XMP açtığımda sistem uyarı veriyor

Diam0n

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair CL16 3200 Mhz
Ekran kartı
Asus Gtx 970 Rog Strix
Anakart
Msi Z170a Gaming M3
İşlemci
İntel 6600K
Merhaba,
MSI Z170A Gaming M3 anakartlı sistemimde takılı olan HyperX furry 8 GB 2400 MHz RAM ile Corsair Vengeance 16 GB 3200 MHz RAM'i değiştirdim. XMP açtığımda görseldeki hatayı alıyorum. Anakart bilgilerinde XMP ile 3600 MHz kullanabileceğim yazıyordu.

Güncelleme: Şimdi baktığımda anakartın sitesinde desteklenen ramler arasında benim aldığım ram görünmemekte, genellikle sorun olmaz diye okumuştum buna dayanarak almıştım. Sorunun bundan kaynaklanma olasılığı nedir?

BC894AF2-9D38-4C22-952D-285B2A29807B.jpeg

Son düzenleme:
Merhaba,
MSI Z170A Gaming M3 anakartlı sistemimde takılı olan HyperX furry 8 GB 2400 MHz RAM ile Corsair Vengeance 16 GB 3200 MHz RAM'i değiştirdim. XMP açtığımda görseldeki hatayı alıyorum. Anakart bilgilerinde XMP ile 3600 MHz kullanabileceğim yazıyordu.

Güncelleme: Şimdi baktığımda anakartın sitesinde desteklenen RAM'ler arasında benim aldığım RAM görünmemekte, genellikle sorun olmaz diye okumuştum buna dayanarak almıştım. Sorunun bundan kaynaklanma olasılığı nedir?

Eki Görüntüle 1572365

RAM'ler 3600 olacaktı. Pat diye 3600 vuracaktı XMP açınca. RAM'ler 3200'ya senin yapman için bir secenek var. Çekiyorsun 3600 birazdan BIOS'a bakıp söyleyeceğim sana sende o secenek var mı bilmiyorum. Senin şimdi RAM 3200 olduğu için XMP yukarı taşıyamazsın. 3600 alsaydın RAM'leri XMP olurdu. Bir de RAM'ler senin ki gibiyse 3200 3600 çekme seceğeni çıkıyor.

Merhaba,

Güncelleme: Şimdi baktığımda anakartın sitesinde desteklenen RAM'ler arasında benim aldığım RAM görünmemekte, genellikle sorun olmaz diye okumuştum buna dayanarak almıştım. Sorunun bundan kaynaklanma olasılığı nedir?

Eki Görüntüle 1572365

OC mod yaptığında DRAM frekans var orada ato yazar ona tıkladığında otomatik çıkıyor ve frekansa secebiliyorsun. Sende var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'ler 3600 olacaktı. Pat diye 3600 vuracaktı XMP açınca. RAM'ler 3200'ya senin yapman için bir secenek var. Çekiyorsun 3600 birazdan BIOS'a bakıp söyleyeceğim sana sende o secenek var mı bilmiyorum. Senin şimdi RAM 3200 olduğu için XMP yukarı taşıyamazsın. 3600 alsaydın RAM'leri XMP olurdu. Bir de RAM'ler senin ki gibiyse 3200 3600 çekme seceğeni çıkıyor

OC mod yaptığında DRAM frekans var orada ato yazar ona tıkladığında otamtikten çıkıyor ve frekansa secebiliyorsun sende var mı?

Evet var o şekilde de denedim, 3200'e çekip çalıştırmayı denedim aynı hatayı aldım.

Evet var o şekilde de denedim, 3200'e çekip çalıştırmayı denedim aynı hatayı aldım.

O zaman sistem kabul etmiyor abi. Elleme fazla bozamayazın hem yukarı çektiğinde RAM'lerin 3200 olduğu için 3600 alırsan gecikme değerleri yükselir. Yani senin anlayacağın senin işine yaramaz. Zaten OC mod çalışıyor sende senin anakartın 2400 OC siz çalışıyor OC mod la 3200leri kullanıyorsun. Şu an kullandığın 3200 frekansta değil mi? Görev Yöneticisi'nden kaç olduğunu görebilirsin.

Merhaba,

Eki Görüntüle 1572365

RAM'lerin frekansı 2400 lerdeyse. 3200 geçmiyorsa evvel bir şey vardı Intel işlemcilerde bazı RAM'ler evvel uymuyordu bir de bu var. Bunu araştır. Voltaj işine girme elinde kalır makine.

O zaman sistem kabul etmiyor abi. Elleme fazla bozamayazın hem yukarı çektiğinde RAM'lerin 3200 olduğu için 3600 alırsan gecikme değerleri yükselir. Yani senin anlayacağın senin işine yaramaz. Zaten OC mod çalışıyor sende senin anakartın 2400 OC siz çalışıyor OC mod la 3200leri kullanıyorsun. Şu an kullandığın 3200 frekansta değil mi? Görev Yöneticisi'nden kaç olduğunu görebilirsin.

RAM'lerin frekansı 2400 lerdeyse. 3200 geçmiyorsa evvel bir şey vardı Intel işlemcilerde bazı RAM'ler evvel uymuyordu bir de bu var. Bunu araştır. Voltaj işine girme elinde kalır makine.

Şu an 3200 kullanamıyorum maalesef.

2133 veya 2400 anakartın normalde oc siz desteklediği değerler
Dosya gezgininden bakarmısn hoçam değeri nedir?.

Fotograf paylaşmışın hocam ramlerin 2133 çalışıyor. Xmp kapatıp ON yazıyor ya onu kapatıp bilgisayarı yeniden çalıştır ve Oc moda gelip Dram frekansı 3200 çek olcak mı. Şuan Xmp açıkmı?.

Son düzenleme:

Fotograf paylaşmışın hocam ramlerin 2133 çalışıyor. Xmp kapatıp ON yazıyor ya onu kapatıp bilgisayarı yeniden çalıştır ve Oc moda gelip Dram frekansı 3200 çek olcak mı. Şuan Xmp açıkmı?
Durum şu şekilde, Xmp kapalıyken 2133 de çalışıyor xmp açtığımda ise 3200 mhz seçiyor otomatik olarak başlattığımda ise hata alıyorum.
Tam olarak hangi kısmı paylaşayım sizinle

Durum şu şekilde, Xmp kapalıyken 2133 de çalışıyor xmp açtığımda ise 3200 mhz seçiyor otomatik olarak başlattığımda ise hata alıyorum.
Tam olarak hangi kısmı paylaşayım sizinle
Hocam ramleri 2 ve 4 slotlardamı takılı. Cezalandımm cevap veremedim. İşlemcinin yanındaki 1. slot oluyor boş kalcak 2 de olcak birisi 3. boş ve 4 takılcak doğrumu. Slotlar yanlış olmasın?.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam ramleri 2 ve 4 slotlardamı takılı. Cezalandımm cevap veremedim. İşlemcinin yanındaki 1. slot oluyor boş kalcak 2 de olcak birisi 3. boş ve 4 takılcak doğrumu. Slotlar yanlış olmasın?.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam ben amd kullandığım için farklı resimde 1 açtığında enabled mi var sadece 2 gösterdiğim 3200 gösteriyor bu secilmesi gerek ve kaydetip biostan çıkaçaksınız videoda anlatılıyor. Normelde 3200 görüyor ramler farklı slotlarda mı?.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-14 204508.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-14 204508.png
    604,5 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı