Xenon X5460 işlemci çekirdek sayısını yükseltince takılma yapması

Peki anakartta olsa format atmadan önce msconfig'den çekirdek sayısını ikiye çektiğim an niye sorunsuz oyun oynama şansım oldu? Ben de anakart olarak düşündüm fakat bu soruya mantıklı bir cevap bulamıyorum kafam da. Kasa da fanlar yok ondan olabilir mi, yani içeride ki sıcak havayı dışarıya atamıyorum. Gerçi vantiratör tutuyorum ama tutmasam bile Afterburner'da sıcaklık değerlerim normal.Bu arada bahsettiğim sorunsuz bir şekilde oyun oynarken belki bir umut diye orjinal BIOS yüklemiştim. Formattan sonra onu gene modluya çevirdim, şimdi orjinal BIOS'u yükleyip o msconfig ayarlarını hiç oynamayacağım. 1 haftaya yakın süreçtir bu konuyla ilgileniyorum ve sabrım gitgide azalıyor. En kötüsü kasayı camdan aşağı atacağım, valla az kaldı. :(

Peki anakartta olsa format atmadan önce msconfig'den çekirdek sayısını ikiye çektiğim an niye sorunsuz oyun oynama şansım oldu? Ben de anakart olarak düşündüm fakat bu soruya mantıklı bir cevap bulamıyorum kafam da. Kasa da fanlar yok ondan olabilir mi, yani içeride ki sıcak havayı dışarıya atamıyorum. Gerçi vantiratör tutuyorum ama tutmasam bile Afterburner'da sıcaklık değerlerim normal.Bu arada bahsettiğim sorunsuz bir şekilde oyun oynarken belki bir umut diye orjinal BIOS yüklemiştim. Formattan sonra onu gene modluya çevirdim, şimdi orjinal BIOS'u yükleyip o msconfig ayarlarını hiç oynamayacağım. 1 haftaya yakın süreçtir bu konuyla ilgileniyorum ve sabrım gitgide azalıyor. En kötüsü kasayı camdan aşağı atacağım, valla az kaldı. :(
Çekirdek kapatıyorsunuz elle.

Zaten iki parçada sorun olabilir, birisi işlemci. Diğeri ve en muhtemel olanı anakart.

Anakartın üzerindeki sigortaları yakmış olma ihtimaliniz olabilir. Elektronikten pek anlamıyorum ama anakartlar çok da dayanıklı şeyler değil. Kolayca bir parçasını bozabilirsiniz ki siz kısa devre yaptırmışsınız. Böyle olması çok çok normal.

Siz çekirdekleri kapatınca işlemcinin düzelmesini ben dahil hiçkimsenin kesin olarak buradan açıklayabileceğini düşünmüyorum. Denemekten başka hiçbir çareniz yok maalesef.

Bir anakart bulup deneyin. Çok yüksek ihtimal sorun anakartta.

Orjinal BIOS fayda etmedi, hiç bir şekilde ayar yapmadan yarın modlu BIOS'u yükleyip deneyeceğim. Bir de kasaya fan alacağım, belki anakart üzerinde ki mosfetler ısınıyordur bilemiyorum ama Antalya sıcağı belli olmuyor. O da fayda etmezse servise yollayacağım, test edebileceğim bir anakart yok. Yardımların için teşekkürler.

Orjinal BIOS fayda etmedi, hiç bir şekilde ayar yapmadan yarın modlu BIOS'u yükleyip deneyeceğim. Bir de kasaya fan alacağım, belki anakart üzerinde ki mosfetler ısınıyordur bilemiyorum ama Antalya sıcağı belli olmuyor. O da fayda etmezse servise yollayacağım, test edebileceğim bir anakart yok. Yardımların için teşekkürler.
Gereksiz dostum. Hiçbir fayda sağlamaz bu dediklerin.

Sen direk anakartı bilirkişiye götür.

RAM'lerin uyuşmazlığı da olabilir fakat büyük ihtimal anakart. Çünkü kısa devre yaptırmışsınız. RAM uyuşmazlığı hakkında Xeon işlemcilere 800Mhz altı RAM takılması önerilmiyordu ne alakası var bilmiyorum. 667Mhz RAM'i çıkarıp deneyebilirsin. Anakart değişeceğin zaman G41 veya G31 anakart almanı tavsiye etmem 8GB RAM destekli P35/P43/P45/G45 anakart almanı tavsiye ederim. Konu ile alakasız ama işlemci soğutucunu öğrenebilir miyim?

Thermaltmake Big Typhoon. Sanırsam doğru yazdım, soğutucum bu. Ramler dahil daha doğrusu anakart ve ssd hariç her bileşeni denedim. İkinci el anakart alınır mı sizce beyler?

Thermaltmake Big Typhoon. Sanırsam doğru yazdım, soğutucum bu. Ramler dahil daha doğrusu anakart ve ssd hariç her bileşeni denedim. İkinci el anakart alınır mı sizce beyler?
GET ödemeli olarak güvenli şekilde alabilirsin kendi sistemimi 2.el olarak topladım ve içinde P35 anakart var sorunsuz. Elden alımda test ederek almanı tavsiye ederim. Bu anakartlar alınabilir. Ayrıca kasa boyutuna dikkat et ATX analart büyük gelebilir elindeki anakart microATX.

Asus P45 P5Q SE2 6xSATA 4xRAM 3xPci 3xPciX Q9650 DESTEKLİ - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 564985614

Ddr2 16gb ram destekli anakart - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 565255620

ASUS P5K-E P35 WFİ QUAD CORE 1333MHZ 775 LGA DDR2 800MHZ ANAKART - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 560393815

GIGABYTE GA-P35-DS3L - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 566343061

Gigabyte ana kart - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 562671576

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı