Yanlış kablolama sonucu PSU kablosu eridi

CraXbeR

Hectopat
Anakart
Asus pro h610m-E DDR4
İşlemci
İ5 12400F
Arkadaşlar merhaba, toplama sistem aldım ama henüz ekran kartını almadım. Sadece sistemin çalışıp çalışmadığını öğrenmek için kurmaya çalıştım. PSU'nun her kablosunu taktım ama kasanın Switch kablolarının doğru yerlerini bulamadım ve tek tek denemeye başladım. Denerken CPU Power kablosundan gelen dumanı fark ettim ve hemen tüm kabloları söktüm. Yanlış kablolama yapmışım ekran kartı kablosunu CPU Power yerine takmışım. CPU Power kablosunun bazı yerleri erişim biraz araştırma sonucu yüksek volt verdiği için olduğunu öğrendim. Sistemin geri kalanına zarar gelmiş midir veya PSU yanmış mıdır? Güç kaynağım: Game Master QP600 80+ Bronze.

Öcelikle geçmiş olsun. Bu saçma PSU'yu kim ve neden önerdi size, kimse önermediyse de neden aldınız. Ucuzdu bir cevap değil. PSU'da muhtemelen hiçbir önlem bileşeni yoktu o yüzden de gücü kesmedi ve olanlar oldu, bu yüzden markasınz PSU'lar asla alınmaz.

Öcelikle geçmiş olsun. Bu saçma PSU'yu kim ve neden önerdi size, kimse önermediyse de neden aldınız. Ucuzdu bir cevap değil. PSU'da muhtemelen hiçbir önlem bileşeni yoktu o yüzden de gücü kesmedi ve olanlar oldu, bu yüzden markasınz PSU'lar asla alınmaz.
Yani arkadaşın dediği gibi dandik bir PSU anca böyle bir tepki verirdi. Bende sertifikalı bir PSU ile bir kere yanlışlıkla yapmıştım sadece sistem açılmamıştı.

Bende sertifikalı bir PSU ile bir kere yanlışlıkla yapmıştım sadece sistem açılmamıştı.
Corsair PSU'm var sistemi prize tam bağlayamamıştım öyle çalıştırmaya çalıştım, prizden ark geldi ondan sonra sistem hiç çalışmadı tepki vermedi ondan sonra biraz bekledikten sonra çalıştı. Koruma mekanizması devreye girdi burada kanaatimce. Tam bir doğal seçilim bu PSU konusu.

CPU Power kablosunda arıza çıktığı için işlemciye herhangi bir zarar gelir mi peki?

Önerdiğiniz bir PSU var mı?

CPU Power kablosunda arıza çıktığı için işlemciye herhangi bir zarar gelir mi peki?

Veya anakarta bir zarar gelir mi?

Veya anakarta bir zarar gelir mi?

Umarım gelmemiştir denemeden öğrenmeniz biraz zor, yeni konu açıp bütçe belirtirseniz PSU önerebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı