD 64 Bit mimari için de x86’yı baz aldı. Sonucunda x86-64 çıktı. x86 demek sadece 32 Bit demek değildir. O mimarinin özelliği olduğu için x86-32 şeklinde bir ayrım yok. Üstüne geliştiren yeni mimari ise x86-64 veya X64 şeklinde telaffuz ediliyor. Yani bunlar x86 tabanlıdır.

ARM işlemcilerde de 32 Bit ve 64 Bit modeller vardır. 32 Bit olanlar x86 değildir. Bu olay mimari ile alakalı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı