Xigmatek VD964 Battle Axe incelemesi

Merhabalar. Bu incelememde başlıktaki ekran kartı soğutucusunu inceleyeceğim. Öncelikle kutu açılımına geçelim.

kutu1.jpg

kutu2.jpg

Kutumuzun önü ve arkası bu şekilde. Oldukça büyük ve heybetli bir kutusu var.

kutu içeriği.jpg

Kutu içeriğimiz şu şekilde, Çift 3 pin ile çalışan blok üstüne monte edilmiş 9cm fana sahip GPU soğutucu blok, iki adet uzun soğutucu, altı adet vRAM soğutucu, bir adet çip soğutucu, bir adet iki vRAM genişliğinde boruların altında kalan vRAM'lere değsin diye termal ped, termal macun, iki 3 pin fanı tek üç pine birleştirme aparatı, yanında dört adet M3 vida ile takma braketi, dört adet kısa montaj vidası, dört adet uzun montaj vidası ve dört adet soğutucuyu karta sabitlemek için vida. Şimdi montaja geçelim.

montaj1.jpg

Burada braketimizi M3 vidalar ile bloğa takıyoruz.
montaj2.jpg

Burada montaj vidalarının uzun olanlarını kısa yere takıyorum çünkü benim kartım (ASUS PHOENIX GTX 1050)'nin arkası 6 cm vida aralığına sahip. 6 cm vida aralığına sahip olan kartlarda kısa yer/uzun vida yapıyoruz.

montajson.jpg
Bu kısımda ise son olarak bloğu karta sabitlemek için olan vidalarımızı vidalıyoruz. Burada PCB'nin bükülmemesi için tüm vidaları sonuna sıkmaktan ziyade karta göre sıkmakta fayda var.

Karttaki hâli.jpg

Burada ben bloğun üstündeki Xigmatek yazılı metali çıkardım. Çünkü anakartımdaki ön panel bağlantılarının kabloları ile çakışma yapıyordu. Ayrıca fanları üste aldım. Bu sayede daha iyi uyumluluk sağladı. mATX anakartlarda ne yazık ki böyle olması gerekiyor. Ayrıca USB 3.0 bağlantısından ferâgat etmeniz gerekiyor.

kasayaoturtma.jpg

Soğutucu ile kartın ağırlığı arttığı için fanın altına PCB'nin bükülmemesi destek ekledim. Görüntüde bükülmüş görünüyor ama kamera açısından dolayı. Orayı sonradan düzelttim. On numara oturdu. 3 pin güç kablosunu ise molex to 3 pin kablo ile 5V molexe bağladım. Maalesef fanlarda PWM yok anakarttan DC mod ile bağlayabilirsiniz veya benim gibi anakartınızda DC mod yok ise 5v veya 12v kabloya bağlamanız gerekiyor. Buraya kadar kutu açılımı ve montajdı. Şimdi asıl testimize gelelim.
Test sistemim: Zalman N5MF ATX kasa fanlar düşük hızda ve pleksi kapak kapalı, ASUS PHOENIX GTX 1050 2G, Ryzen 3 1200 AF 3.9 [email protected], 8x2 16 GB hız aşırtmalı Crucial Basics 3200 MHz CL16 bellek, MSI B450M-A Pro Max anakart ve FSP 500W 60AHBC model güç kaynağı ve termal macun olarak ta SNOWMAN MTG-10 termal macun kullandım.

Testimde Phoenix soğutucusu ile bu soğutucuyu kıyasladım. Oda sıcaklığımız, Phoenix soğutucu için 24 derece, Xigmatek için 26 derecedir.

Unigine Valley 1080P Ultra 8X AA hem hız aşırtmalı hem de düşük voltaj ile 3 kez üst üste yapıldı.
Phoenix soğutucu: 1721 [email protected], yüzde elli fan hızı ile 65 santigrat dereceyi gördü. 1921 [email protected] hız aşırtma ile ise yine yüzde elli fan hızı ile 73 santigrat dereceyi gördü.
Xigmatek VD964 Battle Axe soğutucu: 1721 [email protected], 5v ile bağlanmış fanlar ile 43 santigrat dereceyi görürken 1921 [email protected] hız aşırtma ile 49 santigrat dereceyi gördü.

35 Dakika GTA V 1080P Hikâye Modu MSAA kapalı, FXAA açık, Post FX Normal, DirectX 11 ve kalan ayarlar 'Very High' seviyesinde.
Phoenix soğutucu: 1721 [email protected], yüzde elli fan hızı ile 65 santigrat dereceyi gördü. 1921 [email protected] hız aşırtma ile ise yine yüzde elli fan hızı ile 75 santigrat dereceyi gördü.
Xigmatek VD964 Battle Axe soğutucu: 1721 [email protected], 5v ile bağlanmış fanlar ile 43 santigrat dereceyi görürken 1921 [email protected] hız aşırtma ile 49 santigrat dereceyi gördü.
Testimiz buraya kadar. 12V'ye bağlayarak test yapmak istemedim. Çünkü fan 12V de aşırı sesli ve zâten 5V ile fazlasıyla soğutuyorlar.

Sık Sorulan Sorular'a gelecek olursak:

Benim kartıma olur mu ? Cevap olarak vida aralığı 6 cm ve 7 cm falan olan kartlara oluyor. Piyasadaki çoğu karta olur yâni. Kartınızdaki devre elemanlarına göre değişiyor.

Kaç TL'ye aldınız ? 100 TL'ye letgo'dan sıfır olarak aldım.

Değiyor mu ? Kesinlikle değdi. Phoenix soğutucudaki yüksek ses ve sıcaklıktan bıktığımdan dolayı aldım ve ilaç gibi geldi. Yaz sıcaklarına rağmen süper bir soğutması var.

Senin kartının GPU küçük. Nasıl bu kadar soğuttu ? Sebebi dört bakır boru var benim kartımın GPU'su dört borunun ikisine neredeyse tamamen değiyor. Bu yüzden direkt-temas olduğu için güzel performans sağlıyor. GPU'su daha büyük kartlarda daha iyi performans sağlayacaktır.

Benim incelemem bu kadar. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Merhaba, ellerine sağlık çok güzel olmuş, bende de TUF 1660 Ti var kart adeta yanıyor, montaj konusunda yukarıda arkadaş Dual modeline yapmış ama benim hiç bilgim yok yardımcı olabilir misin?

Arkadaşın yaptığı gibi yapmalısınız. Vida aralıkları tam eşleşmiyor yoksa.

Merhaba GTX 970 ile bunu kullanabilir miyim? Ayrıca 3 pinleri 4 pine çeviren aparat ile anakart üzerinden otomatik kontrol yapabilir miyim? Molex vs uğraşmak istemiyorum.

GTX 970 ile bunu kullanabilirsiniz. Vida aralıkları uyar. Gayet de güzel soğutur. GPU büyük çünkü GTX 970'te. Tavsiye ederim. Anakartınızda DC mode çalışıyorsa yani 3 pin fanlar voltaj kontrolü ile 4 pin gibi çalışıyorsa olur. GTX 1050 ile 4 ay oldu halen kullanmaya devam ediyorum çok memnunum kart çok iyi çalışıyor. PCB de herhangi bir bükülme falan yok. Uyabilecek kartları sorarsanız yardımcı olurum. Vida aralığı 5.8mm-6.1mm arasında olan kartlara kesin oluyor. 7mm için aparatta bir yer vardı sanki.

Arkadaşın yaptığı gibi yapmalısınız. Vida aralıkları tam eşleşmiyor yoksa.

GTX 970 ile bunu kullanabilirsiniz. Vida aralıkları uyar. Gayet de güzel soğutur. GPU büyük çünkü GTX 970'te. Tavsiye ederim. Anakartınızda DC mode çalışıyorsa yani 3 pin fanlar voltaj kontrolü ile 4 pin gibi çalışıyorsa olur. GTX 1050 ile 4 ay oldu halen kullanmaya devam ediyorum çok memnunum kart çok iyi çalışıyor. PCB de herhangi bir bükülme falan yok. Uyabilecek kartları sorarsanız yardımcı olurum. Vida aralığı 5.8mm-6.1mm arasında olan kartlara kesin oluyor. 7mm için aparatta bir yer vardı sanki.

Peki termal macun, termal ped vs çıkıyor mu kutudan?

Peki termal macun, termal ped vs çıkıyor mu kutudan?
Macun çıkıyor. Termal ped çıkmıyor. Çıkan macunu önermiyorum çünkü ürün en az 12-13 yıllık bir ürün içindeki macun çoktan bozunmuştur. Termal pedi ve alüminyum soğutucuları dışarıdan almanızı öneririm. İçinden çıkan alüminyum soğutucular eski kartlar için.

Macun çıkıyor. Termal ped çıkmıyor. Çıkan macunu önermiyorum çünkü ürün en az 12-13 yıllık bir ürün içindeki macun çoktan bozunmuştur. Termal pedi ve alüminyum soğutucuları dışarıdan almanızı öneririm. İçinden çıkan alüminyum soğutucular eski kartlar için.

GTX 1080'e montaj yapmayı düşünüyorum. Ekran kartının fan soketine soketi taksam oluyor mu? Yoksa başka nereye takacağım? Otomatik fan ayarı yapar mı sistem?

GTX 1080'e montaj yapmayı düşünüyorum. Ekran kartının fan soketine soketi taksam oluyor mu? Yoksa başka nereye takacağım? Otomatik fan ayarı yapar mı sistem?
Geç cevap için kusura bakmayın. Anakartın system fan girişine takın ona göre ayar yaparsınız. Ben öyle yaptım. Yeni anakartımda bu özellik var (voltaja göre hız ayarlama). Ekran kartının fan soketine girecek gibi değil çünkü.
Geç cevap için kusura bakmayın. Anakartın system fan girişine takın ona göre ayar yaparsınız. Ben öyle yaptım. Yeni anakartımda bu özellik var (voltaja göre hız ayarlama). Ekran kartının fan soketine girecek gibi değil çünkü.
Eğer ayar yapamıyorsanız molex 5V veya 12V tercih etmek zorundasınız.

Son düzenleme:
Geç cevap için kusura bakmayın. Anakartın System fan girişine takın ona göre ayar yaparsınız. Ben öyle yaptım. Yeni anakartımda bu özellik var (voltaja göre hız ayarlama). Ekran kartının fan soketine girecek gibi değil çünkü.

Eğer ayar yapamıyorsanız Molex 5V veya 12v tercih etmek zorundasınız.

Estağfurullah ne kusuru. Birkaç sorum olacak kaç mm termal pad almalıyım? Bir de fan ayarı hangi programla nasıl yapılıyor.

MSI B450M PRO-VDH MAX anakartım bu bunda ayar olayı var mı acaba?​

Estağfurullah ne kusuru. Birkaç sorum olacak kaç mm termal pad almalıyım? Bir de fan ayarı hangi programla nasıl yapılıyor.

MSI B450M PRO-VDH MAX anakartım bu bunda ayar olayı var mı acaba?​

Termal ped olarak kutudan çıkanı soğutucunun borularının altındaki vRAM'ler için yeterli olacaktır. Diğer vRAM'leri soğutmak için ayrı plakalar alabilirsiniz. Veya ekran kartının kendi vRAM soğutma plakasını soğutucuyu engellemeyecek şekilde de kullanabilirsiniz. Fan ayarı için bir program yok. Anakartınızın kendi programı (msi center) ile ayar yapabilirsiniz.

Bir durum güncellemesi yapmak istiyorum. Ürünü alıp montaj edeli bir yıldan fazla oldu ve hâlen ekran kartımın PCB'sinde herhangi bir bükülme, şekil bozukluğu ya da devre elemanlarında bir zarar olmadı; ancak kartınız kısa ise PCB'sini desteklemeniz gerekiyor. Sıcaklıklar da aynı şekilde devam ediyor. Çok ısınmadığı için sürdüğüm macunun ömrü uzun kalıyor. Almak isteyen varsa bulsun alsın. Başta yazdığım gibi şiddetle tavsiye ediyorum. Eski ürün, eski seri kartlara oluyor falan demeyin. Vida aralığı tutuyorsa her türlü oluyor, oldurursunuz. Yalnızca vRAM soğutucularına dikkat etmek lazım. Onu bir şekil ayarlamanız gerekiyor. VRM soğutucusuna zaten değen eden bir şey olmuyor.

Son düzenleme:
Öncelikle eline koluna emeğine bileğine sağlık almadan önce keşke bu yazını görseydim ben 265 TL'ye Hepsiburada'dan aldm sonra gittim ( benim kasada mini ATX ve ben fanın üst metal kısmını çıkarmadım ) 310 TL'ye ekran kartı dik tutacağı aldım.
Bitti mi? Hayır.
Fan aşırı gürültülü diye (SYS fana taktım 12 v ) eşek kadar hız ayarlamak için kablo aldım yok anasını satayım olmuyordu hiç de aklıma geldi 5 v yere takmak gerçi bu işlerde yeniyim o girişi nasıl bulacağım bilmiyorum ama bakacağım arkada bir yerdedir muhtemelen kasanın ön fanlarının bağlı olduğu yer olablilir bir bakacağım.
Edit: Bende ASUS Dual GTX 1660 Ti modeli için aldım ekran kartı delikleri biraz sıkıntı oldu ben extradan delikler açtım matkap la ekran kartına değil o soğutucunun demiri var ya üzeri delikli olan ona. Önceden PUBG (Steam) 1728x1080 p orta yarlara da render scale 120 de 88 89 dereceleri görüyordum fan birden 4400 RPM de dönüyordu bunu taktım Ultra ayarlar 1920 X1080 render scale 120 53 derecelerde. Fan 12 v yerine takılırsa direk 2200 RPM de dönüyor bir ara 1500 RPM de çalıştırdım (nasıl yaptım bilmiyorum) 60 dereceleri geçmedi.

Yani demek istediğim dostum senin sayene daha fazla kablo harcaması yapmadan 5 v yerine takacağımçok sağ ol bu bilgileirde buraya bıraktım işte maksat bakanların bir fikri olsun bir de ben inceleme yazmakla uğraşmayayım :)

Dostum montajı nasıl yaptın ekran kartımız aynı ve dokunmaya korkuyorum ürünü birkaç bilgisayarcıya götürdüm bu ekran kartına uymaz vs. dediler. Yardımcı olursan sevinirim.

@omerxa merhaba hocam öncelikle emeğine sağlık. ASUS TUF1660 Ti ekran kartım var. Malum içine soğutma bloğu koymayı unuttukları kart. Bu soğutucudan almayı düşünüyorum, kartıma montaj konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Kasa olarak Rampage X-horse kullanıyorum, anakartım da ASUS TUF H310M-Plus Gaming yardımcı olabilir misin?
Ek olarak asustuf 1660 Ti'ın kendi orijinal fanlarını Xigmatek'in bloğuna uydurabilir miyim?

Son düzenleme:
@omerxa merhaba hocam öncelikle emeğine sağlık. ASUS TUF1660 Ti ekran kartım var. Malum içine soğutma bloğu koymayı unuttukları kart. Bu soğutucudan almayı düşünüyorum, kartıma montaj konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Kasa olarak Rampage X-horse kullanıyorum, anakartım da ASUS TUF H310M-Plus Gaming yardımcı olabilir misin?
Ek olarak asustuf 1660 Ti'ın kendi orijinal fanlarını Xigmatek'in bloğuna uydurabilir miyim?
Merhaba hocam. Kartınıza baktım ve maalesef ki uymayacağını düşünüyorum. PCB çok küçük kalıyor ve vida aralıkları 4 cm. Takılsa bile kartı bayağı bükeceği için pek tavsiye etmiyorum. İnternetten biraz araştırıp 4 cm vida aralığına sahip kartınıza uygun başka kartların soğutucularına bakmanızı öneriyorum. İyi günler.

Dostum montajı nasıl yaptın ekran kartımız aynı ve dokunmaya korkuyorum ürünü birkaç bilgisayarcıya götürdüm bu ekran kartına uymaz vs. dediler. Yardımcı olursan sevinirim.
Benim gibi yapıp ayarlarsanız olur hocam. Rehberde yazdığım gibi vidalama şekli önemli. Yalnız destek ile kullanmanız şart. Bilginize.

Yeni konular

Geri
Yukarı