XMP Profile 1 sorunu

zeynep_bulut

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Bios'tan XMP Profile 1 yapınca 3000 MHz bilgisayar açılınca ekran kararıyor. XMP Profile 2 2666 MHz yapınca düzeliyor sorun ne olabilir ?
İşlemci: İ7 6700K
Ram: Kingston Hyperx Savage 16GB 3000 MHZ CL 15
@Ali Güngör @Recep Baltaş

İnternetten Aida64 programını indir, tools yani araçlar kısmından system stability test yani sistem kararlılık testini çalıştır yaklaşık yarım saat boyunca bilgisayar donmaz, işlemci sıcaklık değerleri 80C üstüne çıkmazsa sıkıntı yok demektir.

anladım teşekkür ederim yapıcam peki bi sorum daha var bios dan otomatik OC etkinleştirince işlemci boştayken bile 4.40 da çalışıyor bu normal mi ?
soğurucum corsair hydro h110i gtx normalse eğer sürekli aktif ediyim mi
@CJack60

birede ben bu testi başlattım bu test bitiyor mu yoksa sadece zamana göre değerlerimi veriyor 30 dk sonra testi bitiriyim mi
@CJack60

Özürdilerim soğutu h100i olacaktı @CJack60

O test direk çalıştırdığında zaman ayarlı değil durdur dersen durur sadece. Ayarlarında zamana göre durdurma ayarı varmı bilmiyorum o kadar fazla kurcalamadım. Otomatik overclockla anakart işlemciyi belli bir limite kadar yani sendeki değere kadar hızlandırmaya izin veriyor tabi bunuda olması gerekenden yüksek voltajla sağlıyor. İşlemcin normalde güçlüyken hiç gerek yok overclock yapmaya. Zaten overclocka işlemcin yetersiz kaldığında ihtiyaç duyacaksın. O da nerden baksan 2-3 seneyi bulur. 30Dk'da herhangi sorun yaşamadıysan durdurabilirsin. Sıcaklık vs bilgileri o programın Sensor yani algılayıcı kısmından an be an takip edebilirsin.

55 derece de gezdi hep, bir sıkıntı yoktu. Ancak programı kapatmaya kalkınca takılmalar oldu reset attım düzeldi.
@CJack60

Sistem yeni toplandı daha yeni yeni %100 lere çıkıyor işlemci @CJack60

Çok teşekkür ederim. Allah hepimize böyle güzel şeyler nasip etsin yalnız donma falan olursa demiştiniz testten sonra takılmalar oldu bende reset attım düzeldi bu normal mi?
@CJack60

Benim işlemci 70 dereceleri aştığı oluyordu. Yinede bir sorunla karşılaşmadım 55 derece çok iyi bir değer.

xmp ile yapıyorum o otomatik 3000 mhz değer veriyor elle ayarlayabilsem zaten sorun çözülürmüş ama oc konusunda pek birşey bilmiyorum
@enginbaba

70 derece yüksek bir değer 55 60 derece arası seyretti bende ama programı kapatınca takılmalar oldu reset attım şimdi ac brotherhood oynuyorum sistemde ekran kartı yok 1080p de nerdeyse full ayarda 30 fps alıyorum bazen anlık fps düşüşleri oluyor tabi ortamına göre @Ssouvenirs

Onboard kullandığınız için fps düşüşleri yaşayabilirsiniz. Bence onboard bir sistem için full ayarlarda 30 fps oynamak gayet iyidir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…