Yabancı sandığımız Türk markaları

Cheetos birçok ülkede satılan bir cips markasıdır. 1948 yılında Chee-tos olarak kuruldu. Türkiye'de de yaptığı kampanyalar sayesinde Türkiye'nin en çok satan cips markalarından biri haline gelmiştir. Cheetos'un maskotu Chester'dır. Vikipedi
Hizmete girdiği tarih: 1948
Sahibi: Frito-Lay
Frito-Lay; mısır, patates cipsi ve buna benzer aperitif yiyeceklerin üretim ve pazarlamasını yapan firmadır. PepsiCo'nun bir yan kuruluşudur. Frito-Lay Kanada bölümü de vardır. Vikipedi
Kurucusu: Herman Lay
Kuruluş tarihi: 1961
CEO: Steven Williams (29 Mar 2019–)
Genel merkezi: Plano, Teksas, ABD
Üst kuruluşu: PepsiCo

Türk markası diye biliyorum. Yanlışım varsa pardon.

Kinetix. Kurucusu ziylan gruptur. Onu da Ahmet ziylan kurmuştur. Ayni zamanda hemşerim.

Rodi açılımı "Ramazanoğulları Dikim İşletmeciliği"dir.
Alfeomo "Ali Feyzullah Mobilya"nın kısaltılmışıdır.
YKM "Yeni Karamürsel Mağazaları"nın baş harflerinden oluşuyor.
Sevenhill Markası önce İstanbul'dan esinlenerek "Yeditepe" ismiyle piyasaya girdi ve tutulmadı. Daha sonra ismi Sevenhill olarak değişti.
Dyo "Durmuş Yaşar ve Oğulları"nın baş harflerinden oluşuyor.
Beko, Koç, 50'lerdeki ülke koşulları çerçevesinde, bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için bu alanda tecrübe sahibi olan Bejerano ile ortaklık kurdu. Böylece Bejerano ve Koç'un ilk iki harflerinin birleşmesiyle Beko ismi ortaya çıktı.

Ntv Açılımı "Nergis TV"dir.
YU-MA-TU Uzak Doğu ismi gibi durduğuna bakmayın, aslında yerli bir firma. Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardeşlerin isimlerinin ilk hecelerinin bir araya getirilerek oluşturulmuş.

Mado açılımı

Maraş dondurması: Mado​

İngiliz stili ev tarzı: English Home Turgut Aydın holding sahiptir​

Siz de ekleyin başka yerden aldığım için makaleye açmadım kusura bakmayın.
Kron ve Salcano.

Yeni konular

Geri
Yukarı