xDSL istatistiklerim berbat ve Türk Telekom belirtmeme rağmen bu duruma çözüm bulmuyor

Ege Altunay

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi xDSL istatistikleri berbat yalnızca 6 dakikada yaklaşık üç bin fec hatası aldım ve modem 15 dakikada bir kendini resetliyor şikayetim üzerine ankastre kutusuna VDSL kart takmışlar, en azından öyle dediler, ama SNR margin değerim çok düşük ve buna bağlı olarak da fec değerlerim tavan yapıyor; aklımda son çare olarak evin iç DSL hattını yeniletmek var sizce evin iç hattı (8 yıllık) yenilenirse problem düzelir mi? Yoksa sıkıntı TT kaynaklı mı? Bu arada VDSL kartı daha yeni takıldı henüz geçiş yapmadım ama geçiş yapınca da bir değişiklik olacağını düşünmüyorum.
xDSL istatisliklerim:
[/B][/SIZE] ============================================================================ ADSL Training Status: Showtime. Mode: ADSL2+ Annex A. Traffic Type: ATM Mode. Link Uptime: 0 day: 0 hour: 6 minutes. ============================================================================ ADSL Port Details Upstream Downstream. Line Rate: 0.967 Mbps 16.620 Mbps. Actual Net Data Rate: 0.959 Mbps 16.588 Mbps. Trellis Coding: ON ON. SNR Margin: 16.8 dB 6.3 dB. Actual Delay: 4 ms 8 ms. Transmit Power: 12.4 dBm 19.2 dBm. Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm. Actual INP: 0.5 symbols 1.0 symbols. Total Attenuation: 5.9 dB 19.0 dB. Attainable Net Data Rate: 1.415 Mbps 18.149 Mbps. ============================================================================ ADSL Counters. Downstream Upstream. Since Link time = 6 min 53 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 0 0. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Latest 15 minutes time = 7 min 48 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 55 55. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Previous 15 minutes time = 0 sec. FEC: 0 0. CRC: 0 0. ES: 0 0. SES: 0 0. UAS: 0 0. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Latest 1 day time = 7 min 48 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 55 55. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Previous 1 day time = 0 sec. FEC: 0 0. CRC: 0 0. ES: 0 0. SES: 0 0. UAS: 0 0. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Total time = 7 min 48 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 55 55. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. ============================================================================ [SIZE=4][B]

ADSL'de bakır kablo kullanılır. VDSL'de ise saha dolabına kadar fiber oradan da eve kadar bakır kablo gelir. Saha dolabına VDSL kartı takılmış ise bir an önce geçiş yapmanızı tavsiye ederim. Değişiklik olmayacağını belirtmişsiniz, aksine değişiklik olacaktır. Ben ADSL kullanırken çok fazla ping alıyordum ve SNR margin 8.0-9.0 arasındaydı. Alabileceğim Max hız 12-13MBPS arasında değişiyordu. Bağlı olduğum dolap değişti ve VDSL'e geçtim. Hattım şu an modem değerlerine göre Max 80Mbps'e kadar destekliyor ve SNR margin değerim 30.ayrıca evime gelen kabloda 3 ek var, modem ile telefon kablosundaki bağlantıyı da sayarsak 4.buna rağmen VDSL'e geçtiğim için hat değerlerim ciddi derecede değişti. Bu değerler her yerde elbette aynı olmaz, bulunduğum bölgede abone sayısı az olduğundan bu değerleri alıyorum. Fakat siz VDSL'e geçtiğinizde aradaki farkı çok net göreceksiniz. Eğer modeminiz VDSL2 bağlantısını destekliyorsa deçiş yapmanızı öneririm. VDSL paketleri minimum 24Mbps'den başlıyor. Bina içi tesitatı yenilemeniz durumunda etki olabilir de olmayabilir de. Fakat her ihtimale karşı kabloları yeniletmenizi öneririm.

VDSL kartı ankastreye takmak mı? TT gene bildiğimiz gibi...

Hat zayıflaması fazla, muhtemelen %90 iç tesisat sorunu.

Elektrikçi ile anlaşıp, modemi kısa kabloyla ankastreye bağlayın. Zayıflama düşerse kaliteli kablo kullanarak yeniletin.

Başlıkta belirttiğim gibi xDSL istatistikleri berbat yalnızca 6 dakikada yaklaşık üç bin fec hatası aldım ve modem 15 dakikada bir kendini resetliyor şikayetim üzerine ankastre kutusuna VDSL kart takmışlar, en azından öyle dediler, ama SNR margin değerim çok düşük ve buna bağlı olarak da fec değerlerim tavan yapıyor; aklımda son çare olarak evin iç DSL hattını yeniletmek var sizce evin iç hattı (8 yıllık) yenilenirse problem düzelir mi? Yoksa sıkıntı TT kaynaklı mı? Bu arada VDSL kartı daha yeni takıldı henüz geçiş yapmadım ama geçiş yapınca da bir değişiklik olacağını düşünmüyorum.
xDSL istatisliklerim:
[/B][/SIZE] ============================================================================ ADSL Training Status: Showtime. Mode: ADSL2+ Annex A. Traffic Type: ATM Mode. Link Uptime: 0 day: 0 hour: 6 minutes. ============================================================================ ADSL Port Details Upstream Downstream. Line Rate: 0.967 Mbps 16.620 Mbps. Actual Net Data Rate: 0.959 Mbps 16.588 Mbps. Trellis Coding: ON ON. SNR Margin: 16.8 dB 6.3 dB. Actual Delay: 4 ms 8 ms. Transmit Power: 12.4 dBm 19.2 dBm. Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm. Actual INP: 0.5 symbols 1.0 symbols. Total Attenuation: 5.9 dB 19.0 dB. Attainable Net Data Rate: 1.415 Mbps 18.149 Mbps. ============================================================================ ADSL Counters. Downstream Upstream. Since Link time = 6 min 53 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 0 0. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Latest 15 minutes time = 7 min 48 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 55 55. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Previous 15 minutes time = 0 sec. FEC: 0 0. CRC: 0 0. ES: 0 0. SES: 0 0. UAS: 0 0. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Latest 1 day time = 7 min 48 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 55 55. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Previous 1 day time = 0 sec. FEC: 0 0. CRC: 0 0. ES: 0 0. SES: 0 0. UAS: 0 0. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. Total time = 7 min 48 sec. FEC: 13986 0. CRC: 30 0. ES: 7 0. SES: 0 0. UAS: 55 55. LOS: 0 0. LOF: 0 0. LOM: 0 0. Retr: 0. HostInitRetr: 0. FailedRetr: 1. ============================================================================ [SIZE=4][B]

Aynısı bende de oldu konuyuda hatta açtım cevapda verildi ama Türk Telekom sıfır ilgi gösteriyor. 2 Ayda 30 kere aradık 7 kere gidip ekip gelmesi için başvurduk gelen yok arayıncıda kutuda sorun olduğunu onu da hattın sahibinin ödemesi gerektiğini söylüyorlar. Kapattır daha bir de berbat internetin faturasını alıyorlar yüzsüzler.

Elektrikçi ile anlaşıp, modemi kısa kabloyla ankastreye bağlayın. Zayıflama düşerse kaliteli kablo kullanarak yeniletin.
Ankastre derken saha dolabından bahsetmiştir.Teknik olarak abone dağıtım kutusuna VDSL kartı bağlanmaz.

Pek bilgi sahibi değili ama ankastre kutusu değişmiş. VDSL desteği geldiğini söylediler yanlış bilgi verdiysem kusura bakmayın.

Pek bilgi sahibi değili ama ankastre kutusu değişmiş. VDSL desteği geldiğini söylediler yanlış bilgi verdiysem kusura bakmayın.
Ankastre kutusu değil, saha dolabı FTTC diye tabir edilen VDSL destekli olanla değişmiş. Sizin yanlışınız yok, TT baştan salmış.

VDSL geldiği hat değerlerinden belli oluyor ama zayıflama VDSL için çok yüksek. Hat modu şu an ADSL olsa bile gene yüksek kalıyor...

Ankastre ile oynanmışsa bağlı olduğum saha dolabı değişmiş olabilir mi? Hat dğerlerim değişmedi ama.
Ankastre kutusu değil, saha dolabı FTTC diye tabir edilen VDSL destekli olanla değişmiş. Sizin yanlışınız yok, TT baştan salmış.

VDSL geldiği hat değerlerinden belli oluyor ama zayıflama VDSL için çok yüksek. Hat modu şu an ADSL olsa bile gene yüksek kal
Yani iç tesisatı babama söyleyeyim yeniletsin o zaman.

Hat değerleri aksine kötüleşmiş. Açtığım eski "DSL Değerleri" konusuna göz atarsanız siz de görürsünüz.
Evet, saha dolabı yenilenmiş. Hat değerleriniz elbet değişmiştir ama siz fark etmemişsiniz. Zaten hızda değil hat zayıflaması ve hattın gücünde iyileşme olur.
@Ulunay sizce neden herhangi bir değişiklik olmamış aksine düşmüş değerler?
Ben bu TT'nin yapacağı işin...
@Ulunay
Up
@Ulunay baktınız mı acaba?
Anlayan başka birisi de yardımcı olabilir.
@Techmo acaba evin iç hattını yeniletmeli miyim?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı