Çözüldü Xubuntu'da özel karakter kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MertDaniel00

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Fotoğrafta da görüldüğü gibi klavyem Turkish (intl. With Dead keys) olarak seçili. Önceden klavyede Türkçe harflerin büyük kullanılmasıyla alakalı sorun yaşıyordum ancak onu çözmeyi başardım. Eğer merak eden varsa Shift + Harf yapınca Türkçe büyük harf kullanabiliyorsunuz. Örneğin, O(Caps Lock ile ö), Ö(Shift ile ö). Ancak şimdi de Almanca karakterlerin yazımıyla sorun yaşıyorum. SS(eszet) ve ä(umlaut-a) harfleri nasıl yazabilirim? Yardım için teşekkürler.

Çözüm
Aşağıdaki komutu Başlangıç Uygulamalarına/Oturum ve Başlangıca ekle. Bu sağ-alt tuşunu compose için ayarlayacak.

Kod:
setxkbmap -option compose:ralt

sağ-ctrl tuşunu compose için ayarlamak istersen, yerine alttakini kullan.

Kod:
setxkbmap -option compose:rctrl

Oturumu kapatıp açtığında; compose-tuşu+a+" tuşlarına basınca ä harfini yazabilirsin. Diğer harfler için, ayarladığın compose tuşuna basıp aşağıdaki tabloyu uygularsın.

OGSgb.png
Aşağıdaki komutu Başlangıç Uygulamalarına/Oturum ve Başlangıca ekle. Bu sağ-alt tuşunu compose için ayarlayacak.

Kod:
setxkbmap -option compose:ralt

sağ-ctrl tuşunu compose için ayarlamak istersen, yerine alttakini kullan.

Kod:
setxkbmap -option compose:rctrl

Oturumu kapatıp açtığında; compose-tuşu+a+" tuşlarına basınca ä harfini yazabilirsin. Diğer harfler için alt+gr tuşuna basıp aşağıdaki tabloyu uygularsın.

OGSgb.png
Çok teşekkürler hem bu klavye değiştirmeden daha pratik gibi duruyor.

Çok teşekkürler hem bu klavye değiştirmeden daha pratik gibi duruyor.

Evet daha pratik. Bazı masaüstü ortamlarında compose tuşunu grafik arayüzden ayarlayabiliyorsun, Xfce'de komutla çözülebiliyor. Yukarıdaki şekilde her masaüstü ortamında kullanılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı