XMP açıkken RAM testi arızalı çıkıyor

Y.Emre1905

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bende 16 GB RAM vardı yeni RAM alarak 32 GB yaptım. Memtest86 ile test ettim test sonucunda görseldeki hatayı verdi sadece. Windows bellek tanılama yaptığımda bellekleriniz arızalı diyordu. Bu testleri XMP açıkken yaptım. XMP kapatarak RAM'leri tek tek Windows bellek tanılama ile test ettim hiçbirinde sıkıntı yoktu. Tekrar XMP açtım Windows bellek tanılama yeni aldığım belleklere bozuk diyor ama kapalı iken sıkıntı yok. RAM'ler bire bir aynı eskilerde sorun yok XMP açık ya da kapalı hata vermiyor. Memtest86 ile XMP kapalı konumda test etmedim. Biraz uzun ve karışık yazdım sanki, kısacası bu RAM'ler bozuk mudur? :)

Dosya Ekleri

• 20220430_215024.jpg
    20220430_215024.jpg
    53,7 KB · Görüntüleme: 44
O şekil hata çıkmazsa sıkıntı yoktur değilmi.
1.si sisteminiz nedir ?

2.si de eskiden aldığınız RAM'ler ile yeni aldığınız RAM'ler aynı olsa bile farklı zamanlarda üretildikleri için içerikleri değiştirilmiş olabilir.
XMP açmak yerine elle, artık RAM'inizin hızı ne kadarsa o kadar, açmayı deneyebilirsiniz.
Elle açtıktan sonra test edip sonuçlara bakabilir misiniz?

XMP açık halde ayrı ayrı test eder misiniz? Sorun hangi RAM'de anlamış oluruz.

RAM'ler XMP değerini vermek zorunda. Vermiyorsa sorun vardır.
Yeni aldığım ram ler XMP açı konumda windows bellek testinde arızalı hatası veriyor XMP kapatınca sorun yok diyor. Eski ramlerde XMP açık ve kapalı test ettim sorun yok dedi windows bellek testi. Ek olarak sistemde hiç bir hata yok resetlenme mavi ekran felan sıkıntısız çalışıyor tabi watman hatası vermezse :)

Yeni aldığım RAM'ler XMP açı konumda Windows bellek testinde arızalı hatası veriyor XMP kapatınca sorun yok diyor. Eski RAM'lerde XMP açık ve kapalı test ettim sorun yok dedi Windows bellek testi. Ek olarak sistemde hiçbir hata yok resetlenme mavi ekran falan sıkıntısız çalışıyor tabii Wattman hatası vermezse :)
Öyleyse o RAM için garanti yolu görünmüştür. Ama uğraşmak istemiyorsanız XMP değerleri XMP açmadan girerek deneyin bir de. Bu arada WattMan uyarısını bellek hatalarından dolayı verebiliyor.

1.si sisteminiz nedir ?

2.si de eskiden aldığınız RAM'ler ile yeni aldığınız RAM'ler aynı olsa bile farklı zamanlarda üretildikleri için içerikleri değiştirilmiş olabilir.
XMP açmak yerine elle, artık RAM'inizin hızı ne kadarsa o kadar, açmayı deneyebilirsiniz.
Elle açtıktan sonra test edip sonuçlara bakabilir misiniz?
Sistem
r5 3600x
5700xt nitro
b450 tomahawk max
gskill 8gb 3200mhz cl16 neo 4x
High power 750W 80+ Bronze
Dediğiniz gibi yapim o zaman elle girerek deniyim teşekkürler.

Geri
Yukarı