Yandex Browser Güvenli mi ?

KiriN

Hectopat
Yandex browser güvenli mi? Sorum açık ve net. İnternet üzerinde birçok yorumlar okudum ve açık olmak gerekirse kafam karıştı. Genelde virüs veya güvensiz denilmiş ama kimse sebep belirtmemiş. Veri toplama olayı mı var yoksa farklı bir durum mu var?
Bana biraz fanatiklik yapılıyor gibi geldi.

Virüs kısmını bilmiyorum fakat kullanım bakımından ben beğenmedim. Tek başına Opera çok kullanışlı. VPN ve AdBlock eklentileri de gayet güzel.

Yandex Browser, zamanında kullanıcıların bilgisayarlarına bazı programların yanında kurulmuştu. Kullanıcı, kurulumda dikkat etmezse kurulması gayet normal. Ama ben de uzak duruyorum. Bir süre kullandım, rahat etmedim. Mozilla Firefox'a geçtim.
Ben de buna benzer bir konu açmıştım:
Yandex Browser Ne Kadar Güvenli?

Güvenilir mi yoksa değil mi sorusunun kesin cevabının burada bulunabileceğini sanmıyorum.

2-3 yıllık bir Yandex Browser kullanıcısı olarak şu ana kadar güvenlik sorunu yaşamadım. Sitelerdeki şifrelerimi de tarayıcı ile paylaşıyorum ve Yandex hesabı ile de senkronize ediyorum. Fakat bu Yandex Browser'ın %100 güvenilir olduğunu göstermez sanırım.

Neden kullanıyorsun diye merak eden varsa da kullanıcı arayüzünü beğeniyorum :) Chrome tabanlı olduğundan zaten Chrome'da yapıp bunda yapamadığım bir şey yok. Yine tüm eklentilerim yerli yerinde. Yandex hesabı ile senkronizasyon da olması gerektiği gibi çalışıyor. Başka bir bilgisayardan tarayıcıyı açtığımda bir bakıyorum önceden kurduğum eklenti yeni açtığım tarayıcıya da kurulmuş. Ayrıca Opera'nın Turbo özelliği de tarayıcıya dahil. İnternetimin yavaş olduğu zamanlarda işe yarıyor belki ilgilenen vardır.

Yandex Browser'ın bana göre geri kalan yanı Opera'daki gibi VPN özelliği olmaması. Opera'dan birçok özelliği kendisine dahil etmiş bir tarayıcıdan ücretsiz güzel bir VPN görmek isterdim. Onun dışında diğer tarayıcılardan bir eksiği olduğunu söyleyemem. Kullanmak isteyenlere de bir şans vermelerini öneriyorum (y)

Geri
Yukarı