Çözüldü XMP ayar değişikliği sonrası i3-12100F sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gapirkont

Kilopat
RAM
8+8 3000MHz G.Skill
SSD veya HDD modeli
500GB M.2 SSD
Ekran kartı
Sapphire RX 6600
Anakart
H610M-K D4
İşlemci
i3 12100f
XMP 1 açıktı, çok nadiren kasmalar oluyordu. Belki düzelir diye XMP 2'ye çektim. Sistemi açıp Chrome'a girdiğimde feci şekilde donmalar oluyor. Sabit dururken veya boş bir alanda imleci hareket ettirince donma yok ancak imleci sekme bölümüne götürünce, sağ üstteki çarpıya götürünce veya sitelerdeki bazı yerlere götürünce videodaki gibi donmalar oluyor. Tam donduğu anda da o an ekranda ne açıksa o GPU'yu %100 kullanıyor. Edge'de donduysa Edge %100 kullanıyor, başka bir şeyde donduysa da donduğu uygulama %100 kullanıyor. FurMark açıyorum sorun ekran kartında mı diye, FurMark'ta hiçbir şekilde ne donma oluyor ne de performans kaybı. XMP'yi tekrar 1'e çekmeyi denedim, kapatmayı denedim ancak sorun düzelmedi. Neden kaynaklanıyor olabilir? Donanımsal bir sıkıntı mı var sizce?
Video kalitesi bayağı bir kötü olmuş ancak yine de az çok anlaşılabiliyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü 3.kez temizleyip 22.5.1 sürümüne dönünce sorun çözüldü. Sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal mıydı bilmiyorum. Fikri olan paylaşırsa mutlu olurum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı