Xeon Sapphire Rapids ailesine ait bir işlemci test edildi

Intel Sapphire Rapids testler içinde ter döktü!

Intel, Xeon Sapphire Rapids işlemci teste girdi.
Test skoru ile girdiği test Geekbench 4 oldu.

İşlemcinin adı ve modeli belli değil bir mühendislik örneği.
Testi yapan kullanıcı: werewekrm.

Intel-Sapphire-Rapids-Xeon-20-Core-40-Thread-CPU-Geekbench-Benchmark-924x1030.png

Test sonuçlarını inceleyelim.

1340 tekli çekirdek puanı var bir sunucu işlemcisi çok kötü değil.
31666 çoklu çekirdek skoru var.
Açıkçası, çoklu çekirdek olarak iyi bir sonuç yakalamış değil.
Test sonuçları sızıntı olduğu için gerçek olarak kesin bir karşılaştırma yapmak doğru olmayacaktır.

Bu işlemci bir mühendislik örneği yani tam anlamıyla çıkan bir işlemci değil.
2 işlemci skoru olmak ile beraber işlemci başı 20 çekirdek 40 iş parçacığı var.

Test sonuçlarını yorumluyorum.

Fakat, Intel iyi bir iş yapmış gibi durmuyor çünkü Ryzen 9 5900X işlemcisinin bile 15000 puan üstü çoklu çekirdek skoru var.
Intel'in 2 Xeon ile 31666 alması hiç iç açıcı değil.

İleriye dönük olarak daha iyi bir test sonucu yakalayabileceğine inanıyorum.
Şimdilik mühendislik örneği olmakla beraber ileriye dönük daha iyi bir sonuç yakalayacaktır.

Tek iyi durumsa 1 nesil Threadripper 1900X işlemciyi geçmiş bulunmakta.
Intel açıkçası bu işlemcileri erken çıkarırsa büyük bir itibar ve müşteri kaybı yaşayabilir.

Bu günlük bu kadar. Gelişmelerden haberdar olmak için hesabımı takip edebilirsiniz.
Kaynak aşağıda olacak.

Kaynak:Kaynak

Son düzenleme:
Intel artık batırdı. Eğer gerçekten o işlemcinin performansı buysa Intel deli gibi müşteri kaybedecek.
Adamlar hakikaten dediğiniz gibi Ryzen 9 5900X in çoklu çekirdek performansını bile zar zor geçmiş. Bundan sonra ben de AMD fanıyım :) En kısa sürede bir AMD bilgisayara geçeceğim.

Intel artık batırdı. Eğer gerçekten o işlemcinin performansı buysa Intel deli gibi müşteri kaybedecek.
Adamlar hakikaten dediğiniz gibi Ryzen 9 5900X in çoklu çekirdek performansını bile zar zor geçmiş. Bundan sonra ben de AMD fanıyım :) En kısa sürede bir AMD bilgisayara geçeceğim.

Bir mühendislik örneği işlemci belli başlı iyileştirmeler olur zaten.

İyileştirme olsa ne yazar, server seviyesi çift soket işlemci eski nesil HEDT'yi geçemiyor :D.

20 çekirdek tekniken bu işlemci.

30-40-50 çekirdek modellerin çıkması beklenmekte.

Evet, kötü ve geride fakat Intel gerekeni yapacaktır yaptık bişi bıraklım diyecek halleri yok yani.

Sonuçları yorumlamam uzun sürmedi çünkü ortada pek yorumlanacak bir şey yok :D.
5900X'i bile zor geçtiği doğrudur.

Açıkçası makale editörlüğüm içindeki en rezil sunucu işlemcisi oldu gibi geldi bana.
Umarım bu hatayı telafi ederler 20 çekirdek bir işlemciye yakışmıyor.
@KojiroHyuga04

Son düzenleme:

Geri
Yukarı