XMP açınca "nvlddmkm" hatası ile oyundan atma ve grafik bozulmaları

meeee

Centipat
2x8 3000MHz ADATA XPG GAMMiX Kırmızı ram
ASRock B450 m HDV r4.0 anakart
R5 2600 işlemci
RTX 2060 ekran kartı Zotac
600w psu
Yardıma ihtiyacım var bir türlü sorun teşhisi yapamadım sorun nerede yenisini alayım. 1 yıldır çekiyorum XMP kapatınca da oyun laglanıyor istediğim performansı alamıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba,

Anakartınızın bios sürümünün en son versiyon (sizin için 3.10) olduğuna emin olun. Sonrasında RAM'lerin anakartın uyulumluluk listesinde olduğundan emin olun. Asrock "Pinnacle Ridge" işlemci kullananlar için 3.10 versiyondan daha güncel bir bios kullanılmasını tavsiye etmiyor. Bunun dışında ram'ler yeterince soğumadığı içinde sorun olabilir, kötü / yetersiz güç kaynağıda bu soruna sebep olabilir.

Öncelikle kolayca yapabileceğiniz, BIOS veriyonu, güncellemesi, uyumluluk kontrolü gibi aşamaları halledin. Sorun yine çözülmezse, soğuma ve güç kaynağı kontrolüne geçebilirsiniz.

Ref:

Merhaba,

Anakartınızın bios sürümünün en son versiyon (sizin için 3.10) olduğuna emin olun. Sonrasında RAM'lerin anakartın uyulumluluk listesinde olduğundan emin olun. Asrock "Pinnacle Ridge" işlemci kullananlar için 3.10 versiyondan daha güncel bir bios kullanılmasını tavsiye etmiyor. Bunun dışında ram'ler yeterince soğumadığı içinde sorun olabilir, kötü / yetersiz güç kaynağıda bu soruna sebep olabilir.

Öncelikle kolayca yapabileceğiniz, BIOS veriyonu, güncellemesi, uyumluluk kontrolü gibi aşamaları halledin. Sorun yine çözülmezse, soğuma ve güç kaynağı kontrolüne geçebilirsiniz.

Ref:
Çok teşekkürler hocam son sürüm biosa sahibim herkes güncelleyin dediği için 3.10 mu kurayım şimdi? Bir de ramim ADATA XPG 2X8 3000MHZ onu düzeltmek isterim
Merhaba,

Ref:
Ve, hocam evet uyumlu ramim ile ben de https://www.hepsiburada.com/adata-x...z-ddr4-ram-ax4u300038g16-sr10-pm-HB00000L3MVR bu ram mevcut ve uyumlu fakat sanırım 2933 supported mhz değeri anakart için ama ben xmp profile 2 mevcut sadece onu seçiyorum 1.350 v veriyor ikiside 3000mhz hızda çalışıyor oyun çok güzel ama grafik karıncalanmaları bozulmaları + oyundan crash yiyorum nvlddmkm hatası ile

Merhaba,

1. Raminin modeli olan "AX4U300038G16-SR10" uyumluluk listesinde gözükmüyor. Uyumluluk listesine bakarken işlemcinide seçmen gerekiyor "pinnacle ridge" diye. Markayı seç sonra kodunu yaz sende bulamayacaksın.

2. Bios versiyonu, ve güncellemeleri için sayfayı kontrol ettiğinde göreceksin ki. Asrock "Pinnacle Ridge" işlemci kullananlar için 3.10 versiyonundan daha yeni bir versiyon tavsiye etmiyor.

*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if you are going to use Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU on your system.

3. Tüm bunların üzerine temiz kurulum yapmayı denedin mi hiç ? Yeni driverlar ile birlikte, AMD driverlarını da kurduğunu düşünüyorum.

Merhaba,

1. Raminin modeli olan "AX4U300038G16-SR10" uyumluluk listesinde gözükmüyor. Uyumluluk listesine bakarken işlemcinide seçmen gerekiyor "pinnacle ridge" diye. Markayı seç sonra kodunu yaz sende bulamayacaksın.

2. Bios versiyonu, ve güncellemeleri için sayfayı kontrol ettiğinde göreceksin ki. Asrock "Pinnacle Ridge" işlemci kullananlar için 3.10 versiyonundan daha yeni bir versiyon tavsiye etmiyor.

*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if you are going to use Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU on your system.

3. Tüm bunların üzerine temiz kurulum yapmayı denedin mi hiç ? Yeni driverlar ile birlikte, AMD driverlarını da kurduğunu düşünüyorum.
Evet, bir çok kez temiz kurulum yaptım, amd driverından kastın nedir bilgim yok ama bir çok kez format attım ve temiz ekran kartı driver kurulumu yaptım bu arada şimdi 4.90 sürümü var usb b elleğime 3.10 versiyonunu attım fakat biosta instant flasha geldiğimde yine 4.90 sürümü var orada onu kurdum ve hala 4.90 sürümü kurulu 3.10'a indirgeyemedim bios sürümümü bir de ramimin uyumlu olmamasından mı kaynaklı yaşıyorum tek isteğim sorunun hangi parçamdan kaynaklı olduğunu bulabilmekki gidip yenisini alabileyim. Sağolun bu arada yardımınız için. + Ramimin uyumluluk listesinde olmamasından mı kaynaklanıyor

Merhaba,

QVL listesi, uyumluluk listesi değildir. Yanlış bilgi vermeyelim. QVL listesi, anakart üreticisinin anlaşmalı olduğu satıcıların elinde yer alan RAM'lerden alıp anakarta takıp test edilip o listeye yazılmasıyla oluşturulan listeye denir.

Hala yardıma ihtiyacım var.
Biosumu 3.10a indirgedim ve rami 2933 te denedim xmp açık 3000de denedim crash yiyorum olay görüntüleyicisine baktığımda - TslGame.exe uygulamasının Grafik donanımına erişimi engellendi. - hata bu şekilde sorun ram de mi ekran kartında mı anakartında mı nasıl teşhis edebilirim

Son düzenleme:
QVL listesi, uyumluluk listesi değildir. Yanlış bilgi vermeyelim. QVL listesi, anakart üreticisinin anlaşmalı olduğu satıcıların elinde yer alan RAM'lerden alıp anakarta takıp test edilip o listeye yazılmasıyla oluşturulan listeye denir.
Haklısınız, sizden de arkadaştan da özür dilerim. QVL (Qualified Vendor List) listesinde olmayan bir bellek için ben XMP modunda sorunsuz çalışır, 2933Mhz veya 3000Mhz 'de çalışır, sorun çıkarmaz diyemem.

Üretici (ASROCK) kendi sitesinde * Eğer Pinnacle, Raven, Summit Ridge CPU larını kullanıyorsanız ASROCK bu BIOS versiyonuna güncellemenizi tavsiye etmez. yazdıysa ben ASROCK 'a uyup BIOS'un 3.10 versiyonunda kalmasını tavsiyesine uyulmasının doğru olduğuna inanırım.

Sonuçta üretici ürünü onlarca farklı CPU ve RAM ile denemiş, testler yapmış ve ona göre bir tavsiyede bulunuyor.

Ref:
Bu arada sizin 2933Mhz veya 3000Mhz seçmeniz lazım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asrock bios yükseltme / sürümünü düşürme; bu işlemden sonra bios ayarlarını sıfırlmayı, default a almayı unutmayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

AMD Chipset Driver 'ından bahsediyordum.

Haklısınız, sizden de arkadaştan da özür dilerim. QVL (Qualified Vendor List) listesinde olmayan bir bellek için ben XMP modunda sorunsuz çalışır, 2933Mhz veya 3000Mhz 'de çalışır, sorun çıkarmaz diyemem.

Üretici (ASROCK) kendi sitesinde * Eğer Pinnacle, Raven, Summit Ridge CPU larını kullanıyorsanız ASROCK bu BIOS versiyonuna güncellemenizi tavsiye etmez. yazdıysa ben ASROCK 'a uyup BIOS'un 3.10 versiyonunda kalmasını tavsiyesine uyulmasının doğru olduğuna inanırım.

Sonuçta üretici ürünü onlarca farklı CPU ve RAM ile denemiş, testler yapmış ve ona göre bir tavsiyede bulunuyor.

Ref:
Bu arada sizin 2933Mhz veya 3000Mhz seçmeniz lazım.

Asrock bios yükseltme / sürümünü düşürme; bu işlemden sonra bios ayarlarını sıfırlmayı, default a almayı unutmayın.

AMD Chipset Driver 'ından bahsediyordum.
Evet dediklerinizi yaptım hala crash yiyorum neyden kaynaklı

Geri
Yukarı