XMP sonrası sistem hatası

Oğuz Atbaş

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Sosyal Medya Uzmanı
Merhaba, görev yöneticisini açınca RAM'lerin 2400 MHz çalıştığını gördüm ufak bir araştırma ile nasıl 3000 MHz çalıştırabilecegimi araştırdım.

Videolarda "X.M.P. PROFİLE 1" yapın dediler yaptım. Sonra biraz daha bakındım Intel rapid storage technology diye bir şey gördüm telefonumdan ufak bir araştırdım ne olduğunu onu da yaptım kayıt ettim. EZ system tuning araştırdım ne olduğunu onu da extreme yaptım.

382682

Ardından şu hatayı aldım:
382683

Tekrar BIOS girip tuning'i normale aldım Intel rapid storage technology kapattım. Şu an RAM'ler 3000 MHz çalışıyor diğerlerini ufak bir araştırma ile yapmıştım. Şu an bilgisayarı açıp kapattığımda ilk önce degişik bir yazı geliyor sonra açılıyor onarım vs gibi şeyler de yazdı nasıl düzeltebilirim bu durumu ya da ne yaptım acaba şu an bilgisayara zarar verir mi bilgisi olan arkadaşlar ufak bir yardım edebilirse çok sevinirim.

Ek olarak görev yöneticisi ekran görüntüsünü de bırakıyorum bellek kullanımı boştayken %18 kulanması normal mi?
382687

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellek kullanımı normal. O hatayı almanın sebebi ise sistemi kurduğunda intel rapid teknolojisinin kapalı olması yanı o kapalıyken sistemi kurup sonradan açtığın için hata veriyor. Sistemi kurmadan önce intel rapid açıp öyle format at bir sıkıntı çıkmaz.

Bendede aynı hata var XMP sıkıntılı bir olay şimdilik baya bir hata veriyor kullanıcılara.
Anladığım kadarıyla sistem yüklenmeden önce XMP ve RAPİD Storage açılmalı.
XMP de sorun olacağını sanmıyorum XMP sadece manuel yapılacak ayarların otomatik ayarlanmış profili bize sunuyor uğraşmayın stabil çalışan ayarları biz size sunuyoruz deniliyor. Sorun olsa sadece XMP destekli RAMler ile kullanılmazdı. Ben de ASUS B250G kullanıyorum intel teknolojisini formattan sonra açtığımda almıştım o gereksiz hataları. Sonradan kendi tahminimce sorunun bundan dolayı olduğunu anlayıp dediğim yöntemi yaptım ve şu an sorunsuz kullanıyorum ayrıyetten formattan sonra rapid depolama teknolojisinin driverini kuruyorum gayet güzel stabil ve hızlı çalışıyor HDDler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı